V rukách to mají jeho svěřenci, kteří v posledním utkání podzimní části ligy změří síly s rozjetou Sigmou Olomouc. Pokud zvítězí, může si být ostravský trenér jistý tím, že možná poprvé během jeho působení v Baníku budou fanoušci sborově vyvolávat jeho jméno.

Stačí motivace na tříbodový zisk?

Tříbodový zisk by totiž znamenal skoro neuvěřitelnou věc, že by současný ostravský celek měl v polovině soutěže o bod více než ve stejný čas před rokem.

A to v minulém roce hráli za ostravský celek mimo jiné i Svěrkoš s Galáskem! „Motivaci to dokázat máme obrovskou,“ tvrdí kapitán Baníku Martin Lukeš. Pokud se to podaří bude se v Ostravě určitě slavit, protože více bodů získal Baník jen v památné mistrovské sezoně (36).

Náladu nekazí ani to, že se utkání odehraje na Městském stadioně ve Vítkovicích. „Je to kuriozita, která může stejně jako v poslední době výhry sbírající soupeř přilákat diváky. Lidé mají občas rádi změnu. Bereme přesun do Vítkovic pozitivně, není to žádný hendikep. Hrajeme sice mimo Bazaly, ale pořád doma v Ostravě, proto chceme zvítězit,“ uvedl trenér Baníku Miroslav Koubek, jehož celek celý minulý týden ve Vítkovicích trénoval.

Nálada je v kabině dobrá a nic na tom nemohla změnit ani poslední porážka v Mladé Boleslavi. „Vnímali jsme, že zápas byl vysoce hodnocen, a to je signál, že se na jeho úrovni podílely oba týmy. Jeden byl lepší, druhý horší. Dělali jsme, co jsme mohli, soupeři to však vyšlo lépe. Pořád věřím, že naše forma je dobrá, i když jsme ukončili sérii bez porážky,“ dodal Koubek.

Handicap Sigmy: Škerle a Rossi nenastoupí

Za výhodu považuje to, že Sigmě budou scházet vykartovaní hráči Škerle a Rossi. „Jeden chybějící kvalitní hráč mužstvo ovlivnit může, a soupeři špičkoví hráči scházejí hned dva,“ usmál se lišácky Koubek.

Zajímavé podle něj bude i to, že oba celky hrají systémem 4–3–3.

„Z odborného hlediska to může být určitě zajímavá konfrontace. Kvality Olomouce respektujeme, ale také vnímáme, že teď soupeř narážel na protivníky v problémech. Liberec byl v nejhlubší krizi, teď Teplice, jak to už tak bývá, myslely víc na možné odložení zápasu. Tím ale formu Sigmy nesnižuji. Tým připravuji tak, že pokud vyhraje, bude to třešnička na dortu, a pokud se to nepovede, tak to bude trochu mrzet, ale život půjde dál. Uvidíme, jak to dopadne,“ uzavřel.

Rozjetá Sigma, která bude v Ostravě hrát za dvojnásobné premie, by podle slov trenéra Psotky ráda bodovala i tentokrát. „Hrajeme venku, viděli nás v televizi, takže budeme muset přidat ještě nějaké procento navíc, abychom uspěli,“ uvedl Psotka, který je přesvědčený, že jeho tým se vypořádá s absencemi dvou distancovaných hráčů. „Máme Komárka a Kaščáka. Myslím si, že tito hráči je určitě nahradí. Samozřejmě je lepší, když to mužstvo jede, tak má tu sestavu stabilizovanou. S tímhle se ale musí počítat. Během sezony hráči prostě ty čtyři žluté karty dostanou,“ mávnul rukou Psotka, který cítí k Baníku respekt.

„Mají hodně zkušené mužstvo. Jejich záloha Lička, Lukeš, Marek, to je možná nejzkušenější formace v celé lize. Rozehrává se jim dobře i obrana. Fungují dobře jako tým a mají spoustu kladných výsledků. V defenzivním rozestavení hrávají 4–5–1 a z toho vychází. Nedostávají góly a mají dobré brejkové hráče, kteří se umějí prosadit. Je to hodně silný soupeř. Doma ani jednou neprohráli, takže kvalitu mají,“ míní Psotka, který by se nezlobil pokud by tuhle sérii jeho celek ukončil. „Jako pro nás byla motivace porazit Teplice, které do té doby neprohráli, tak je pro nás motivace porazit Baník. V každém zápase chceme vyhrát.“