Patnáctý tým HET ligy jde do druhé poloviny sezony výrazně posílený. Do kádru přibyli zkušení fotbalisté do všech řad, od brankáře Jana Laštůvky, přes stopera Václava Procházku, záložníka Martina Filla či útočníka Dameho Diopa. Majitel klubu Václav Brabec investoval do posil částku dosahující údajně až k 30 milionům korun.

„Po podzimu bylo jasné, že tým posílit musíme. Nově k nám přišli kvalitní a zkušení fotbalisté, teď po tom množství změn už zbývá jen věřit, že si to sedne,“ zdůraznil Dušan Vrťo, sportovní ředitel FC Baník Ostrava. „Noví kluci jsou nejen zkušení borci, ale navíc jsou i přínosem do kabiny, co se týká charakteru,“ poznamenal Radim Kučera, trenér slezskoostravského klubu. „Je na nich zřejmý profesionalismus a mám pocit, že teď je v mužstvu i dobrá chemie. Věřím, že tohle všechno se přenese i do výsledků,“ doplnil.

S příchodem sedmičky nových hráčů jsou ale nabíledni i nějaká uvolnění jiných hráčů. „Kádr není nafukovací, ten náš by měl mít pro jaro zhruba osmnáct hráčů do pole a tři brankáře,“ vypočítal Dušan Vrťo s tím, že někteří fotbalisté půjdou na zkušenou jinam. „V posledním týdnu jsme dali souhlas Kubovi Pokornému k odchodu do Ústí, Martin Sus má souhlas k tomu, aby jednal s Mladou Boleslaví. Doposud ale není nic z toho uzavřeno,“ doplnil Vrťo.

Baník bude na jaře stále bojovat na dvou frontách, prioritou je však i nadále záchrana prvoligové příslušnosti. „Stále jsme ale ve hře i v poháru. Já sám si moc dobře vzpomínám na sezonu 2011/2012, kdy jsme se s Olomoucí těžce zachraňovali, byli jsme i kvůli nějakým bodovým odpočtům pod obrovským tlakem, ale domácí pohár jsme si přesto dokázali užívat a nakonec jsme ho i vyhráli,“ zavzpomínal Radim Kučera na dobu, kdy ještě sám aktivně hrál.

Do čtvrtfinálového klání v Mladé Boleslavi však Baníku ještě pár týdnů zbývá, teď jej čeká veledůležitá jarní ligová premiéra, v sobotu přivítá doma čtrnácté Slovácko, které má o bod víc. „Je to pro nás jeden ze základních bodů, ale rozhodně to není zápas buď, anebo. V tabulce jsou namočeny ještě i další celky, musíme pod sebe dostat aspoň dva z nich. Věřím, že jsme nachystáni a že v sobotu vykročíme do jara vítězně,“ dodal Radim Kučera, trenér FC Baník Ostrava.

SOUPISKA HRÁČŮ FC BANÍK OSTRAVA

Brankáři: Jan Laštůvka (35 let), Viktor Budinský (24 let), Martin Šustr (27 let).
Obránci: Oleksandr Azackij (24 let), Petr Breda (24 let), Jiří Fleišman (33 let), Denis Granečný (19 let), Matěj Helešic (21 let), Lukáš Pazdera (30 let), Jakub Pokorný (21 let), Václav Procházka (33 let), Christophe Psyché (29 let), Martin Sus (27 let), Martin Šindelář (27 let).
Záložníci: Dyjan Carlos De Azevedo (26 let), Martin Fillo (32 let), Marek Hlinka (27 let), Robert Hrubý (23 let), Milan Jirásek (25 let), Tomáš Mičola (29 let), Bronislav Stáňa (24 let).
Útočníci: Milan Baroš (36 let), Dame Diop (24 let), Tomáš Poznar (29 let).

Změny v kádru - přišli: Dame Diop (Zlín), Martin Fillo (Teplice), Milan Jirásek (Bohemians 1905), Jiří Fleišman (Mladá Boleslav), Jan Laštůvka (Slavia Praha), Christophe Psyché (Sogndal/Nor.), Václav Procházka (Osmanlispor/Tur.), Matěj Helešic (návrat z hostování v Českých Budějovicích), Viktor Budinský (Sparta Praha). Odešli: Tomáš Hykel (hostování Třinec), Stefan Panič (hledá si angažmá), Alexander Jakubov (hostování Ústí n. L.), Jakub Šašinka (hostování Poprad), Ondřej Šašinka (hostování Zlaté Moravce), Dominik Smékal (hostování Petřkovice), František Chmiel (hostování Vítkovice), Jean-Pierre Morgan (konec smlouvy).

JARNÍ LOS FC BANÍK OSTRAVA
17. kolo: Baník Slovácko (sobota 17. února, 15 hodin)
18. kolo: Teplice Baník (sobota 24. února, 18.30 hodin)
19. kolo: Baník Plzeň (sobota 3. března, 15 hodin)
20. kolo: Jablonec Baník (sobota 10. března)
21. kolo: Baník Dukla (sobota 17. března)
22. kolo: Baník Jihlava (sobota 31. března)
23. kolo: Zlín Baník (sobota 7. dubna)
24. kolo: Baník Bohemians 1905 (sobota 14. dubna)
25. kolo: Olomouc Baník (sobota 21. dubna)
26. kolo: Baník Sparta (sobota 28. dubna)
27. kolo: Mladá Boleslav Baník (sobota 5. května)
28. kolo: Baník Liberec (sobota 12. května)
29. kolo: Karviná Baník (sobota 19. května)
30. kolo: Baník Brno (sobota 26. května)

Poznámka: Termíny zápasů budou ještě průběžně upřesňovány na základě požadavků televizních stanic, které HET ligu vysílají.