VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Samec: Angažmá v Kuvajtu mě obohatilo

Fahaheel /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Zajímavou trenérskou štaci má za sebou bývalý reprezentační kanonýr Petr Samec. Zlákala ho exotika, přesněji Kuvajt.

22.5.2010 1
SDÍLEJ:

Zajímavou trenérskou štaci má za sebou bývalý reprezentační kanonýr Petr Samec. Zlákala ho exotika, přesněji Kuvajt.Foto: archiv Petra Samce

Fotbalista, který fotbalovou radost rozdával v Českých Budějovicích, Chebu, Olomouci, Hradci Králové (v sezoně 1995/96 nejlepší střelec v Poháru vítězů pohárů) a Baníku Ostrava (svého času nejlepší střelec Baníku po rozdělení československé ligy), vedl dorostenecký celek Fahaheelu.

A nevedl si vůbec špatně, jeho tým sice skončil ve spodních patrech nejvyšší soutěže, ale dodal několik fotbalistů jak do mužského áčka, tak i do dorostenecké kuvajtské reprezentace.

Petr Samec, jenž v Čechách vedl opavskou rezervu a především Hlučín, bere necelé roční angažmá jako vynikající zkušenost, i když jak sám přiznává, na některé věci si zvykal opravdu těžce. Koncem května se vrací domů, nevylučuje ale možnost, že se do malé země zdobené ropnými rafinériemi ještě vrátí. O tom, jak se mu v Kuvajtu vedlo a jak vzpomíná na Hlučín, kde byl nucen překvapivě skončit, je tento rozhovor.

Petře, stále jste ještě v dalekém Kuvajtu, můžete přiblížit, jak jste se tam vůbec ocitl?

Jedná se o druholigový klub Fahaheel SC a šli jsme tam spolu s Romanem Hanusem, mým bývalým spoluhráčem z Havířova a z Olomouce. Začal u áčka, bohužel doplatil na slabý hráčský kádr a musel předčasně skončit. Mužstvo nakonec ve druhé lize skončilo poslední.

Doporučil nás bývalý dlouholetý trenér Fahaheelu, pan Ján Pivarník, který ze zdravotních důvodů dočasně přerušil své trenérské působení v Kuvajtu. Kromě nás působí v klubu i další Češi – Jirka Derco, Martin Vojtovič a Jaro Olejar.

Vy jste ale původně preferoval angažmá v Čechách…

Bohužel jsem neměl práci. Sice jsem věděl, že mi 30. června končí smlouva v Hlučíně, ale věřil jsem, že v případě postupu zůstanu. Podobně uvažovali také manažeři klubů, hledající pro svá mužstva potenciální trenéry, což mi také dva z nich potvrdili, takže jsem dal raději přednost jistotě.

Sice jsem věděl, že moje jméno bylo v kuloárech spojováno s některými druho– a třetiligovými celky, ale k žádnému konkrétnímu jednání nedošlo, proto jsem přijal nabídku z Kuvajtu. Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké je to trénovat v zahraničí, nabrat další zkušenosti a také zlepšit svůj jazykový potenciál.

Máte za sebou celou jednu sezonu v Kuvajtu. Jaká byla?

Musím přiznat, že zprvu to byl pro mě šok (pousměje se). Klub patří mezi ekonomicky slabší, vlastně celý sport dotuje stát, ti lepší pak dostávají ještě peníze od movitých přispěvatelů, čemuž odpovídaly i podmínky.

Na slabší úrovni je materiální zabezpečení, hlavně co se týká oblečení na tréninky a na zápasy, na tréninku máme k dispozici pouze šest míčů, nemáme vlastně ani svoji kabinu, kluci přijdou s kopačkami v ruce, na střídačce se přezují a jdeme na to.

Co se týká nějaké periodiky tréninků, tak to tady nejde, protože se hraje různě.

Jak probíhal váš pracovní den?

Věnoval jsem se přípravě na trénink. Nemůžete plánovat nic dlouhodobě dopředu. Stávalo se také, že mi na trénink přišlo třeba jen deset lidí. Největší problém přišel, když nastalo třeba ve školách zkouškové období. Člověk musel hodně improvizovat.

Kteří jste nakonec v soutěži skončili?

Oproti loňské sezoně jsme nedopadli špatně. Hned v úvodních čtyřech kolech jsme získali tolik bodů jako za celou minulou sezonu. Jenomže pak přišla téměř měsíční pauza, a ta se na nás projevila. Další dva zápasy s předními kluby jsme prohráli až brankami v závěru. S Arabikou jsme ještě v 81. minutě vedli 1:0, nakonec přišla porážka gólem v 98. minutě. Ve čtrnáctičlenné tabulce jsme se pohybovali v její spodní polovině.

