Deník přináší přepis tiskové konference (třetí část otázek a odpovědí ze středeční tiskové konference).

Co bude s Bazaly až se Baník přestuhuje do Vítkovic

Petr Kajnar: Město má v rukou územní plán. Ten doposud není změněn a Bazaly vlastní společnost, která je dneska jiná než je Klub Baník. To je situace. Třeba může být na Bazalech ten stadion. To je taky jedna varianta. Já úplně nevím zcela jistě, jestli to tam nemůže být. Mám pocit, že je tam řada omezení, která by to prodražila, a nejsou tam ty výhody toho, které můžeme hledat, že využijeme třeba peněz na rekultivaci něčeho. Možná, že to tam může být, já nevím.

Jakub Kahoun: Stadion vlastní dceřiná společnost Baníku, takže to není pravda, že je to jiná společnost. Není to přesná informace. Ale druhá věc je, jestli stadion může být na Bazalech. To už jsem jednou někde řekl, že stadion může být i na Masarykově náměstí, stadion může být všude, nicméně ty problémy těch Bazalů, místa, ve kterém jsou?? My jsme vstoupili do Baníku v roce 2003. V roce 2003 byl v běhu yl projekt stadionu 2006, ten jsme v roce 2004 a 2005 v rekonstrukci za vlastní peníze v řádu 50 – 70 milionů připravili pro stadiony 2006.

Tisková konference: I. část, II. část, III.část (právě čtete), IV. část

V tom okamžiku nikdo nevěděl, nebo vědělo se, co bude v projektu 2012. V tom okamžiku ty firmy, které rekonstruovaly Bazaly, řekly, pokud bude mít stadion projekt r. 2012 v takovém rozsahu, v jakém je teď doporučen, tak na Bazalech to bude dražší než jakýkoli jiný stadion na zelené louce.

V tom okamžiku jsme vstoupili do jednání s městem, tenkrát s primátorem Alešem Zedníkem, a na přelomu 2004 a 2005 byla první vizualizace. Od té doby se ví, jaká ta situace je, přichází 2012, ta situace je, jaká byla při projektu před šesti sedmi lety řečena a ta situace nastala. Víme, co bude v roce 2016, zase víme, zatím je to ve fázi doporučení, a z roku 2005 a 2006 doporučení, které byly k 2012, se staly pravidly.

Doporučení 2016 se pravděpodobně stane také pravidlem. Takže to je jen shrnutí toho, jaká je situace ohledně Bazalů.

Pane primátore, tvrdíte, že město nepodcenilo nic v přípravě v rozhodnutí, jestli stadion nový, případně stadion ve Vítkovicích?

Petr Kajnar: Možná podcenilo.

V čem?

Je docela možné, kdybychom třeba byli chytřejší, tak jsme některé věci mohli lépe zhodnotit, lépe odhadnout, mohli jsme jednat předvídavěji, dneska jsme v situaci, která je řešitelná, přináší trochu nepohodlí, asi během jedné sezony Baníku, Baník bude hrát s omezenou kapacitou diváků, když to tak vezmeme, a docela bych byl rád, kdybyste se udrželi někde na 12. příčce, protože byste nám nevyčítali aspoň, že ztrácíte tržby.

Martin Štěpánek (přidává): Kapacita bude vyšší, než je současná návštěvnost.

Jakub Kahoun: Ano letos možná, ale v minulých letech jsme měli návštěvu, no ono to tady asi nemá cenu takhle rozebírat.

Petr Kajnar: Za rok to tam bude v plné kapacitě. Bude to stadion vybavený pro atletiku a fotbal a máme možnost dál jakoby řešit fotbalový stadion, který je úžasný a který bude úžasný, když na něho seženeme peníze a co chcete vědět, co jsme podcenili. Já v životě mnohokrát prohrál, a když jsem se vracel dozadu, tak jsem si říkal, kdybych lépe vyhodnotil situaci, a mohl jsem reagovat takto, kdybych takto reagoval, tak bych vyhrál.

Zpětně to vím. To rozhoduje v okamžiku, když ta budoucnost není známa.

Co chcete říct?

Určitě jsme mohli být lepší, vždycky bychom mohli být lepší. Sáblíková kdyby neuklouzla, mohla mít medaili, tak mohla být lepší, samozřejmě.

Já si nemyslím, že jsme v nějaké fatální situaci, my jsme pořád schopni udělat něco, co bude mít trvalou hodnotu, tzn. stadion ve Vítkovicích bude kvalitní pro dalších 50 let pro atletiku, případně pro další fotbal a máme čas připravit fotbalový stadion, který bude mít výbornou dostupnost, bude financován z více zdrojů, to bychom měli také připravit, takže já si nemyslím, že bychom udělali nějakou chybu.

Dokonce si myslím, že bychom udělali chybu zpětně, kdybychom, představte si, že by se to povedlo, byla politická vůle úplně stoprocentní, podařilo se změnit ve Svinově územní plán, zadali bychom to jako stavbu na klíč na 30 tisíc lidí.

To by byla dneska chyba. T bychom si řekli, kruci, že jsme se nezpozdili. Stačilo by nám 24 tisíc. Dneska podle nových pravidel. Stavíme o šest tisíc víc. A půl miliardy by vyfičelo. Poslouchejte, co je chyba? Co je v životě chyba? Já vám říkám, Baník bude hrát v Ostravě, jednu sezonu trochu méně pohodlně, nicméně spravíme stadion, já to pořád vidím jako optimální řešení.