Deník přináší přepis tiskové konference (třetí část otázek a odpovědí ze středeční tiskové konference).

Daly by se vyčíslit náklady na přípravu fotbalového stadionu?

Jiří Srba (investiční náměstek primátora z ČSSD): Jestli mohu, mě trošku obecně mrzí, že se to téma fotbalizuje. To je skutečně mrzuté, protože jestliže Ostrava má být městem sportu, tak je důležité nejen, aby se držel na nějaké prestižní úrovni fotbal, ale je potřeba myslet i na tu Tretru.

V létě tu máme šampionát v atletice, za dva roky chceme, aby tu byl další šampionát, pracujeme s myšlenkou, že v roce 2015 by tady mohlo být hokejové mistrovství.

To jsou všechno výzvy, které jsou natolik epochální a natolik pokrokové pro celé město, že nelze izolovat fotbal samostatně, musí se to brát komplexně jako celek a to všechno stojí peníze.

Tisková konference: I. část, II. část, III. část, IV. část(právě čtete)

Stojí to nemalé peníze.

Je potřeba myslet na to, že v roce 2015 jestli tady chceme mít hokej, tak je potřeba myslet, aby měl kde hrát, aby měl důstojný stánek.

Přijdou zde z hokejové federace a budou si stejné podmínky diktovat, aby hokej zde mohl být. To všechno bude stát další a další prostředky, s kterými je potřeba už dneska počítat na dalších pět let dopředu.

To znamená, možná opravdu, kdybychom realizovali i v minulosti před třemi lety jako Ostrava výstavbu fotbalového stadionu pro 30 tisíc lidí, který de facto dneska už mohl být v nějaké fázi, i když územně to není ještě tak zvládnuté.

Stejně možná by se ještě nestavěl, to je fakt, i kdybychom chtěli, ale tím by se zablokovaly možná všechny ostatní sporty, žádný tenis, žádný hokej, žádná atletika, tretra by byla v Třinci, a to jsou všechno věci, které by možná odkázaly Ostravu do propadliště sportovních dějin.

Ty náklady, které samozřejmě ruku v ruce, ty analytické posuny, ty projektové dokumenty, které připravují nejrůznější alternativy, různé variantnostní scénáře atd.

To je detail proti tomu, co by stál celý stadion. Jsou to nemalé tisíce. To je skutečnost. Protože stavba za 2 miliardy by ruku v ruce šlo na náklady města. A projektová dokumentace se vždycky počítá v řádech někde kolem 5 procent. Takže si to dokážete vyčíslit, nicméně tam jsme nikdy nedosáhli. Je to opravdu o tisících.

Chtěl bych se zeptat k tomu novému stadionu, probírá se to už více než 6 let nebo více, bylo to už podruhé předvolební téma ČSSD.

Petr Kajnar: Co chcete, abychom zítra schválili peníze a plány na stadion 2016? Co chcete?

Já připravuju vědeckotechnologický park, kde bude pracovat deset patnáct tisíc lidí, ale ten park bude řekněme plně obsazený a hotový až v roce 2025. A když se mě zeptáte, proč to dělám, no tak protože žiju v Ostravě a chci, aby jednou ta Ostrava fungovala. A já tu určitě nebudu. Tak proč si myslíte, že nebudeme připravovat stadion, aby fungoval?

To je otázka jako ‚Poslouchejte, řekněte mi, jako, co tam pořád jako mlžíte a nevíte, jak bude vypadat stadion po roce 2016‘. To je tisíc věcí, co nejsou jasné. A říkáte, jste vy vůbec schopni to připravit? Budeme se snažit, že jo.