Fotbalový tým Baníku Ostrava může ještě před startem druhé ligy přijít o krajního obránce Martina Suse, který je zapleten v sázkařské aféře. Soud s tzv. fotbalovou mafií, ve které je kromě Suse obviněno dalších sedmnáct fotbalistů, bude ve Strakonicích pokračovat 23. ledna, resp. 30. ledna.

A případný rozsudek se bude zajímat také vedení Baníku, které v létě šestadvacetiletého fotbalistu angažovalo. Vedení klubu na podzim uvedlo, že ctí presumpci neviny a k celé události zaujme stanovisko až po verdiktu soudu.

Kouč Vlastimil Petržela při včerejším zahájení zimní přípravy připustil, že má obavy, aby o hráče nepřišel. „S Martinem (Susem) jsem o tom v průběhu podzimu několikrát mluvil. Dušoval se mi, že v tom není namočený. Říkal mi, že udělal strašnou životní blbost a kvůli jedné napsané textové zprávy má obrovské problémy. Je to tragédie hlavně pro něj, protože v případě odsouzení u civilního soudu se dají očekávat i přísné tresty od disciplinární komise FAČR. Co já mám zprávy ze svazu, tak se dají očekávat i exemplární tresty. Klidně by to mohlo pro něj znamenat konec kariéry," řekl Petržela.

Sus odehrál na podzim v dresu Baníku jedenáct zápasů a vstřelil dva góly. „Na podzim patřil k našim nejlepším hráčům, ale tuhle věc nijak neovlivním. Jsem vždycky jen naštvaný, když se mě na to někdo ptá. My bychom se s tím museli nějak vyrovnat, pro něj by to byla tragédie. Byla by ho fakt škoda," zdůraznil Petržela.

Martin Sus se během říjnového hlavního líčení bránil tím, že textovou zprávu neposílal. „Já mu ji neposílal, když jsem ji viděl, byl jsem v šoku. Telefon jsem měl v době tréninku v šatně volně přístupný," citoval server aktualne.cz výpověď Suse v soudní síni.

Takzvaná sázkařská mafie podle obžaloby ovlivňovala výsledky desítek zápasů ČFL, poháru a juniorské fotbalové ligy v letech 2012 a 2013. Obžalovaní měli kontaktovat jiné hráče nebo rozhodčí a nabízet jim finanční částky za to, že ovlivní průběh zápasů počtem vstřelených branek. Podle protokolu byly nabízeny částky od 1000 do 7000 eur. Většina obviněných vinu popírá.