Deník přináší přepis tiskové konference (první část otázek a odpovědí ze středeční tiskové konference).

Jak to bude vypadat se stadionem v nadcházejícím období v Ostravě?

Petr Kajnar: My jsme už před volbami nečinili žádná rozhodnutí nebo jsme nesměrovali řešení fotbalu v Ostravě k nějaké konkrétní lokalitě. (Fandové Baníku přicházejí do sálu, tisková mluvčí Andrea Vojkovská společně s primátorem Petrem Kajnarem oznamují, že tisková konference není přístupná veřejnosti – fanoušci opouštějí sál).

Říkali jsme, že to necháme na nové reprezentaci. Kolega Štěpánek byl v radě, já jsem tu byl s Daliborem Madejem z ODS. Dopředu jsme nevěděli, kdo na radnici nakonec bude. Teď když se nová rada sešla, řekli jsme si, jakým směrem bychom chtěli postupovat z hlediska výstavby nového fotbalového stadionu.

Tisková konference: I. část (právě čtete), II. část, III.část, IV. část

Rozhodnutí není vtěleno do žádných závazných usnesení, ani rady ani zastupitelstva, ale je velký předpoklad, že se tak stane, protože se na tom shodla rada, která je reprezentantem obou klubů, jak ODS tak soc. demokracie. Měli jsme dvě možnosti, a to je skutečně začít stavět čistě fotbalový stadion naplno na nějakém místě, s tím, že se vystavujeme riziku, že se to nemusí povést z důvodu jakýchkoli stavebních zádrhelů.

Nebo zrekonstrujeme Vítkovice do podoby, která by odpovídala fotbalovému stadionu 2012 a měla minimálně do roku 2016 být schopna Baník hostit nebo umožnit Baníku hrát 1. fotbalovou ligu. Náklady jsou řádově stovky milionů korun, míň než půl miliardy, můžeme mluvit o nějakých 300 mil. korunách, které v rozpočtu města lze najít.

Ten stadion potřebuje plnit funkci atletického stadionu. K tomu budou připravovány materiály a zhruba do roku a půl by měl být stadion plně funkční, pro projekt ČMFS fotbalový stadion 2012. Tak jsme se domluvili se zástupci Baníku a vlastně se to týká i atletů, kteří tam provozují sporty.

Uděláme upgrade Vítkovic a Baník tam bude moc nějakou dobu hrát. S tím, že začněme hledat skutečně definitivní řešení stadionu pro fotbalový Baník, který by splňoval stadiony 2016 a který by stál co nejméně a zároveň splňoval všechny požadavky. Těch možností je potom zase několik. V této chvíli můžeme uvést několik možností, ale o žádných není dneska rozhodnuto.

Martin Štěpánek (náměstek primátora pro sport, školství a sociální věci): Stáli jsme před problémem, že stávající stadion na Bazalech velmi brzo přestane splňovat parametry, které má ČMFS pro pořádání ligových utkání. My jsme samozřejmě věděli, že musíme něco udělat i s areálem ve Vítkovicích, kde probíhá Zlatá tretra, ale i jiné závody, jako je třeba ME do 23 let v atletice, které hostíme letos v červenci.

Padlo jakési rozhodnutí, jak už říkal pan primátor udělat upgrade Vítkovického stadionu. My jsme velice silně komunikovali s ČMFS, abychom zjistili, jakým způsobem se můžeme vejít do toho, aby se tady tyto zápasy mohly hrát, protože se rekonstrukce může protáhnout na nějaké roky a práce budou pravděpodobně probíhat i v době, kdy se uvažuje, že Baník na tom stadionu bude hrát.

Máme to naplánováno na dvě části. V té první dojde k tomu, že bude demolice protilehlé části v tribuně. V druhé fázi se upraví kulaté části (za brankami). Kdyby došlo ke snížení kapacity stadionu, máme vykomunikováno s ČMFS, že kapacita je dostatečná.

Kromě toho řešíme příjezdové plochy na stadion, tzn. musejí být odděleny vstupy minimálně do těch dvou sektorů. Je třeba také říct, že celý ten projekt musí být řešen ve spolupráci se některými soukromými subjekty, které mají pozemky v okolí stadionu. My jsme je informovali o tom záměru, máme dobrý dojem z jednání těch subjektů, takže předpokládáme, že k dohodě dojde, a že budeme schopni projekt realizovat.

Žádná taková akce se nedá realizovat bez finančních prostředků, jak finančně náročná by měla být tahle rekonstrukce?

Jiří Srba (investiční náměstek primátora): Rekonstrukce vítkovického areálu, jak už pan primátor naznačil, se bude odhadovat v číslech 300 – 400 milionů. Tento areál je natolik cenný a hodnotný, že s investicí tohoto areálu jsme již počítali v minulosti. Minulá politická reprezentace moudře přistupovala k tomuto areálu a zvažovala různost nejvýhodnějších variant realizace jak samotného sportoviště tak multifunkčního sportoviště.

Tento scénář multifunkčního sportoviště, kde bude schováno zázemí pro velmi prestižní úroveň atletiky a zároveň i možnost využití prestižní úrovně fotbalové ligy. Chceme tento sportovní celek využít v určité sounáležitosti s okolními prostory, s ČEZ Arénou, to znamená, to vše nám pomůže uspořit náklady na parkovací místa, která jsou velmi žádaná v dnešní době při realizaci sportovních akcí.

Nejsme tak nutně vázáni na náklady spojené s investicí do dalších parkovacích míst. Jde počítat se spoustou parkovacích míst, která jsou v okolí hotelu Atom a ČEZ Aréna. Počítáme pouze s určitým drobným posílením parkovacích prostor u areálu tohoto sportoviště. Odhad je, že by se nemělo to číslo přešoupnout přes 400 milionů.

Petr Kajnar: Ještě jednu poznámku. Názor na stadion se vyvíjel průběžně. My jsme včera byli jednat s majiteli pozemků, protože se to dotkne dvou subjektů. Když se ten stadion maloval třeba dvouetapově na 20 potom na 30 tisíc, tak jak se počítalo, že by to mělo splňovat parametry nejkvalitnějšího stadionu (primátor ukazuje na mapě na pozemky, kterých se to týká). My jsme včera v téhle sestavě navštívili oba subjekty. Já jsem s nimi mluvil ještě před volbami a určitě se s nimi dohodneme.

Domluvili jsme se, že podmínky se upřesní. Ostrava by potom měla mít stadion na dlouho, který by měl v budoucnosti, když se najde definitivní stadion pro Baník, by měl sloužit především atletice a splňoval by nejnáročnější požadavky a po určitou dobu bude sloužit atletice i fotbalu.

Jak vnímáte, že Baník bude hrát na Městském stadionu ve Vítkovicích?

Jakub Kahoun (předseda představenstva FCB): To, že na Bazalech musíme skončit do konce toho kalendářního roku se více méně ví. Že tato situace nastane, se více méně vědělo a ten termín se zatím nemění. Jsme rádi, že se ta situace vyvinula tak, že budeme velmi pravděpodobně mít kde hrát v dalším období a samozřejmě upřímně říkám za sebe a za nás, že věříme, že se bude pokračovat v jednán í o ryze fotbalovém stadionu v Ostravě.