Fotbalový Baník Ostrava prožil turbulentní rok 2016, ve kterém klub v lednu v hodině dvanácté zachránil příchod nového majitele Václava Brabce.

Po jedenácti měsících je třeba konstatovat, že nejpopulárnější sportovní klub v regionu se ekonomicky stabilizoval. A nic na tom nemění ani skutečnost, že Baník stále dobíhá minulost v podobě nedořešených soudních sporů (kauzy: Svěrkoš, Hlučín atd.). Jestliže se něco v posledních měsících potvrdilo, pak je to skutečnost, že za klubem stojí fanoušci.

Ti Baník neopustili ani po sestupu do druhé ligy. „V Ostravě má smysl fotbal dělat," řekl třeba kouč Vlastimil Petržela, za jehož angažováním stál bývalý majitel Petr Šafarčík. Nástup měl zkušený trenér, který největší úspěchy sklidil v ruském Petrohradu, sympatický. Jeho výroky o tom, že bude stavět na odchovancích, hráči budou jezdit po zadku, se fanouškům dobře poslouchaly. Po deseti měsících ale zarytých obdivovatelů ubylo a po debaklu v Třinci (1:4) se dokonce nahlas spekulovalo o jeho odvolání. A nemohly za to jen špatné venkovní výkony.

Baník totiž sportovně přešlapuje na místě. Vždyť v roce 2016 obléklo jeho dres v první a druhé lize 42 fotbalistů (na jaře 28, na podzim 23). A další průvan se dá očekávat v zimě. „To, že tým potřebujeme posílit, jsem věděl už po pátém kole," řekl Petržela. V létě se ovšem na jménech nedokázal dohodnout s novým sportovním ředitelem Dušanem Vrtěm.

Jak to bude nyní? Zasvěcení vědí, že klub, který přezimuje ve druhé lize na druhém postupovém místě, čeká klíčová přestávka. Právě během ní se totiž musí vytvořit kostra týmu, která nejenže první ligu vybojuje, ale bude ji taky od léta hrát.

Více v příloze Fotbalový deník. Co v něm naleznete?

  • Kouč Baníku Vlastimil Petržela byl po utkání se Sigmou v ráži. Co prohlásil?
  • Vítkovice okupují předposlední sestupovou příčku a čeká je tak hodně práce, aby se ve druhé lize zachránily
  • Velký rozhovor s bývalým obráncem Tomášem Ujfalušim, který se v dresu pražské Sparty 17. prosince představí na exhibici Legendy v Ostravě
  • Opava prožije klidnou zimu. Proč?
  • V příloze dále najdete nejen retroseriál z působení Baníku ve druhé lize před padesáti lety, a také řadu zajímavostí a statistik