Blíží se závěr roku a s tím je vždy spojeno také tradiční silvestrovské derby. Legendy fotbalových klubů a městských rivalů Baníku Ostrava a Vítkovic se v neděli sjedou na městský stadion už podvanácté, aby spolu změřily fotbalové síly.

Pro poslední zápas starého roku, který má výkop v 11 hodin, sestavovali své týmy už obvyklí manažeři: Baník měl na starosti Petr Zajaroš, domácí Vítkovice zase Lubomír Vlk.

„Letos budeme mít výbornou sestavu, kterou povedou trenéři Pavel Vrba a František Komňacký. Spousta hráčů patří mezi stálice derby, ale někteří se objeví poprvé nebo po delším čase," říká Petr Zajaroš, který do týmu premiérově přivábil mistry ligy z roku 2004 Zdeňka Pospěcha s Miroslavem Matušovičem a po několika letech také útočníka Augustína Antalíka.

Podobně mluví také Lubomír Vlk. „Je pro mě potěšitelné, že hráči, které jsme kontaktovali, tak účast přislíbili. Každým rokem jsou navíc nová a nová jména, takže z vítkovické strany cítím velký zájem toto derby starých pánů hrát," přiznal Deníku Vlk.

Právě Vítkovice mají svému slavnějšímu konkurentovi co vracet. Historickou bilanci v těchto derby sice mají stále výrazně lepší (8:3), ovšem poslední tři duely patřily právě Baníku.

„Je načase zase vyhrát. A věřím, že to půjde, jelikož se nám povedlo mužstvo omladit. Proto chceme jednoznačně Baník porazit," má jasno manažer vítkovické staré gardy, který v kádru má také řadu členů mistrovské sestavy z roku 1986.

Do branky Vítkovic se, stejně jako loni, postaví také policejní prezident Tomáš Tuhý, na druhé straně budou stát slavná jména jako Bolf, Lukeš, Galásek, Daněk, Samec, Vrťo či brankář Baránek.

„Vítězství je krásné, ale jde hlavně o zpestření Silvestra a konce roku. Proto jsem rád, že drtivá většina oslovených kluků každý rok přijíždí," vyznává se Lubomír Vlk.

Baník zve i legendy, které už nehrají. U střídaček tak lze spatřit Rostislava Vojáčka, Zdeňka Šreinera či Vladimíra Mokrohajského. „Snažíme se držet partu a do všech našich zápasů zapojovat také hráče, kteří už sice na hřiště nenastupují, ale pro fanoušky jsou navždy nesmazatelně zapsáni do historie Baníku. Jejich účast zvyšuje prestiž každého utkání," dodává na závěr manažer starých pánů Baníku Petr Zajaroš.

V jakých sestavách oba celky nastoupí?

FC Baník Ostrava
Brankáři: Tomáš Bernady, Vít Baránek.
Obránci: Dušan Vrťo, Peter Drozd, Petr Veselý, Libor Radimec, Daniel Tchuř, Ivo Staš, René Bolf, Zdeněk Pospěch, Václav Pěcháček, Radomír Korytář, Roman Klimeš.
Záložníci: Libor Fryč, Tanas Papadopulos, Miroslav Matušovič, Petr Mašlej, Rostislav Kiša, Martin Lukeš, Tomáš Galásek, Lubor Knapp.
Útočníci: Petr Samec, Václav Daněk, Martin Svědík, Augustín Antalík.
Trenéři: Pavel Vrba a František Komňacký. Vedoucí mužstva: Lubomír Šrámek. Manažer: Petr Zajaroš. Lékaři: Tomáš Pavliska a Martin Havlík. Masér: Jaroslav Marx.´

FC Vítkovice
Brankáři: Alan Twardzik, Tomáš Tuhý, Karel Šmíra.
Obránci: Miroslav Onufer, Karel Orel, Jaroslav Laub, Tomáš Freisler, Vlastimil Stařičný, Pavel Harazim, Ivan Martinčík, Zdeněk Cieslar.
Záložníci: Aleš Rozsypal, Jan Baránek, David Valenčin, Martin Janík, Aleš Vojáček, Daniel Rygel, Radim Zajíc, Miroslav Kaloč.
Útočníci: Martin Prohaszka, Rozhon Martin, Marek Trval, Jindřich Dohnal, Jan Vožník, Kamil Papuga, Lubomír Langer.
Trenéři: Ivan Kopecký a Lubomír Vlk.
Maséři: Petr Tomis a Jiří Chamrád. Rozhodčí: Radek Matějek, Zdeněk Svatonský a Zdeněk Malcharek. Moderátor: Jiří Basta.