AC Sparta Praha je historicky nejčastějším soupeřem Baníku jak v bojích o ligové body, tak i v národním poháru. Tradiční rival z Letné je jedním z mála soupeřů, se kterými mají Slezané vysoce negativní bilanci. Není divu, Sparta je nejúspěšnějším klubem naší země, na kontě má 36 mistrovských titulů oproti čtyřem titulům Baníku. Pražský klub byl založen v roce 1893 jako AC Královské Vinohrady, už v srpnu 1894 byl název změněn na Athletic Club Sparta. V historické tabulce nejvyšší soutěže patří „železné" Spartě nejvyšší příčka.

close Legendy v Ostravě. info Zdroj: Deník zoom_in Celkem sehrál Baník se Spartou 140 ligových utkání. Bilance hovoří jasně ve prospěch klubu z Letné. Baník zvítězil 40krát, 27 utkání skončilo remízou a 73 duelů vyhrála Sparta. Celkové skóre je 159:258 pro Letenské. V konečné tabulce ligy se Sparta umístila 52krát výše než Ostravané, pouze 18krát byl Baník úspěšnější než Sparta. V éře samostatné české ligy od ročníku 1993/94 se to podařilo Baníku dokonce jen jednou, v sezoně 2003/04.

V národním poháru oba soupeři sehráli 20 vzájemných utkání, Slezané vyhráli 3 utkání, 3 zápasy skončily remízou a 14krát se radovali z výhry Pražané. Sparta získala Český pohár 20krát, Baník pětkrát. Naposledy se v poháru střetl Baník se Spartou v roce 2006.

Kronika utkání Baník - Sparta (v prvních letech SK Slezská Ostrava - SK Sparta) se začala psát v roce 1937, tedy před 79 lety. Dnes si připomeňme první ligové zápasy tradičních rivalů.

Hned ve druhém kole svého premiérového prvoligového ročníku SK Slezská poprvé změřila své síly se Spartou. Po vítězství nad I. ČsŠK Bratislava 4:1 odjížděli Ostravané do Prahy s malou dušičkou, přece jen Sparta měla tehdy vynikající tým. Několik desítek věrných slezskoostravských fanoušků se 29. srpna 1937 ztrácelo na stadionu v moři sparťanských přívrženců. Hráči v bílých trenýrkách a bílých trikách s erbem na prsou však způsobili prvotřídní senzaci, když na Letné slavně zvítězili 3:2!

Góly Slezské vstřelili Moták, Pospíšil a Šimperský. Hvězdou utkání byl gólman Krysta, které mu zdatně sekundovalo duo obránců Böhm, Lugr.

Vlak se slezskoostravskými hráči dorazil sice na přívozské nádraží až pozdě po půlnoci, ale na nástupišti je vítaly stovky příznivců, dechovka a starosta města Slezské Ostravy.

Stejným poměrem 3:2 vyhrála nečekaně Slezská i jarní odvetu před 12 tisíci diváky na Staré střelnici, ligový nováček se tak stal jediným týmem, který ligového mistra v sezoně 1937/38 obral o všechny čtyři body!

close Legendy v Ostravě. info Zdroj: Deník zoom_in