Býval ztělesním pojmu štítový záložník. Bezchybný dozadu, nenahraditelný při rozbíjení útočných kombinací soupeře.

Tomáš Galásek, který na sebe poprvé opravdu výrazně upozornil tím, když si v devadesátých letech vyvzdoroval přestup z Baníku do nizozemského Tilburgu. A také bývalý kapitán české reprezentace či slavného Ajaxu.

Odchovanec Baníku zažil v první polovině devadesátých let ještě tým se slovenskou ikonou Viliamem Hýravým a armádou talentů v čele s Radkem Slončíkem, Martinem Čížkem, Milanem Duhanem a třeba i Tomášem Řepkou. Dorost ročník 1973 měl ohromný potenciál a Galásek ho uměl prodat i na trávníku.

Zlom v jeho kariéře přinesl rok 1996 a zájem nizozemského Tilburgu, který mladému fotbalistovi zamotal hlavu.

Galásek se přes platnou smlouvu a nesouhlas Baníku rozhodl odejít do Holandska, po několikaměsíčních tahanicích však přichází happy end.

Tomáš Galásek.Kluby našly společnou řeč a dohodly se na odstupném. Spekulovalo se o sumě přesahující padesát milionů korun, což v té době udělalo z bývalého kapitána reprezentační jednadvacítky čtvrtého nejdražšího českého fotbalistu všech dob.

Tilburg na obchodu rozhodně neprohloupil. Galásek provinčnímu klubu odvedl čtyři roky skvělých služeb a řekl si o přestup do nejslavnějšího nizozemského týmu Ajaxu Amsterdam, v jehož barvách zažil svá nejlepší fotbalová léta a radoval se v něm ze čtyř vítězných trofejí. Během šesti let v Ajaxu v sobě našel i střelecké vlohy.

Nastřílel 24 gólů. I v hrdém klubu, který si potrpí na výchovu vlastních odchovanců, znovu zapůsobilo Galáskovo charisma a byla mu dokonce svěřena kapitánská páska.

Fotbalista v nejlepších letech musel být nutně i stálicí v reprezentačním výběru.

Pod trenérem Karlem Brücknerem také odehrál všechny velké turnaje první dekády nového milénia.

S českou reprezentací získal v roce 2004 bronz na Euru v Portugalsku, zahrál si i na MS v Německu a Euru ve Švýcarsku a Rakousku.

Na sklonku kariéry se na čtyři měsíce nechal zlákat k návratu do Baníku.

Po půlročním angažmá v německém klubu z Mönchengladbachu v létě roku 2009 ale pověsil kopačky na hřebík a zaměřil svoji pozornost na studium trenérské licence.

Momentálně je jedním z asistentů reprezentačního kormidelníka Michala Bílka.

(ml, au)