Ve fotbalovém klubu Baníku Ostrava dojde v létě k zásadním změnám, a to nejen v hráčském kádru. Majitel klubu Tomáš Petera v nezvykle otevřeném rozhovoru pro Deník potvrdil, že klub bude šetřit a s největší pravděpodobností dojde i k příchodu strategického partnera či změně majitele. „Během léta určitě k majetkové změně v FC Baník Ostrava dojde. Je to velmi pravděpodobné,“ řekl Tomáš Petera.

Kde vidíte hlavní příčiny letošní mizerné sezony?
Určitě jich bude více. Největší problém byl v obrovském rozdílu v tom, co jsme na začátku sezony od týmu očekávali, a čeho pak byl vlastně schopný. Myslím, že to zlikvidovalo psychiku celého klubu, okolí i fanoušků.

To jsou silná slova majitele klubu…
Ale ono to tak bylo. Všichni jsme žili ve velkém očekávání, místo toho však přišla jedna z nejhorších sezon, co jsem v Baníku zažil. Jen si vezměte, že v Ostravě se měl stavět největší fotbalový stánek v zemi. Baník šel do ligy z pozice celku, který dělila minuta od mistrovského titulu. Trenér si během léta naporoučel osm nových hráčů – a dostal je. Vedení splnilo jeho požadavky, a výsledkem bylo pohárové vyřazení s Mogilevem, které nikdo nečekal a ani si ho nepřipouštěl. Dostali jsme takové k. o., ze kterého jsme se za celou sezonu neprobrali.

Řada lidí si ale myslí, že pokud by šel Baník do nové sezony se stejným kádrem, něco podobného by se mu nestalo. Odchody Ličky, Vydry i Mičoly byly citelným zásahem do týmu. Musel je Baník prodávat?
Za těmi odchody si stojím, jinak to dopadnout nemohlo. A pokud by se situace opakovala, choval bych se stejně. V ekonomické situaci, v jaké se Baník nachází, musí v případě takových nabídek hráče prodávat. Ekonomika je neúprosná. Já se jako majitel klubu nemůžu řídit podle toho, jestli chci nebo nechci někoho prodat. Za těch osm let mě snad nemůže nikdo podezírat z toho, že bych nechtěl vyhrávat. Já v sezonách, jako byla tahle, trpím a hodně se trápím. Zápasy, ve kterých o nic nejde, mě nebaví. Ale to je sport, fotbal.

Jisté je, že problém vznikl špatnými nákupy. Baníku se dokonce začalo přezdívat „příbramské béčko“…
My vycházeli z trenérova seznamu posil, které byly pro klub finančně dostupné. Zdůrazňuji, že jsme letní obměnu kádru nezvládli, hráčů bylo moc. Na naši obranu chci ale říct, že paralelu vidím s jinými českými kluby, které po úspěchu propadly euforii a dopadly stejně nebo podobně.

Tahle odpověď ale u fanoušků neobstojí. Většina nových posil patří do stáje manažera Ondřeje Chovance, který stál u projektu „Vydra“. Nenaletěl Baník taky jemu?
Já opravdu neřeším, jestli hráč patří Zíkovi, Paskovi nebo Nehodovi. Trenér Koubek měl papír, na kterém byly typy hráčů, a podle něho jsme vybírali. To, že se jednalo většinou o kluky Ondry Chovance, beru spíše jako shodu náhod. Tady je třeba ještě připomenout, že peníze z projektu Vydra se vrátily zpátky do klubu právě v nákupu posil. Koupili jsme čtyři mládežnické reprezentanty a pořád věříme, že se to v budoucnu Baníku vyplatí. Jsou to ještě stále talentovaní fotbalisté, kteří mají vše před sebou.

