Středeční tiskovou konferenci bral jako jednu z mnoha, kterou na radnici během měsíce absolvoval. Výjimečná pro něj byla snad v tom, že ji v jejím úvodu přerušili fanoušci ostravského Baníku, kteří si chtěli verdikt vyslechnout.

Zajímavá byla i závěrečná část konference, kdy už sportovní novináři z různých médií mohli hovořit s primátorem mimo oficiální část tiskovky o sportu i investicích. Tady přinášíme nejzajímavější pasáže z rozhovoru.

Právě jste oznámili, že město bude rekonstruovat stadion ve Vítkovicích. Na kolik se na tom problému projevuje nesoulad uvnitř ČSSD. Na Facebooku existuje stránka Ostrava chce svůj super stadion pro fotbal a atletiku ve Vítkovicích!!!, kterou v roce 2009 založili nebo na ní přispívali mladí sociální demokraté z Ostravy-Jihu (Lauko, Rykala atd.).

V rámci ČSSD i celé koalice je naprostá shoda na dalším postupu. Opravíme a zrekonstruujeme stadion ve Vítkovicích tak, aby splňoval kritéria pro projekt ČMFS Stadiony 2012 a co možná nejvíce pro rok 2016.

Kdy bude rekonstrukce za tři sta až čtyři sta milionů korun (není v tom započítáno vypořádání s majetky okolních pozemků v blízkosti stadionu) hotová?

Stadion pro zhruba 14 tisíc fanoušků bude hotový v polovině roku 2013. Co bude po roce 2016, není v této chvíli jasné. Dneska ta pravidla a podmínky ČMFS nejsou jasně dány.

Vylučujete tedy, že by nakonec mohl být nový moderní fotbalový stadion právě ve Vítkovicích? Část veřejnosti má obavy, aby vše nedopadlo jako s ČEZ Arénou, do které už město investovalo více než miliardu. Nyní se hovoří o tom, že ČEZ Aréna bude už brzy potřebovat další investici. Podle některých odhadů by mohla dosáhnout až šesti set milionů korun. Logicky tedy zní otázka, zda to nedopadne s městským stadionem ve Vítkovicích stejně?

To jste spletli fotbal s hokejem. Když tak se budeme bavit o hokeji, tedy jestli chcete?

Ano chceme…

Předpokládáme, že v Ostravě bude v roce 2015 MS v hokeji. Jak to souvisí s fotbalem?

No přece tak, že chcete do ČEZ Arény investovat další stovky milionů. A lidé mohou mít obavu, zda se v případě městského stadionu nebude situace opakovat.

(Primátor odmítá mluvit o investici do ČEZ Arény, a po chvilce vysvětlování se přece jen rozhovoří – pozn. red.) V té vaší otázce míříte tam, že se přestavují věci, co se už jednou přestavěly. Tak to přece není. V ČEZ Aréně se třeba neopravovala ledová plocha, je tam chlazení z roku 1985. V roce 2015 bude třicet let staré. Bude se muset vyměnit. V roce 2005 se opravila jenom část. Tam spousta věcí zůstala a je ještě z dob totality.

Takže další velká investice do ČEZ Arény je reálná?

Já si to představuji tak, že přijedou zástupci hokejové federace a řeknou: „Aréna je perfektní a může se tu MS hrát.“ Anebo řeknou: „My bychom si představovali, že se musí udělat tohle a tohle.“ My pak musíme zvážit, zda náklady za to stojí. To já přece v této chvíli a situaci nevím.

Když se vrátíme k fotbalu, tak my nyní provedeme rekonstrukci městského stadionu ve Vítkovicích s požadavky ČMFS pro rok 2012 a pak budeme řešit, co bude za čtyři roky. Třeba v roce 2016 ČMFS řekne, že to tak stačí, a nic dalšího se nebude měnit a opravovat. A Baník tam může hrát dalších třicet let.

