„Neodcházím kvůli peněz. Já byl na podmínkách nové půlroční smlouvy s Baníkem dohodnutý,“ upozornil Zápotočný, který na jaře nosil na rukávu kapitánskou pásku a těšil se velké důvěře kouče Vlastimila Petržely.

Po jeho konci a příchodu nového trenéra Radima Kučery se jeho pozice změnila. „Ale trenéru Kučerovi to nemůžu vyčítat. Má na to právo. Každý hráč potřebuje cítit, že mu trenér věří. Já cítil, že to tak teď v Baníku není,“ vyznal se Zápotočný, kterému podle všeho kouč Kučera naznačil, že by musel o místo v základní sestavě bojovat.

Řada fanoušků, ale také fotbalových odborníků během léta spekulovala o tom, zda bude rodák z Příbrami hlavně rychlostně na nejvyšší soutěž stačit. I ve druhé lize totiž měl někdejší reprezentant s hbitějšími útočníky čas od času problémy a musel si pomáhat fauly.

„Já si ale na ligu jednoznačně věřím a doufám, že se třeba ještě někdo ozve. A že si ligu ještě zahraju. Jestli měl trenér Kučera jiný názor, respektuju to. Nic proti němu nemám. Rozešli jsme se v dobrém, necítím vůbec žádnou zášť. Trenér má jinou vizi, to beru.

Ale jsem přesvědčený, že na ligu pořád mám, a přál bych si to ještě taky dokázat. Končit ještě rozhodně nehodlám,“ podotkl Zápotočný, jehož další kroky možná poputují do mateřského klubu. Příbram totiž od léta vede kouč Josef Csaplár, se kterým má nadstandardní vztahy.

„Uvidíme, jak to dopadne. Teď si chci dát týden volno. A pak se rozhodnu, co bude dál. Vyloučit nemůžu nic.“

Baník shání stopera 

Fotbalový tým Baníku Ostrava čeká už v pátek v Brně obnovená ligová premiéra. Nový kouč Radim Kučera řeší složení obrany, která doslova vyhořela v páteční generálce s druholigovým Třincem (2:5).

„Ukázalo se, že něco fungovat prostě nemůže. A teď máme čas do pátku, abychom na to zareagovali. Aby to v Brně vypadalo úplně jinak,“ řekl bezprostředně po utkání v Havířově Kučera. Jeho tým měl sice celkově v přípravě příznivou bilanci (4 výhry, 2 porážky), ale právě dva nezdary (AEK Athény 1:3, Třinec 2:5) odhalily dílčí slabinu týmu.

„Možná je dobře, že jsme takovou facku dostali v přípravě, a ne v ligovém zápase. Stále tady je prostor, abychom tým posílili. Řešení je strašně moc. Jednáme o nich a doufám, že to klapne. Možná přijde jeden, možná tři, uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl Kučera, který chce defenzivu týmu posílit prakticky od svého příchodu k týmu.

Zatím ale vedení klubu angažovalo jen stopera Šindeláře, který se navíc k fotbalu vrací po půlroční nemoci (mononukleóza). Předtím patřil k stabilním členům olomoucké Sigmy, která hrála taky jen druhou ligu. „Ta snaha posílit obranu týmu není reakcí na poslední zápas. Řešíme to už delší čas. Nejde to bohužel urychlit,“ poznamenal Kučera.

Baník se po posilách porozhlíží v zahraničí. Během několika dnů by mohl tým posílit ukrajinský reprezentant do 21 let, spekuluje se i o dalších hráčích z české ligy. Vedení klubu včera oznámilo, že dále už nepočítá se zkušeným stoperem Tomášem Zápotočným, který v posledních dnech jednal s vedením klubu o nové smlouvě.

„Tomášovi chceme poděkovat za odvedené služby, jeho zkušenosti nám v těžké druholigové sezoně pomohly,“ řekl sportovní ředitel FC Baník Ostrava Dušan Vrťo s tím, že se s hráčem rozchází klub v dobrém. „Defenzivu se snažíme vyztužit, a teď jsme tu práci ještě zintenzivnili. Stopera sháníme,“ dodal Vrťo.