To je sice pravda, ale odcházející opory ani zdaleka nenahradili.
A asi ani nemohli. To, že dejme tomu Šmejkal, Hušbauer a Fantiš nebudou dosahovat kvalit Mičoly a Ličky, bylo jasné i mně, fotbalovému laikovi. Přesto se mi v tu chvíli zdálo správné to udělat.Už jsem říkal, že těch nových hráčů bylo moc. Je taky pravda, že tlak fanoušků na majitele nebo celé vedení je v těchto případech v Ostravě doopravdy enormní. Těžko byste asi v lize hledali jiný klub, kde by každou změnu v týmu příznivci tak prožívali a diskutovali o ní. To je prostě Baník. Na druhé straně si je třeba přiznat, že úsudek fanoušků není úplně objektivní. Neznají a ani nemohou znát ekonomiku klubu, která v těchto situacích rozhoduje. Já jim ale rozumím a svým způsobem je i chápu. Kdybych byl fanoušek Baníku, tak bych taky chtěl, aby neodcházel nikdy nikdo, každý přestupní termín přišel do klubu nejlepší hráč ligy a v ideálním případě ještě jeden cizinec. Samozřejmě přeháním a mluvím v nadsázce, ale prostě tak to fungovat nemůže, to je nesmysl.

Nepodlehl jste tlaku fanoušků Baníku? Pokud byste nikoho nepřivedl, kritika by jistě byla hodně silná a hlasitá. Nebylo ale lepší být při nákupech skromnější a jít po větší kvalitě?
Už jsem říkal, že těch nových hráčů bylo moc. Je taky pravda, že tlak fanoušků na majitele nebo celé vedení je v těchto případech v Ostravě doopravdy enormní. Těžko byste asi v lize hledali jiný klub, kde by každou změnu v týmu příznivci tak prožívali a diskutovali o ní. To je prostě Baník. Na druhé straně si je třeba přiznat, že úsudek fanoušků není úplně objektivní. Neznají a ani nemohou znát ekonomiku klubu, která v těchto situacích rozhoduje. Já jim ale rozumím a svým způsobem je i chápu. Kdybych byl fanoušek Baníku, tak bych taky chtěl, aby neodcházel nikdy nikdo, každý přestupní termín přišel do klubu nejlepší hráč ligy a v ideálním případě ještě jeden cizinec. Samozřejmě přeháním a mluvím v nadsázce, ale prostě tak to fungovat nemůže, to je nesmysl.

Jenom o penězích to ale taky není. V letošní sezoně se jasně ukázalo, že odchodem Mičoly a Vydry přišel Baník o dva rychlé útočníky. Právě takové typy hráčů mužstvu nejvíce chyběly a stále chybí…
Ano, z tohoto pohledu to vidím jako problém a viním z toho trenéra a sportovní vedení klubu. Přece museli vědět, že nám rychlostní typy fotbalistů budou chybět. Podle mě měli způsob hry změnit, nebo přizpůsobit hráčům, které měli v kádru. Asi se nedalo očekávat, že Šenkeřík bude hrát to, co hrával Vydra.

Který z přestupů berete jako největší omyl?
Pilíka. Jednoznačně! Protože to byl hráč, který neměl hrát v základu, ale spíše měl zvýšit konkurenci. On ale typově neseděl v žádné sestavě, kterou tady někdo vymyslel nebo postavil. Ať už v létě nebo později. Možná se prosadí v jiném klubu, ale pro nás to byl největší omyl.

Když se ohlédnete za celou sezonou a těmi největšími fiasky (Mogilev, Slavičín, Ústí), kdy vám bylo nejhůře?
Já si myslím, že vše mělo svůj vývoj. Když si udělám vlastní analýzu, tak mi vychází, že největší chybou bylo vypuštění odvety Evropské ligy s Gruzínci. Postup jsme měli jasný, ale měli jsme hrát v nejsilnější sestavě. Postavili jsme ale místo nejsilnější sestavy naše béčko a zápas nezvládli. Místo toho, abychom jim dali do poločasu tři góly a pak to prostřídali, tak jsme s nimi hráli bez branek. Od té chvíle jsme začali mít problémy, tam to podle mě vše začalo.