Město chce nadále pracovat na přípravě výstavby fotbalového stadionu pro 24 tisíc diváků s tím, aby byl co nejlevnější a aby byl financován z více zdrojů. Třeba z rekultivace důlních škod. Fotbalový stadion se bude stavět někdy okolo roku 2016, tedy pokud se stane, že ve Vítkovicích hrát Baník nebude moci.

Také si dovedu představit, že v té době bude Česká republika kandidovat na ME ve fotbale a Ostravě na výstavbu něco přispěje stát. Chtěl bych, aby tam bylo vícezdrojové financování. Nyní opravujeme Vítkovice, je to dobrá varianta, stejně jsme je potřebovali opravit tak jako tak. Budou tam luxusní podmínky pro atletiku a dobré pro fotbal.

Chápeme, že Ostrava nenajde ve svém rozpočtu jen tak snadno miliardu a půl navíc na fotbalový stadion a že by se jí hodila dotace od státu. Kolikrát jste za posledních pět let o této problematice s politiky v Praze jednali?

Stát nám na to zatím neuvolnil peníze, vůbec o tom neuvažuje ve složení vlády, které tady je. Když byla šance, že by vznikla sociálnědemokratická vláda, tak byl slib, že by na stadion přispěla. Je ale jasné, že i tyto sliby by během hospodářské krize vzaly za své. Stát na to nemá. Jezdím tam jednat nejen o penězích na stadion, ale i pro školy nebo pro vědecko technologický park.

S realizací fotbalového stadionu tedy začínáte od začátku? Vše, co se dělalo ve Svinově, bylo zbytečné?

Tak to brát nelze. Možná, že bude nakonec ve Svinově… Budeme hledat řešení, které bude nejlevnější, a bude maximálně splňovat parametry pro případné pořádání ME.

Zeptáme se ještě jednou: začíná se v případě výstavby ryze fotbalového stadionu zcela od nuly?

Celou dobu se uvažuje, že to budou Vítkovice, takže se neodchylujeme od připravovaných variant. Byla to pořád jedna z variant.

Ryze fotbalový stadion v blízké budoucnosti v Ostravě stát nebude?

Co navrhujete?

O fotbalovém stadionu se mluví už druhé volební období, a nyní se budou pouze rekonstruovat Vítkovice spíše pro potřeby atletiky.

Máte na to miliardu a půl? Když mi ji přinesete, tak já fotbalový stadion rád postavím.

To určitě ne, ale vy jste primátor města, který ještě loni tvrdil…

(Primátor skáče do řeči.) To nejde dát miliardu a půl z rozpočtu, když ji nemám. Navíc si představte, že by to rozhodnutí tehdy dopadlo a my odsouhlasili projekt PPP. Vždyť my nyní víme, že se změnila pravidla a pro pořádání utkání ME stačí stadion pro čtyřiadvacet tisíc fanoušků. Tak bychom stavěli něco, co vlastně není třeba. Devadesát devět procent času by to bylo prázdné.

Já si myslím, že jsme rozhodnutí o stavbě fotbalového stadionu neuspěchali, což se nám dneska vrací. (Primátor města záhy opakuje to, že varianta rekonstrukce Vítkovic je nejideálnější – pozn. red.). Dneska doopravdy nevíme, co bude po roce 2016. Mně připadá, že fotbalový svaz je tlačen Evropou, aby se stadiony zlepšovaly. Ligu hraje šestnáct klubů a mám obavy, aby se po roce 2016 měl fotbal kde hrát.

I v Moravskoslezském kraji jsou města Opava nebo už brzy i Karviná, kde jsou lepší a modernější ryze fotbalové stadiony.

Vítkovice budou sloužit atletice dalších padesát let (opakuje verzi, že město bude hledat variantu pro fotbalový stadion pro 24 tisíc fanoušků). Já mám fakt pochyby, že v této chvíli nikdo neví, jak má podle projektů ČMFS vypadat stadion po roce 2016!

Tak přece, když Slavie před necelými třemi lety postavila nový moderní fotbalový stadion, tak je jasné, že bude vyhovovat.

Třeba jo.

To nemyslíte vážně…

Já ale neznám požadavky ČMFS po roce 2016. Vy je znáte?

