Pokolikáté se vlastně polanecký halový fotbalový turnaj uskuteční?

Celkově půjde o čtvrtý ročník turnaje, potřetí s názvem Bonver Cup. V premiérovém ročníku jsme totiž ještě neměli generálního partnera či sponzora.

Kde a u koho se vlastně ta myšlenka zrodila?

V první řadě to byl samozřejmě nápad, abychom vydělali pro klub FK SK Polanka nějaké peníze. Přece jen v Polance je sportem číslo jedna házená a my, co děláme fotbal, si musíme hledat cesty k zabezpečení chodu klubu i mnohými jinými, často trnitějšími cestami. A čím jiným by fotbalisté mohli přímo nějaké korunky získat než zase fotbalem. Hned napoprvé se nám podařilo do haly přilákat i našeho kamaráda Radima Holušu, který v Bonveru působí jako provozní. Jemu se nejen prostředí, ale i atmosféra na turnaji natolik zalíbila, že jsme se nakonec dohodli s touhle firmou na pravidelné spolupráci při pořádání předvánočního klání.

Tenhle nápad vznikl v době, kdy se do Polanky, která paběrkovala na chvostu I.B třídy, vrátila řada hráčů, kteří buď v klubu s fotbalem začínali, nebo už tam před časem působili. Ať už jsem to byl já a se mnou přišel Robin Bartoš nebo taky David Vozník, jenž bohužel tenhle podzim promarodil, a Martin Skurka či taky současný trenér Luboš Adler. Ale tenhle zimní Bonver Cup není jediná akce, kterou pořádáme, děláme i velký letní turnaj ve spolupráci s naším dalším klubovým partnerem – Heller Cup. Jde o to, abychom fotbalový klub v Polance zviditelnili a sami sobě dokázali, že to jde. Vždyť nám tady v začátcích snad vůbec nikdo nevěřil…

Už vám ale věří, nebo ne? Vždyť Polanka na jaře postoupila do vyšší soutěže a i v ní hraje jednu z hlavních rolí.

Je to těžké. To mi věřte. Navíc, když se podívám, kolik prostředků vydávají podobně velké obce či města – Kozmice, Markvartovice a taky sousední Klimkovice – třeba jen na provoz fotbalového areálu, musím říct, že v Polance to fakt děláme stále na koleně. Obec nám pošle dotaci na mládež do osmnácti let, ale kolik je kolem toho papírování. Musíme jim poslat kompletní soupisky s daty narození, se změnami v týmech… Ale nic víc. Momentálně jediným opravdovým fandou v polaneckém zastupitelstvu je místostarosta Jiří Malík, který nám opravdu vydatně pomáhá. Tím myslím, že nám přispěje z vlastního konta za propagaci obce.

Kolik peněz takový jednodenní turnaj vlastně stojí?

Pronájem polanecké sportovní haly stojí na hodinu 500 korun pro lidi, kteří nežijí v Polance, pro Polančany je nižší – je to 350 korun. Když se podíváte na rozpis turnaje, který trvá okolo dvanácti hodin (úvodní zápas začíná v 8 hodin ráno, finále je na programu od 18.40 hodin – pozn. red.), pak si jistě dokážete spočítat, kolik nás tahle „sranda“ stojí.

Koho jste už na turnaji přivítali a na jaká jména byste pozval třeba i fotbalulačné příznivce první prosincovou sobotu?

Snažíme se Bonver Cup zorganizovat tak, aby se tady sešli kluci, kteří se chtějí fotbalem pobavit, a kteří se rádi uvidí. Aby se na palubovce zbytečně nenudili. Jde nám ale i o to, abychom měli v mužstvech i známější jména, na něž se přijdou lidi podívat. Ale letos máme prakticky jednu jedinou změnu – místo celku Petra Míky se v polanecké hale objeví se svým týmem Víťa Mooc, který si během své bohaté kariéry kromě Vítkovic či Hradce Králové vyzkoušel angažmá i ve skotském Patrick Thistle. Obsazení turnaje děláme na bázi kamarádství, které samozřejmě i ve fotbale vzniká. Vždyť s mnohýma klukama, kteří teď kopou i v nejvyšších soutěžích a třeba i v zahraničí, jsme společně vyrůstali. A oni sami, když vlastní celky skládají, zase přilákají další kluky.

Takže hned v premiérovém ročníku jsem třeba já postavil gólmanské mužstvo, v němž nechyběl třeba Míša Daněk, jenž teď na podzim hájil branku Baníku. Nebo taky Tomáš Grigar momentálně působící v Teplicích či Tonda Buček. Ale v polanecké hale se objevili i mnozí další známí hráči – ve druhém ročníku tady byl třeba nynější Sparťan Ondra Kušnír a loni se předvedli někteří hráči Baníku a třeba Franta Rajtoral z Plzně. Letos to zatím vypadá, že z těch nejznámějších jmen asi přivítáme v Polance reprezentačního gólmana do jedenadvaceti let Tomáše Vaclíka, jenž v létě odešel z Vítkovic na Žižkov. A kromě něj by se s největší pravděpodobností měl v Polance objevit i momentálně jediný futsalový reprezentant z našeho regionu – jistebnický Michal Seidler, který si zahrál třeba i na nedávném „malém“ světovém mistrovství v Brazílii, kde byl tuším nejlepším českým střelcem.