Jak to myslíte? Od toho měl přece Baník tak široký kádr…
Tým byl z velké části nový, ale byla v něm i řada mladých hráčů, kteří se v Ostravě ještě rozkoukávali. Další se potřebovali nejen sehrát, ale také herně a třeba i gólově chytit. Potřebovali jsme každý vyhraný zápas, každý vstřelený gól. Nejhorší byla pro nás právě ta blamáž, kdy jsme jen remizovali. To byla pro mě nepochopitelná chyba trenéra Koubka. Pak přišel Mogilev, tedy domácí duel, který jsme měli za každou cenu zvládnout. My jsme ale doplatili na hrubé individuální chyby a dostali takové k. o., ze kterého jsme se celou sezonu už nesebrali. Ta rána do sebevědomí byla tak velká, že se s tím nejen hráči, ale také celý klub i fanoušci nedokázali vyrovnat.
Z toho pramenila i následná ostuda ve Slavičíně.

Tam asi vše gradovalo…
Samozřejmě, že klub s rozpočtem 120 milionů korun nemůže vypadnout ve Slavičíně! To se prostě stát nesmí. Od té chvíle byla psychika hráčů, trenérů, vedení i fanoušků tak narušena, že to pak dopadlo hodně špatně. Prostě jsme se nevypořádali s tím, jaké jsme měli ambice, a jaké klub podával výsledky.

Měl jste obavy, že by Baník mohl sestoupit?
Ne, ani na chvíli. Poté, co jsme vyhráli v Brně, jsem si byl jistý tím, že se zachráníme.

Fanoušci Baníku ale s velkým optimismem novou sezonu nevyhlížejí. Jakých změn se v létě mohou dočkat?
V každém případě zůstává trenér Karol Marko, tím bych začal. A to je tak skoro všechno. Jinak čeká kabinu velký průvan a hodně změn. A to ze dvou důvodů – ekonomického a sportovního. Tým musíme přebudovat. Vše je rozhodnuté a připravené, ale nyní nás čeká poslední zápas s Příbramí, takže vše oznámíme začátkem příštího týdne.

Co tedy můžete v této chvíli prozradit?
Minimálně na dvě sezony výrazně snížíme rozpočet klubu.

Můžete být konkrétnější, aby fanoušci měli jasnější představu?

Když vezmu ligový tým, tak se rozpočet na platy sníží o zhruba patnáct milionů korun.

A kolik byl rozpočet pro ligový celek pro tuto sezonu?
Bylo to zhruba pětapadesát milionů korun. Takže budeme někde na čtyřiceti. Když jsme vyhráli ligu, tak jsme na platy dávali dvaatřicet milionů korun.

To ale byla jiná doba, je to už pár let. Vše se zdražilo…
Asi jo, ale tady jde spíše o počet hráčů v jednotlivých platových kategoriích. U nás to zjednodušeně chodí tak, že hráči jsou ve třech skupinách. V té době byly v kategorii „hvězda“ tuším Heinz, Bolf, Látal a Čížek. Dneska jich tam máme osm. Ve druhé kategorii nadprůměrných ligových hráčů jich máme taky osm. To prostě nejde. Sportovní úsek má ode mě nyní zákaz dovést do klubu hráče s přestřeleným platem. Máme jasně dané tabulky i rozpočet ligového celku a podle něho tým složíme.To se tedy může klidně stát, že v létě Baník nikoho nekoupí.
Přesně tak, přes toto nařízení nejede vlak. A říkám to s vědomím, že tým potřebuje, dejme tomu, hrotového útočníka. Buď se ale vlezeme do rozpočtu, nebo nikdo nepřijde. Jedinou výjimkou by bylo, pokud by se do klubu chtěli vrátit hráči jako Marek Jankulovski nebo Venca Svěrkoš. V těchto případech bychom samozřejmě prostředky najít museli.