To jako pochybujete o tom, že by v Praze postavili stadion, který by za deset let nesplňoval požadavky ČMFS?

Já nevím, co dělají v Praze. Parametry pro stadiony po roce 2016 nikde nejsou dané, jsou jen na papíře.

Co říkáte názoru, že lidé, kteří v Ostravě mají rádi fotbal, se budou cítit podvedeni, že jste jim loni slíbil, že stadion postavíte…

(primátor skáče do řeči) My od toho neustupujeme, my od toho neustupujeme. Já vím, kam ta otázka míří. I kdybychom chtěli, my nemáme stavební povolení, územní rozhodnutí a podobně. Jediná možná varianta je ta, že zrekonstruujeme Vítkovice a ty budou vyhovovat pro fotbal i atletiku.

A zároveň budeme připravovat variantu pro ryze fotbalový stadion.

Takže městu Ostrava trvá příprava pro výstavbu fotbalového stadionu více než patnáct let. Když tedy předpokládáme, že do roku 2020 stát nebude.

Ano, je to možné. Třeba Janáčkova filharmonie taky hraje v koncertní síni, která naprosto nevyhovuje požadavkům, a může se stát, že tam bude hrát dalších třicet let. Jestliže budeme bohaté město, můžeme stavět stadion pro třicet tisíc fanoušků, koncertní síň pro tisíc pět set lidí. Je to všechno otázka peněz.

Co říkáte tomu, že Plzeň během vašeho primátorství podruhé Ostravu v prestižním souboji porazila. Jednou to bylo v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2015 a nyní i v tom, že v Plzni se bude na ligu chodit na fotbalový stadion.

No a kolik bude mít diváků ten fotbalový stadion?

Dvanáct tisíc diváků.

Čím se bude lišit od stadionu ve Vítkovicích?

Třeba tím, že na něm nebude atletická dráha.

A má Plzeň Zlatou tretru? Nemá.

Při vší úctě na tradiční atletický mítink chodí lidé jednou za rok. Na fotbal minimálně patnáctkrát.

My máme atletický mítink, který se dá přirovnat k závodu formule jedna! V čem jsme horší než Plzeň? To, že máme stadion pro fotbal s atletickou dráhou? I na něm může Baník předvádět kvalitní výkony. I prvoligové kluby v Evropě hrají na stadionech s atletickou dráhou. Je to tak?

Moc jich ale už není a všechny od toho ustupují.

Ale jsou takové?

Jsou…

Kajnar fanouškůmLoni vyslovily nesouhlas se stěhováním Baníku do Vítkovic protestním a poklidným pochodem z Masarykova náměstí na Bazaly takřka čtyři tisíce fanoušků. Primátor Ostravy Petr Kajnar včera na otázku, zda nemá obavy z opakování protestů, místo odpovědi přešel do ofenzivy.

„My jako město nejsme spokojeni s tím, jak radikální fanoušci Ostravu reprezentují. Škodí tím městu i Baníku. Jsme rozhodnuti, že uděláme maximum, abychom tuto radikalitu potlačili,“ uvedl Kajnar. To, že by mezi čtyřmi tisíci lidmi byli i „normální“ fanoušci, nebral vůbec v potaz.

„Jenom řeknu, že na fotbal chodí lidé, kteří se chtějí bavit, ale také ti, kteří si tam léčí svoje komplexy. A ty je třeba eliminovat,“ řekl Kajnar.

A přidal i další pohled na věc. „V Ostravě je fotbal pojímán špatně. Je to i kvůli vyšší nezaměstnanosti. Frustraci si lidé kompenzují na fotbale, což dlouhodobě škodí městu i fotbalu,“ poznamenal Kajnar.

Nakonec tedy protestní pochod i po svém ocenil. „Je pěkné, že měli názor. Když přinesou miliardu nebo dvě, může to být na Baníku a možná i ve Svinově. To je taky otázka peněz. Já bych chtěl taky desetkrát větší plat, aby měli lékaři více peněz a modré z nebe,“ dodal Kajnar.

Martin Pleva, Aleš Uher