Řada vynikajících fotbalistů Baníku přestoupila do Sparty. Zatímco ikony pražského klubu slezský klub neposilovaly, na Letnou se z Bazalů vydala řada skvělých hráčů. Někteří se později do Ostravy vrátili, jiní po přestupu do Prahy modro-bílou kapitolu uzavřeli navždy. Připomeňme si tedy ty nejznámější borce, kteří oblékali dresy obou rivalů.

Tomáš Pospíchal.Zdroj: archivTOMÁŠ POSPÍCHAL

Rodák z Pudlova, dnes součásti Bohumína (narozen 1936), je jediným baníkovcem, který si zahrál ve finále mistrovství světa. V roce 1962 byl členem slavné československé jedenáctky, která získala stříbro na MS v Chile. Ve finále dokonce přihrál Josefu Masopustovi na vedoucí gól našeho národního týmu. V utkání se Skotskem vstřelil rozdílový gól, který nás posunul do finále. Na kontě má 26 reprezentačních startů a 8 gólů.

Už v patnácti letech hrál za Baník, jenže zasáhla byrokracie a Tomáš musel přestoupit do Vítkovic, kde hrál už v šestnácti druhou ligu. Po vojenské službě se však vrátil přímo na Starou střelnici., kde působil úspěšně sedm let. V modro-bílém dresu vstřelil 58 ligových branek v 165 zápasech.

Legendy v Ostravě.Zdroj: DeníkV jednom z utkání proti Spartě Pospíchal obešel celou soupeřovu obranu, včetně brankáře Pakosty, jemuž udělal poslední zdařilou kličku, a ocitl se před opuštěnou brankovou čárou sám. Neodolal, přiklekl k míči a poslal jej do sítě kolenem. Z Prahy přišlo zasloužené napomenutí za nesportovní chování.

V roce 1964 chtěl Tomáš zkusit něco nového a rozhodl se přestoupit do Sparty, která o něho dlouho projevovala zájem. To byla v Ostravě věc neslýchaná! Baník neměl chuť svého nejlepšího útočníka pustit. Proti chystanému přestupu se rozhodli protestovat i ostravští havíři, kteří uspořádali stávku. Pospíchal byl dokonce v Ostravě zatčen a vsazen do vězení. Chtěli mu tak zabránit, aby se setkal se zástupci Sparty. Nakonec zasáhl tajemník ÚV KSČ a ostravský patriot Drahomír Kolder, který zatelefonoval na krajský výbor KSČ. Pospíchal byl propuštěn z vězení a skutečně přestoupil do Sparty.

Se Spartou vyhrál dvakrát ligu (v letech 1965 a 1967) a dostal se s ní do čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí. V roce 1968 odešel do francouzského FC Rouen, kde působil tři roky, a poté ukončil kariéru.

Když se Pospíchal vrátil do Československa, nestál příliš o kariéru trenéra, nakonec však neodolal. Jeho první trenérskou štací byl od října 1972 Baník Ostrava! Slezský klub dovedl k vítězství v Českém a Československém poháru. Na jaře 1975 se tým probojoval až do čtvrtfinále Poháru UEFA. Pospíchal opustil trenérský post v Baníku k 30. listopadu 1975 a zamířil do Plzně, kde vystřídal Jiřího Rubáše. Ten naopak přešel do Baníku. Jiří Rubáš pak s týmem slavil na konci jara 1976 titul, paradoxně právě po vítězství nad Plzní vedenou Pospíchalem…

Největší úspěchy sklidil tvrdý a nesmlouvavý trenér v pražských Bohemians. Je mu připisován slavný výrok „Fotbal nemá logiku", který se používá dodnes. V roce 1995 obdržel cenu Václava Jíry za přínos českému fotbalu. Dlouho žil s transplantovaným srdcem, zemřel 21. října 2003. Patří k největším legendám Baníku Ostrava.

Jiří Klement.Zdroj: archivJIŘÍ KLEMENT

Legendy v Ostravě.Zdroj: Deník

Odchovanec TJ Baník Zbýšov přestoupil do Baníku 1. 7. 1967 ve věku 19 let. Postavou robustní útočník byl předurčen k roli koncového hráče. Neoslňoval technikou, ale mimořádnou rychlostí, důrazem a tvrdou střelou.

V Baníku ve 166 ligových zápasech vstřelil 70 branek. S Baníkem vyhrál Český a Československý pohár. Památné jsou jeho dvě branky, které vstřelil v domácím utkání odvety Poháru UEFA proti celku Nantes, gól v prodloužení rozhodl o postupu. S Baníkem získal také mistrovský titul v ročníku 1975/76, ačkoli modrobílý dres oblékal pouze na podzim. V zimě přestoupil na Letnou a jaro odehrál ve Spartě, která hrála pouze druhou ligu. Se Spartou vybojoval postup do nejvyšší soutěže, v rudém dresu však zůstal své kanonýrské pověsti dlužen, když přidal pouze šest ligových branek. Na podzim 1976 dokonce v barvách Sparty neproměnil penaltu nařízenou proti Baníku.

Za reprezentační tým nastoupil ve čtyřech utkáních. Po ukončení angažmá ve Spartě se Jiří Klement vrátil do Ostravy, kde pracoval v dolech. Zemřel 16. prosince 2015 ve věku 67 let.

Petr Slaný.Zdroj: DeníkPETR SLANÝ

Rodák z Olomouce (narozen 1. 9. 1952), univerzální hráč, levonohý technik i střelec s citem pro přihrávku, s fotbalem začínal v olomouckých Hodolanech. V 1. lize hrál za Baník v letech 1970 až 1972, poté působil dva roky v pražské Dukle a v letech 1974 až 1977 byl opět členem kádru Baníku. Od roku 1977 pět let oblékal dres Sparty. Podobně jako jeho předchůdci Klementovi se i Slanému dařilo ve Spartě výrazně méně než v Ostravě. Kariéru zakončil v SK Štětí. Je členem staré gardy Sparty.

Ve 266 ligových utkáních vstřelil 66 gólů, bilance v Baníku je 114/15. V roce 1976 získal mistrovský titul. V evropských pohárech nastoupil 18krát a vstřelil tři branky, v Ostravě do sítě San Sebastianu a Neapole. Se Spartou získal Český a Ćeskoslovenský pohár.

V roce 1976 nastoupil za reprezentační tým v přátelském utkání s Německem v Hannoveru, odehrál 45 minut. Dvě desítky startů si připsal za reprezentační tým do 21 let.