Je jasné, kdo z hráčů v týmu skončí? Mluví se o Bolfovi, Nevesovi, Šenkeříkovi, Daňkovi atd.
Některým hráčům končí smlouvy a jiným je budeme předělávat.

Tady je ale vždycky riziko, že se s některým hráčem nedohodnete.
Tuhle možnost samozřejmě nevylučuji, ale se všemi budeme sedět a jednat.

Můžete tedy prozradit alespoň hráče, se kterými počítáte?
Jsou to všechno mladí kluci, kteří přišli loni v létě. Ale i u nich dojde ke změnám kontraktů. Určitě se budeme snažit udržet základní osu mužstva, bez zkušených fotbalistů se hrát nedá.

Dá se očekávat, že jediným hráčem, o kterého bude zájem, je reprezentant Radim Řezník.
Zatím zůstává v týmu, a pokud by o něj byl zájem, jsme připraveni o jeho přestupu jednat.

Pokusíte se udržet Reného Bolfa a Fernanda Nevese, kterým končí smlouvy?
S oběma budu sedět. Dovedu si představit, že by jeden z nich mohl zůstat. Ale nevím, jak budou na snížení rozpočtu, a tím pádem i na možnost snížení platů, reagovat.

Před dvěma roky se jarní část taky vůbec nepovedla, ale rozpočet pro ligový celek zůstal stejný.
Já jsem v Baníku osm let a nechci tady zase opakovat, že jsme z toho čtyřikrát hráli evropské poháry. To svědčí o tom, že fotbal zase neděláme tak špatně, jak občas slýchávám nebo čtu v internetových diskusích. Baník ze sportovního hlediska neprožívá špatné časy, i když se nám letošní sezona vůbec nepodařila. Ale já chci říct jinou věc. Za poslední tři roky jsme dvakrát přešvihli rozpočet o třicet milionů korun. Takhle to dále nejde dělat. Já si nemůžu dovolit jít do další ztráty, kterou v jiném klubu v republice silná fabrika nebo banka před každou sezonou vyrovná. Pokud budu mít Baník nadále sám, tak do stejného rizika jít nemohu a ani nepůjdu. Je prostě konec doby, kdy kvůli sportovním ambicím áčka byl ohrožen chod celého klubu. Musí se s tím smířit vedení, trenéři, hráči a samozřejmě také fanoušci. A musím se s tím smířit i já.

Bude to pro vás osobně těžké?
Já určitě nepatřím k lidem, kterým stačí hrát o nějaké desáté nebo dvanácté místo. Já vždycky chci hrát o nejvyšší příčky a chci vyhrávat. Ale jedna věc je něco chtít, a druhá je realita. My na to prostě nyní nemáme, takže se s tím musíme vyrovnat.

Poslední rok se na Ostravsku mluví také o tom, že jednáte o prodeji, či vstupu strategického partnera do klubu. Jak ta jednání vlastně vypadají?
Je pravda, že strategického partnera už delší čas sháním a v této chvíli jsou na stole vlastně tři možnosti. Nejrozpracovanější je první varianta, na které se pracuje asi rok a půl, a je velká šance, že ji dotáhneme do konce. Této možnosti fandím nejvíce, líbí se mi, a dělám maximum pro to, aby vše dobře dopadlo. Více vám v této chvíli ale říct nemohu (média včetně Deníku už před několika měsíci spekulovala, že Tomáš Petera jedná o prodeji nebo vstupu s majitelem společnosti Vítkovice Machinery Group Janem Světlíkem).

