Bylo to s odřenýma ušima, ale vyšlo to! Kouč ostravského Baníku Vlastimil Petržela dovedl své svěřence zpátky do nejvyšší soutěže, a splnil tak cíl, který před něj vedení před rokem a půl postavilo. Klub s jasně nejvyšším rozpočtem ve druhé lize a nejlepším diváckým zázemím kraloval hlavně v domácím prostředí, kdy z patnácti utkání jen jednou remizoval. I proto zažila Ostrava v neděli večer velkolepé oslavy postupu mezi elitu.

„Mám obrovskou radost, nebylo to jednoduché. Byli jsme během sezony pod palbou kritiky novinářů i fanoušků. Někdy až nevybíravou. Z toho pohledu klobouk dolů před hráči, jak se s tím popasovali," uvedl Petržela.

Kritika byla ale oprávněná, Baník herně v soutěži nezářil a řadu utkání spíše vybojoval. Co bylo pro vás jako trenéra nejhorší?

Říkal jsem to během sezony několikrát, že jsem nic podobného během čtyřiceti let ve fotbale nezažil. Tým jsme slepili čtrnáct dnů před startem soutěže, a přesto postoupili. Toho si moc vážím.

Jak náročná byla sezona pro vás osobně? Dá se srovnat s nějakou jinou z vaší kariéry?

Můžu vám říct, že to byla asi moje nejtěžší. Strašně šťastný jsem byl v Rusku, kdy jsem hned v první sezoně skončil druhý. Nebo v Liberci, kdy jsem klub dostal do první ligy a pak mě nesli ze stadionu až do hospody na rukou. Tady to ale bylo všechno strašně hektické. Všude jsem dostal čas pracovat dva nebo tři roky. Tady jsme se museli vrátit hned.

Do posledního kola jste o postup bojovali s Opavou. Co nakonec rozhodlo?

Když se podíváte na tabulku prvních tří mužstev, tak ta mluví za všechno. Máme tam jednu remízu a tři výhry, Sigma ani Opava nám nedaly gól! Dál bych to ani neřešil.

Výkony Opavy ale byly hodně překvapivé. I vy jste v průběhu sezony tvrdil, že časem odpadne…

Ano, Opava hrála dobře, měla zkušené mužstvo. Příští rok na to zase vlítne a uvidíme. Třeba se jim podaří tým dobře doplnit a povede se jim postoupit. Hráli finále poháru, což je v každém případě obrovský úspěch. Jinak měli smůlu, že nás pustili před sebe. Pokud by to bylo naopak, tak bychom to horko těžko dotahovali.

V průběhu sezony jste soupeře provokoval sebevědomými prohlášeními. Nikdy vás sebevědomí neopustilo?

Ne, ne. Smál jsem se, když jsme přijeli s týmem do Opavy a potkal našeho majitele (Václav Brabec) celého zeleného. Říkal, že týden nespal. Ale na postu trenéra si tohle dovolit nemůžete. To, co tady předváděli někteří naši funkcionáři, bylo nechutné.

Byl to záměr?

Kdybych to neudělal, tak bychom nepostoupili. To si fakt myslím. Hrát si na skromného blbečka, to bychom se nikam nedostali. Já vždycky říkal věci tak, jak jsou, a myslím, že se mi to vždycky vyplatilo. Na držku jsem spadl v tomto ohledu snad jednou. Samozřejmě že musíte vždy odhadnout síly týmu, kam až můžete jít. Já zašel asi daleko, ale bylo to ku prospěchu věci.

Poslední týden byl hodně hektický. I na vás bylo ostatně vidět, že to není pro celý klub úplně jednoduchá pozice.

Já měl celý týden pusu samý opar, což bylo ze stresu. Těžko jsem to kousal, ale v kabině jsem to nemohl dát najevo. Každý tým je vždycky tak nervózní, jak je vlastní trenér. Pak na hřišti sice fanoušci taky udělají své, ale to je něco jiného.

Kdo byl největší oporou týmu?

Petr Vašek! To je snad evropský unikát, když vychytal osmnáct nul. I v dalších statistikách jsme kralovali. Z mého pohledu by bylo vše postavené na hlavu, kdybychom nepostoupili. Klíčovým hráčem byl určitě i Tomáš Zápotočný, který prodal své zkušenosti i pozitivní povahu. Dneska mě ale zaskočil, že byl taky nervózní. I na něj to dolehlo, že měl tým na hřišti, jak se říká, na triku. Výborně hrál Martin Sus, který se prosadil díky své univerzálnosti.

Oslavy budou krátké, protože už vlastně začala příprava na první ligu. Je tento tým mezi elitou konkurenceschopný?

Já z toho strach nemám. Něco musíme samozřejmě sehnat, ale strach z první ligy nemám. Vůbec žádný. Já bych to klidně hrál i s tímto týmem a byl ve středu tabulky. Nejvyšší soutěž znám, pohyboval jsem se tam dlouho. Hrával jsem to i s horšími týmy a zvládl to. Obavy nejsou namístě.

Čekal jste vůbec, že vás fotbal ještě někdy tak pohltí?

V tom je Ostrava prostě specifická. Lidé tady fotbalem žijí a jsou strašně bezprostřední. Normálně vás všude zastavují a o fotbale se baví. To je to pravé kouzlo Baníku a jeho fanoušků, kteří klub v každé situaci podporují. Já věřil tomu, že se nám podaří do ligy vrátit, že se klub nastartuje a zase bude hrát v lize nahoře, a třeba i evropské poháry. Je to jen otázka času.

Jak bude slavit Vlastimil Petržela?

Hráči mě slili šampaňským, které mi nateklo do očí i do pusy, což mi nebylo moc příjemné. Já alkohol nepiju a nemám ho rád. Nejraději slavím někde v ústraní sám. Zavřu se doma a vyřídím si telefony, napíšu zprávičky… A určitě se zajdu projít po obchodních centrech. (směje se) To je moje nemoc, mám to rád. Prostě se procházím a nakupuji svým blízkým blbiny. Tak si ten úspěch vychutnám.