Ale momentální gólmanská jednička druholigového Žižkova odjela na testy do anglického West Bromwiche Albion…

To je sice pravda, ale slíbil mi, že na turnaj přijede. Víte, tyhle testy stejně trvají většinou tak týden, takže věřím, že to stihne.

A čím to, že se letos neobjeví mnohé z dalších jmen, která jste už v Polance v minulosti přivítali?

U Ondry Kušníra je to celkem jasné – tomu podzimní část sezony ve Spartě díky účasti v Evropské lize ještě neskončila. A některé kluby kluky ani v době jejich dovolených nechtějí vidět na žádných turnajích. A to z jakýchkoliv důvodů – od rizika zranění po kolizi se sponzorskými smlouvami. Je to škoda, mnoho z těch kluků by si třeba i v Polance rádo zahrálo, určitě by pobavili i některé diváky, kteří by mohli zblízka vidět ty, jež jinak většinou sledují v televizi. Navíc by zjistili, že ti ligisti fotbal hrát umějí a hlavně, že jsou to normální kluci, a ne nějaké namistrované hvězdy.

Ale i tak je o váš turnaj zájem, že?

Za ty tři předchozí roky už opravdu máme nějaké to jméno. A to takové, že si můžu dovolit luxus v podobě vlastního výběru účastníků. Kluci se mi už od konce léta v podstatě sami ozývají a hlásí se mi, že by opět u nás rádi hráli.

Říkáte, že se kluci do Polanky jezdí pobavit. Ale vždyť oni jsou sportovci, kteří v sobě mají soutěživého ducha a nikdo z nich přece nechce prohrát…

Tak to je jasné. Všichni chtějí uspět. Každý chce porazit kamaráda, že? A nejlepší na tom, že se pak ti kluci, když se potkají, jeden druhému se celý rok smějou, že toho druhého vyřadili. Ale ve většině případů se to podaří ukočírovat tak, abychom na place předváděli spíš fotbal než okopávanou. I když je pravda, že mi třeba Ondra Smetana, který mimochodem na podzim za slovenskou prvoligovou Senicu nastřílel sedm branek, účast odřekl, protože se bojí, že by se případně zranit mohl. Říkal, že si s náma fotbálek klidně dá, ale na turnaji hrát nechce.

Kolik týmů se tedy v sobotu na polanecké palubovce objeví?

Letos máme na turnaji dohromady dvanáct týmů, které jsou rozděleny do dvou šestičlenných skupin. Každý si tak zahraje minimálně pět patnáctiminutových zápasů. Je to rozděleno tak, aby v každé skupině bylo pět silných týmů a jeden takový možná slabší. I když třeba kluci z Klimkovic – Klenba – určitě budou chtít postoupit. Stejně jako ze druhé skupiny Polančané.

Kdo se podle vás řadí mezi největší favority letošního Bonver Cupu?

Rozhodně bych mezi ně počítal obhájce loňského prvenství – Bonver. Jim už ve skupině zkříží cestu třeba 3Zone s mladíky z Hlučína nebo Brna – třeba Dominik Simerský či Daniel Přerovský, kteří ve Zbrojovce už okusili první ligu. Možná, že se v jejich dresu objeví i Ondra Murin z Olomouce. Ale rozhodně bych řekl, že do konečného pořadí promluví i Valenčínův LukromTel či Dr. Marco X7, který sestavuje Víťa Mooc, a taky hodně silný podle mě bude Phoenix, v jehož barvách nastoupí už vzpomínaný Jumbo (Michal Seidler – pozn. red.).

Už loni se na tribuně objevilo docela dost fanoušků. Chystáte pro ně na letošek nějaké překvapení?

Rádi bychom zvýšili divácký komfort, a proto připravujeme v bufetu velkoplošný přenos z haly, tak, aby lidem nic podstatného neuniklo (směje se). Doufám, že to klapne tak, jak jsme si naplánovali.

A nemáte třeba do budoucna ambice udělat z turnaje nějaké exkluzivní setkání, na němž by se třeba utkala mužstva z regionu napříč ligovými soutěžemi?

Z legrace na to samozřejmě myslíme. Mnohokrát jsme si říkali, že bychom třeba mohli navázat na ty turnaje, které probíhaly nejdřív v ČEZ Aréně a později v porubské Sareze a kde proti sobě nastupovala mužstva Baníku, Vítkovic či SFC Opava. Ale realita je bohužel jiná. V současnosti je to nemyslitelné. Bohužel. Proto o tom občas jen tak sníme.

>> Přehled účastníků Bonver Cupu 2010


Skupina A:

Klenba (tým složený z hráčů TJ Klimkovice)

Zahrady Morava (brankáři v čele s Tomášem Vaclíkem)

Bonver (obhájci vítězství)

Mendi

LukromTel (tým okolo polaneckého kapitána Davida Valenčina)

3Zone (dorostenci z Hlučína a Brna)


Skupina B:

Hospoda na hřišti

Zenyt Trade (fotbalisté Třince a Frýdku-Místku)

Phoenix (s reprezentantem ve futsale Michalem Seidlerem)

Dr. Marco X7 (Vítězslav Mooc a jeho parta)

Joma (výběr polaneckého kouče Lubomíra Adlera)

Hari team