Jaká je úroveň tamní kopané, ať už mládežnické či dospělých?

Co se týká mládeže, tam je největší problém ve zdejší mentalitě mladých kluků. Na jedné straně musím říct, že se velice intenzivně o kopanou zajímají, mají svoje vzory, a to hlavně hráče Barcelony a Realu Madrid, na které si hrají a nenechají na ně dopustit, ale na druhé straně nemají ochotu a vůli na sobě pracovat, aby se jim alespoň vzdáleně v některých věcech přiblížili.

Samozřejmě je rozdíl mezi Fahaheelem a třeba Qadsií, Arabikem, Kazmou nebo Kuwaitem, ale myslím si, že i v těchto větších klubech mají trenéři problémy s docházkou na tréninky, přístupem k tréninku a samozřejmě s celkovou technickou a hlavně taktickou vyspělostí jednotlivých hráčů.

A dospělá kopaná?

Každý tým může mít pět cizinců. Ti jsou hlavními tahouny, kolem nich se vše točí. A stejně jako u nás si bohatší kluby mohou dovolit dražší a ve většině případů to znamená kvalitnější hráče, totéž platí i tady. Takže je jasné, že mužstva z první i druhé ligy, které nemají za sebou nějakého šejka nebo nějakou movitější osobu, se těžko budou srovnávat s mužstvy, které tuto výhodu mají.

Celkově musím konstatovat, že jak mládežnická, tak dospělá kopaná je tady rozhodně o nějakou tu třídu na horší úrovni, než je ta naše.

Jaký zvuk mají Češi?

Velké jméno zde udělal Milan Máčala. Nyní se zde dokonce vrací. Sledovali jsme jeho cestu s reprezentací Bahrajnu, vedl si velmi dobře, škoda jen toho závěru. Samozřejmě velký zvuk zde mají hráči jako Nedvěd, Rosický či Čech, prostě všichni top borci.

A nedívají se na vás místní jako na ty, co jim berou práci?

V žádném případě, alespoň já to vůbec nepociťoval.

Můžete osobě říci, že jste nyní odborník na kuvajtský fotbal?

(usměje se) Leccos jsem poznal, ale za odborníka se nepovažuji.

V Čechách jste vedle trénování i aktivně hrával. Neuvažoval jste, že obujete kopačky i v Kuvajtu?

Abych pravdu řekl, tak ano. Na každém tréninku s kluky hraji. Sondoval jsem možnost, zda bych nemohl hrát za první tým. Výkonnostně si myslím, že bych stačil, ale klub na to neslyšel, chtějí, aby hráli mladí hráči, což je vzhledem k mému věku problém, navíc byl jsem angažován jako trenér a ne hráč, ale možná že kdybych po tom více šlapal, tak by to vyšlo.

Působil jste v klubu sídlícím v městečku Fahaheel, jak byste ho charakterizoval?

Kuvajt je celkově malý stát. Dá se projet celý za necelé dvě hodiny. Fahaheel je malé městečko, úplně na jihu, za ním jsou už jen de facto rafinerie a pak Saudská Arábie.

Dá se tam tedy vůbec nějak trávit volný čas?

Hodně jsme sledovali fotbal, chodili se koupat do moře, jinak nic. Památky tam žádné nenajdete. Chtěli jsme s kolegy vyrazit na velkou cenu formule 1 do Bahrajnu, ale nakonec z toho sešlo. Já tam ovšem byl hlavně kvůli práci.

Kuvajt nesází svou strategii ani na cestovní ruch. Bylo to v okolí znát?

Nemají to zapotřebí, živí je ropa. Turista může dorazit jen na pozvání a nebo si zaplatit hotel. Pláže také podle toho vypadají, jak ve městě, tak kolem nich nepořádek. Místní přijdou na pláž, dají si oběd, odpadky nechají volně ležet a jdou, to mi docela vadilo.

Měl jste problém sžít se s podnebím?

Ale jo, dalo se. I když padesátistupňová horka dala zabrat. Člověk se šel zpocený okoupat do moře, které bylo jako kafe, a zpocený vylezl.

A co strava?

Mají to tam hodně zamerikováno. Najdete tam mnoho fastfoodů, McDonaldů, hlavně pak v nákupních centrech. Převažují smažená jídla a hovězí maso. Naší českou klasiku zde nenajdete. Totéž platí o alkoholu.

O svou bezpečnost jste strach neměl? Šlo bez problému třeba vyrazit večer ven?