Jaké jsou další dvě varianty?
Pokud by první možnost padla, tak bych byl rád, kdyby do klubu vstoupilo více partnerů. Aby prostě do toho šlo více lidí. Tou poslední možností, kterou ale já osobně zatím stále odmítám, je to, že bych kývl na nabídku zájemce ze zahraničí. Během léta určitě k majetkové změně v FC Baník Ostrava dojde. Je to velmi pravděpodobné.Jak moc Baník i jeho další budoucnost zasáhlo rozhodnutí města Ostravy pozastavit projekt výstavby nového fotbalového stadionu, na který město i všichni fotbaloví fanoušci čekají více než padesát let?
Obrovským způsobem. Zasáhlo to vedení, hráče a samozřejmě taky fanoušky. To je jasné. Samozřejmě, že to klubu ublížilo i finančně, protože s výstavbou nového stadionu se každému fotbalovému klubu otevírají nové možnosti na marketingovém poli. A my měli připravenu řadu firem, které právě vstup do klubu podmiňovaly výstavbou nového stadionu, kde se chtěly prezentovat. A v neposlední řadě nás to vrátilo zase o nějakých šest nebo sedm let zpátky.

V čem konkrétně?
Třeba v tom, že jsme s novým stadionem spojovali i výstavbu mládežnického centra, které klubu citelně chybí. Klidně si dovolím říct, že absence tréninkového centra je pro klub větší problém než to, že se nestaví nový stadion. Baník odehraje za rok patnáct ligových zápasů ve Vítkovicích, což není nic moc, ale dá se to přežít. Mě momentálně více děsí stav, že naše dorostenecké celky jsou na tom podstatně hůře. Ty nejen že nemají kde hrát, ale také trénovat. Tento stav se musí změnit, protože v Ostravě mizí jedno fotbalové hřiště za druhým.

Město ale rekonstrukcí stadionu Vítkovic umožní, aby se v Ostravě hrála i příští rok první liga. Bazaly už podle všeho výjimku nedostanou.
To je pravda, ale tou rekonstrukcí zmizí z mapy další travnaté hřiště ve městě. A celý městský stadion se pro fotbal prakticky uzavře, protože na něm bude jen hlavní hrací plocha pro zápasy a pak jedno hřiště s umělou trávou. Na něm celoročně děti trénovat a hrát nemohou. Proto je výstavba tréninkového centra v této chvíli klíčová. A to jak pro Baník, tak i pro další ostravské fotbalové kluby.

V jakém stavu je nyní možnost, že by v budoucnu vyrostl v Ostravě nový fotbalový stadion?
Pro všechny fotbalové fanoušky je jistě pozitivní zprávou, že město stavbu fotbalového stadionu nezavrhlo úplně. Pouze ji pozastavilo, to je důležité. My jsme jednání s městem neukončili. Sám jsem nechal zpracovat variantu výstavby stadionu, mnohem menšího a levnějšího. Představil jsem ho městu.
To ale nyní potvrdilo, že musí zrekonstruovat Vítkovice. Pokud by tak neudělalo, Baník by neměl kde hrát. Pro klub je důležité, že město se výstavby nového stadionu nevzdává. Momentálně se hledá levnější varianta, i to, jak se bude stavba financovat. Zda budou náklady ležet jen na městě, klubu, nebo se podaří sehnat i investora ze soukromého sektoru.

Fanoušci Baníku jsou ale sliby hodně unaveni, vždyť o novém stadionu se mluví sedm let. Mohla by se situace změnit, pokud by došlo v létě ke vstupu strategického partnera do Baníku?
Připouštím, že pokud se nám podaří dotáhnout do úspěšného konce naši první připravenou variantu, tak je to nadějné. Já si pak dovedu představit, že k výstavbě stadionu budeme mnohem blíže a fanoušci se svého vysněného nového stánku dočkají. Baník má ve městě obrovskou tradici a já si myslím, že by si nový stadion zasloužili. Bez ohledu na to, kdo klub vlastní nebo ho řídí.

