Fotbalový klub Baníku Ostrava má před sebou jistě zase hodně hektický týden, jiné to už ale asi na Bazalech v příštích měsících nebude.

Klubu byla udělena ligová licence a nyní se bude intenzivně jednat o složení hráčského kádru.

Hlavní slovo má trenér Radek Látal, který dostal od vedení volnou ruku při výběru hráčů i pevnou částku peněz pro ligový tým.

„Ta suma odpovídá současné ekonomické situaci klubu. Rozpočet je podstatně skromnější než v minulé sezoně," připustil Radek Látal.

I když letní příprava začíná 11. června, tým se musí složit v nejbližších dnech. „Letní pauza je krátká, takže musíme nyní vyřešit spoustu věcí. Pak už nebude na nic čas," říká Radek Látal, který jedná s kluby v Česku i na Slovensku o možných posilách. „Naší prioritou je ale udržet současnou kostru týmu. Ideální by bylo do osy vůbec nezasahovat," zdůraznil Látal.

Je ovšem skoro nemožné, že se to podaří.

Smlouvy končí z klíčových hráčů Martinu Lukešovi, Tomáši Markovi a Davoru Kukecovi, hostování pak Lukáši Magerovi a Pavolu Poliačkovi.

„Věřím, že většina těchto hráčů v Baníku zůstane. Bude záležet, jak se s nimi domluvíme. Už jsem to zmiňoval, že naše možnosti jsou omezené. Nechceme podepsat smlouvy, a za tři měsíce přijít, že na to nemáme. To už tady bylo a nikomu se to nelíbilo. Majitelé klubu chtějí jít jinou cestou, kdy prostě složíme tým na sezonu tak, abychom na něj finančně měli," pokračoval Látal.

Sám tuší i to, že s některými hráči bude jednání o nových kontraktech hodně problematické.

Na prodloužení smlouvy se zatím nedohodl nikdo z „klíčového tria" Martin Lukeš, Davor Kukec, Tomáš Marek. Ten s dalším setrváním v Ostravě už údajně moc nepočítá a rozhoduje se, zda se upíše Jihlavě, nebo Mladé Boleslavi. „Nové kontrakty jsou postavené motivačně a hlavně na tom, že kluci musejí pravidelně hrát. Potom si vydělají tolik jako v minulosti," prozradil Látal s tím, že samotné hráče přesvědčovat nemůže.

„Těžko mohu Martina Lukeše přesvědčit, aby to podepsal. V týmu ho chci, je to výborný hráč a navíc patriot. Nechci o něho přijít, snad ho přesvědčíme. Doba je nyní v Baníku taková, že se musí šetřit. Já věřím, že to většina kluků pochopí a v týmu zůstanou," poznamenal Látal.

Jasno je i o první posile. Na Bazaly se vrací gólman Antonín Buček, který vychytal Sokolovu třetí místo ve druhé lize. „Jsme domluveni," řekl Látal.

Jinak je ale seznam případných posil zahalen tajemstvím.

Podle očekávání Baník hledá posily také z řad svých bývalých hráčů, kteří jsou bez smlouvy k mání zadarmo. První kolo jednání tak mají za sebou třeba stopeři Aleš Neuwirth, Pavel Besta, nabídku dostal i exkarvinský záložník Vladan Milosavljev.

„Drahé hráče si dovolit nemůžeme. Doufám, že i přesto poskládáme takový tým, který bude schopen ostatním soupeřům konkurovat," přeje si Látal.

Proti minulým sezonám se Baník bude v létě připravovat v Česku, kdy absolvuje kondiční soustředění v Čeladné a herní v Břeclavi.