Já večer nikde nechodil, ale bezpečno v zemi bylo. V tom bych problém neviděl

Určitě nic příjemného bylo i odloučení od rodiny…

I na to si člověk musí zvyknout. Manželka ale za mnou s dcerou dorazily, pak i syn. Dalo se to zvládnout.

Jak to vypadá nyní s vámi? Budete v Kuvajtu působit i příští rok?

Zdejší zvyk je takový, že pokud se vám klub do doby než vám kontrakt končí, neozve, prodlužuje se smlouva o další rok automaticky. Já bych si ale rád s vedením sednul a některé věci ve smlouvě změnil. Jinak do Čech se vracím koncem května

Takže jste rozhodnutý, že chcete zůstat?

Pokud bych dostal dobrou nabídku z Čech, tak ne. Chci pracovat v domácím prostředí, jestli ale nic nepřijde, tak se vrátím, když tedy bude zájem.

A už se někdo z Čech ozval?

Zatím ne, ale je to dáno tím, že mám vypnutý telefon. Protože tady platíte, už jen když vám mobil zazvoní. Kdyby ale měl někdo velký zájem, tak si najde mojí e–mailovou nebo skype adresu.

Pojďme nyní k české lize. Sledoval jste dramatický boj o titul?

To víte, že ano. Strašně moc jsem fandil Baníku, je to přece jen můj klub. Škoda toho posledního domácího zápasu s Mladou Boleslaví. Kdyby ho Baník vyhrál, je mistr. O tom jsem přesvědčený. Na druhé straně ale ani třetí místo není špatné.

Samozřejmě, že si nemůžeme odpustit otázku na téma Hlučín. S Hlučínem jste jako první trenér v jeho historii dokázal vyhrát MSFL, a přesto vám nebylo nabídnuto prodloužení smlouvy, jak se na to díváte s odstupem času?

Samozřejmě to pro mě bylo v první chvíli nepopsatelné zklamání. Zvláště, když jsme tohoto obrovského úspěchu dosáhli v době, kdy byl klub ve velmi složité ekonomické situaci, kádr právě z ekonomických důvodů před jarní částí opustili zkušení hráči jako Daněk, Hanus, Chlebek, Prokeš a po šesti kolech také Melecký a kdy nikdo z nás vlastně pořádně nevěděl, co bude dál.

Dodnes nevím, a ani mě to už nezajímá, jak velký podíl na tomto rozhodnutí měl Lumír Kot (což by mě hodně mrzelo) a jaký lidé zastupující budoucího vlastníka hlučínského klubu Slavii Praha. Já osobně jsem věřil, že pokud se nám podaří postoupit, tak že budu v klubu ve funkci trenéra pokračovat.

A to i přesto, že v době, kdy se nám výsledkově nedařilo a po dvou prohraných utkáních v řadě jsme přepustili pět kol před koncem vedoucí místo v tabulce ambicióznímu Znojmu, mi bylo naznačeno, že bych mohl po sezoně u mužstva skončit.

Jaký je tedy váš názor?

Řeknu to tak. Já mám svědomí čisté, já jsem svou práci dělal nejlépe, jak jsem mohl. S Hlučínem jsem postoupil, snažil jsem se zabudovat do mužstva mladé hráče z dorostu a myslím, že jsme se snažili hrát útočný fotbal, o čemž svědčí devětačtyřicet vstřelených branek. A jestli to bylo pro někoho málo, tak se nedá nic dělat.

Ale život jde dál, já získal novou práci, která mě obohatila, zlepšil jsem jazykové vybavení.

Hlučín nakonec vyměnil v zimě trenéry, nicméně k záchraně má nakročeno…

K záchraně udělali velmi důležitý krok vítězstvím v Opavě, když doma porazí Most, jsou z nejhoršího venku. Co mě však zarazilo nejvíce, bylo odvolání Michala Kosmála jako brankáře a trenéra mladých brankářů a Kamila Papugy i od mládeže. Protože zrovna tito dva byli jedni z mála lidí v klubu, kteří udělali, dělali a určitě ještě byli schopni udělat spoustu dobré a hlavně profesionální práce pro rozvoj hlučínské kopané.