Baník na tom v posledních letech není dobře finančně. Ale klubu dluží třeba takřka milion eur rumunský Temešvár. Čím si to vysvětlujete?
To je vcelku jednoduché. Na základě toho, že jsem chtěl hrát každý rok o titul nebo evropské poháry, tak mě to stálo za poslední dva roky desítky milionů korun z vlastní kapsy. Dostal jsem se do situace, že už nyní do toho další finance nejsem schopný dát. To v praxi znamená, že nyní hledám partnera, který by mohl situaci vylepšit. Ale chci znovu zdůraznit, že i když někdo nový přijde, tak Baník v nejbližších dvou letech sníží svůj rozpočet pro ligový tým o těch zhruba patnáct milionů korun. Na tom se rozhodně nic nezmění! V Baníku nemůže být deset hráčů, kteří mají vyšší platy než ředitelé bank. Na to není doba. Holt to bude nyní rok nebo dva bolet, ale ke stejnému kroku se dříve nebo později odhodlají i další české kluby.

Baník je ale stále český top klub. Navíc s fanoušky, kteří se s klubem ztotožňují jako s ničím jiným. Nedá se lépe využít tohoto potenciálu?
To je pravda. Ale vzhledem k ceně vstupenek, které na ligové zápasy jsou, je jasné, že nikdo nemůže čekat na hřišti běhat Messiho. Ekonomika je v tomto směru neúprosná.V Ostravě byl ale vždycky brán fotbal, při vší úctě ke všem fanouškům, jako zábava méně movitých. Ukázalo se to i v případech, kdy se vedení klubu snažilo vstupné zdražit.
Na Bazalech, kde na většinu lidí na stadioně minimálně osmkrát v sezoně prší, asi nemůžete chtít stejné peníze jako třeba na Slovácku. Neznám přesný ceník všech ligových celků, ale dovolím si tvrdit, že máme nejlevnější vstupnév soutěži. Víte, co mě mrzí?

Povídejte…
Že za těch osm let, co jsem v Ostravě – a Baník prožívá z historického hlediska možná nejúspěšnější období v historii – se to na ekonomice klubu moc neprojevilo. Jen se podívejte na naše sponzorské portfolio. Když pominu město Ostrava, které je náš hlavní partner, tak jedinými regionálními firmami, která Baník sponzorují, jsou Ostravar, Honza Vjačka a samozřejmě AutoHeller. Toho si osobně nesmírně vážím. Třeba pan Heller má Baník tak rád, že nám smlouvu vždy prodlouží, ať se nám daří nebo ne. Jeho věrnosti si vážím stejně, jako všech fanoušků, kteří přijdou v sobotu na Bazaly.

Baník se na podzim dostal po dlouhé době i do sporu se svými skalními příznivci, a to po zavedení Karty fanouška (KF).
Tenhle projekt jsem vymyslel já a rozhodl jsem, aby se v létě rozjel. Proto je taky správné, že lidé nadávají mně. Já tady budu znovu opakovat, že si za tím projektem stojím a budeme ho nadále rozvíjet. Touto cestou půjde v příštích dvou až třech letech většina českých klubů. A Baník bude mít před nimi velký náskok.

Zatím se ale KF moc nerozvíjí, spíše může někdo nabýt dojmu, že se celý projekt pozastavil.
To rozhodně ne. Já souhlasím s tím, že mělo být vše rychlejší a pružnější. To, co jsme zvládli za rok, mělo být hotovo za tři měsíce. Bohužel po tom, co jsme celý projekt velmi špatně a možná i nešťastně rozjeli a odprezentovali, bylo podle mých zkušeností lepší zvolit pozvolnější a pomalejší nástup. Jsme zase chytřejší, přesvědčili jsme se, že fanoušci Baníku jsou velmi konzervativní, jsou svérázní, a řada z nich přijala novinku rozpolceně. I proto bych byl rád, kdyby fanoušci měli nějaké své sdružení, které bychom mohli informovat o situaci a novinkách v klubu. Určitě by to vylepšilo komunikaci klubu s fanoušky, kteří často vycházejí z ne úplně přesných informací. Tak jak to bylo třeba v případě Karty fanouška, která má podle mě budoucnost. Za tím si stojím a stát budu.