Ten budou tvořit bývalí spoluhráči záložníka a osobnosti místního Bosporu Jaroslava Kubinského, utkání bude zároveň i jeho rozlučkou za dlouhou fotbalovou dráhou. „Bude to mít i dobročinný nádech, takže věřím, že to bude krásné odpoledne,“ říká hokejový útočník a jeden ze strůjců Šachtaru Roman Szturc.

Kromě něj se fanoušci mohou těšit na další známé hokejové tváře z regionu Rostislava Olesze, Matěje Stránského, Dominika Uhra, Jakuba Štěpánka, Ondreje Šedivého, Mikuláše Rimmela, Patrika Zdráhala, Jana Ščotku, Daniela Dolejše, Daniela Krenželoka, či Lukáše Kusceru.

„Tentokrát ale budeme mít v týmu i fotbalisty, konkrétně brankáře Jana Laštůvku s Jirkou Ciupou. Možná je účast i dalších, ale nad těmi visí otazník, takže je nebudu jmenovat,“ zůstává tajemný Szturc.

Pomáhat budou dvouletému Kubíkovi, který se narodil nečekaně císařským řezem ve 29. týdnu. Extrémně nedonošené miminko vážilo pouze 890 gramů a měřilo třicet centimetrů. Během týdne ale přišly první komplikace a v nemocnici strávil tři měsíce.

I pak byl jeho stav jak na houpačce. Několik týdnů byl intubovaný a dýchal za něj přístroj, popral se s několika infekcemi a celkem dostal dvanáct druhů antibiotik. I na váze přibýval pomalu, a když pokořil první kilo, začaly rehabilitace již v inkubátoru, aby následky krvácení do hlavy byly co nejmenší. Po příchodu domů, kdy měl 2,5 kilogramu, cvičil Kuba pravidelně Vojtovu metodu a navštěvoval rehabilitace i nejrůznější lékaře v nemocnici v Porubě.

U příležitosti jeho prvních narozenin mu však byla diagnostikována dětská mozková obrna, má postiženou pravou stranu. Ruku nepoužívá, noha je na tom o něco lépe. Jeho psychomotorický vývoj je ale tak opožděný, že nezvládne ani to, co zdravé jednoleté děti ano.

„Řada věcí, jako pomůcky, lázně, pobyt a rehabilitace na koních, nebo intenzivní měsíční program hodinového cvičení denně, jsou finančně náročné, pojišťovna to ale nehradí. Proto jsme se rozhodli pomoci,“ popisuje Szturc.

„Vstupné je dobrovolné, nicméně předloni v Záblatí i loni v Markvartovicích se povedla vybrat vždy solidní částka, tak věřím, že teď budeme podobně úspěšní,“ uzavírá Roman Szturc.