Autor: Roman Brhel

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Zkrácená 2703, Ostrava - Zábřeh, 70030, Kontakt: osobně po telefonické domluvě, volejte v prac. dny mezi 11. a 12. hodinou, , Pracovní poměr na dobu určitou: 1 rok, se zkušební dobou: 3 měsíce, poté na dobu neurčitou, Práce na směny - denní a noční, 6:00-18:00 a 18:00-6:00. (celoročně, víkendy, svátky), Před nástupem do zaměstnání je nutná vstupní zdravotní prohlídka u smluvního lékaře zaměstnavatele, cena prohlídky 500,-- Kč (hradí uchazeč, zaměstnavatel proplácí po zkušební době)., , Požadujeme:-, - vzdělání v oblasti cestovního ruchu, hotelnictví., - nutná aktivní znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalšího jazyka výhodou., - nutná počítačová gramotnost, znalost hotelového software Opera Fidelio výhodou., - nutný čistý trestní rejstřík., , Práce je vhodná i pro absolventy. Nástup ihned., , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na životní pojištění, zaměstnanecké stravování , pobyty v síti hotelů CPI zdarma, poukázky k narozeninám, karta Multisport, dovolená navíc, atd.. Pracoviště: Cpi hotels, a.s.- clarion congress hotel ostrava, Zkrácená, č.p. 2703, 700 30 Ostrava 30. Informace: Gabriela Trochtová, +420 596 702 811. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Mechanik/čka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: 28. října 2020/231, Ostrava - Mariánské Hory, Kontakt emailem., , Požadujeme:, Vzdělání technického oboru, odbornou způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb., řidičský průkaz , sk. B - aktivní řidič/ka, orientaci v technické dokumentaci, akceptaci denní práce v terénu, zájem o oblast tepelných čerpadel, solárních kolektorů, klimatizací, gastro zařízení a bílé techniky., , Vašim úkolem bude:, -Montáž klimatizací, tepelných čerpadel, chladicích boxů a chladicích sestav, -Příprava tepelných čerpadel k prodeji, -Realizace záručních a pozáručních oprav chlazení, klimatizací, tepelných čerpadel, praček a myček, , Zaměstnanecké výhody:, Motivující finanční ohodnocení a mimořádné odměny, stravenky, jazykové kurzy a další odborné vzdělání zdarma, Sick Days, zvýhodněné mobilní tarify pro rodinné příslušníky, firemní akce, káva na pracovišti.. Pracoviště: Nosreti velkoobchod s.r.o., 28. října, č.p. 2020, 709 00 Ostrava 9. Informace: Ivana Grafová, +420 605 202 284. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy.. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme základy obsluhy PC, praxi. Práce vhodná především pro ženy, není fyzicky namáhavá., , Bez víkendů a přesčasů, týden dovolené navíc, pravidelné prémie, profesní růst, dobrá dopravní dostupnost. Vyšší osobní ohodnocení pro zkušené uchazeče s rozšířenými znalostmi (obsluha VZV, vedení kolektivu, praxe v lisovnách plastů a pod.).. Pracoviště: Roll r, s.r.o., Tomkova, č.p. 3153, 702 00 Ostrava 2. Informace: Škurková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání 15. kola první fotbalové ligy: SFC Opava - FC Baník Ostrava.
6 141

Baník se slezským derby protrápil a padl

Policisté v Opavě dohlíželi na dav fanoušků Baníku, který měl více než tisíc lidí.
AKTUALIZOVÁNO
8 83

Opava vs. Baník: Při slezském derby policie zatkla 26 chuligánů

Bolla a spol. pořádně potrápili. Stolní tenisté nebyli od senzace daleko

/FOTOGALERIE/ Na senzaci nedosáhli, sklidili však zasloužený aplaus zaplněného sálu výstaviště na Černé louce. Stolní tenisté TTC Ostrava prohráli středeční utkání 4. kola základních skupin Ligy mistrů s obhájcem titulu Borussií Düsseldorf těsně 2:3, když v rozhodujícím duelu porazil Švéd Anton Källberg Petra Korbela 3:1.

Svátek stolního tenisu v Ostravě. TTC vyzve šampiona šampionů

Představte si, že by do Ostravy přijeli k souboji s Baníkem fotbaloví giganti Bayern Mnichov, Manchester United či Barcelona. Nebo do vítkovické Ostravar Arény vítěz hokejového Gagarinova poháru, trofeje pro šampiona KHL.  

Napětí mezi chuligány Baníku a Opavy: Proč se tak nenávidí?

Slezské derby mezi fotbalovými kluby SFC Opava a Baník Ostrava patří mezi nejrizikovější zápasy u nás a odpovídají tomu i mimořádná bezpečnostní opatření. V neděli v Opavě demonstrovala Policie ČR svou sílu a nepokoje v ulicích města ani na stadionu tentokrát nepřipustila. 

Korbel před šlágrem: Düsseldorf? Real Madrid stolního tenisu

/ROZHOVOR/ Ostrava – Tři roky strávil stolní tenista Petr Korbel v celku Borussie Düsseldorf, kam se letos na podzim vrátil coby soupeř v dresu TTC Ostrava 2016 v rámci skupinové fáze Ligy mistrů. Sám na své působení v německém klubu vzpomíná rád.  

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT