Klidně by se dalo říct, že ostravští fotbalisté projdou zatěžkávací zkouškou. Svěřenci trenéra Martina Svědíka čeká zítra zápas na půdě mistrovské Plzně, která má hned v úvodu nové sezony vynikající formu. Tu nepotvrzuje jen v české lize, ale také v kvalifikaci o postup do slavné Ligy mistrů!

„Chceme hrát atraktivněji a vylepšit ofenzivu," hlásal před startem sezony plzeňský trenér Pavel Vrba, jehož tým se na konci té minulé v útoku trápil a byl rád, že k titulu alespoň doklopýtal.

Ani on však asi netušil, co za koncerty budou v každém utkání jeho hráči předvádět. Nápovědou byla už povedená příprava, ale nápaditá ofenziva, které v pohárech fandí celá republika, a v lize už semlela pražské Bohemians (5:0) a Příbram (4:2), se naplno rozjela právě až se startem kvalifikace Ligy mistrů.

„Daří se nám díky tomu, že vždy vstřelíme brzy gól a soupeř potom musí změnit taktiku," zdůvodňuje si kapitán Pavel Horváth, proč Plzeň v každém ze soutěžních zápasů alespoň dvakrát skórovala. „Hlavní ale je, že nám to tam padá. Snad nám to vydrží co nejdéle, protože pak to baví nejen nás, ale i lidi. A pro ně to hrajeme," dodává kapitán Plzně.

V minulém kole to ale proti Příbrami dlouho nebylo ideální, nakonec Plzeň utkání zvládla. „Čtyři branky mě těší, ale Příbrami jsme chybami dva góly darovali. Po přestávce jsme se jich už vyvarovali a nakonec rozhodla naše kvalita směrem dopředu, která byla výrazně lepší," řekl po utkání trenér Pavel Vrba.

Teď na řadu přichází Baník a je jasné, že pokud budou chtít svěřenci Martina Svědíka i potřetí v sezoně bodovat, tak budou muset proti lídrovi tabulky ze sebe vytáhnout naprosté maximum. A to především před vlastní brankou, byť Západočechům bude opět chybět kanonýr Marek Bakoš. Solidní střeleckou formu však prokazuje Tomáš Wágner.

Navíc góly český mistr umí dávat ze všeho. Z postupného útoku, brejků nebo také standardních situací. Právě z nich v úterý zničili estonské Kalju, kde i díky dvěma zásahům velmi produktivního stopera Mariána Čišovského vyhráli 4:0. Prakticky si tak zajistili postup do play off o Ligu mistrů.

Práci útoku však kalí často chybující obrana, která už dvakrát dovolila soupeři vstřelit v zápase tři branky. Nejprve Jablonci v Superpoháru a hned poté v předkole Sarajevu. Tady se možná nachází šance pro ostravské hráče. Těm se navíc poslední dobou v Plzni daří, jelikož v předešlých dvou sezonách tam uhráli vždy remízu 1:1. Na druhé straně Západočechy porazili naposledy před takřka čtyřmi lety. Na Bazalech tehdy vystřelil vítězství Robert Zeher. Od té doby je ale šest utkání bez vítězství.

Za výhodu pro Ostravany určitě nelze považovat nabitý program Plzně. Pavel Vrba se právě na šíři kádru může maximálně spolehnout. Hráči jako Hořava, Tecl, Rajtoral či Ďuriš, kteří v úterý nehráli od začátku, jsou plnohodnotnými náhradami za své vytíženější spoluhráče. „V současnosti máme na střídačce opravdu obrovskou kvalitu. Hráči, kteří seděli na lavičce, by ve většině klubů v Česku hráli v základu. To je naše velká výhoda," pochvaluje si plzeňský trenér, který se v roce 2004 jako asistent Františka Komňackého podílel na titulu Baníku a už několikrát se v minulosti vyjádřil, že ostravský klub má pořád ve svém srdci.

Slova uznání pro trenéra Plzně má i současný kouč Baníku Martin Svědík. „Práci trenéra Pavla Vrby i hru Plzně asi jako každý dlouhodobě sleduju a musím přiznat, že se mi moc líbí. K tomu, aby tam tým uspěl, potřebuje i pořádnou porci štěstí. Plzeň v létě tým ještě posílila a má dvě rovnocenné jedenáctky.

Proto si nemyslím, že by se mělo projevit jejich pohárové vytížení. Je jasné, že základem je dobrá defenziva. Ta musí být ale podpořena i aktivní hrou směrem dopředu, protože se doopravdy nedá očekávat, že by zápas skončil bez branek. Ofenzivní síla Plzně je neskutečná, ale v defenzivě už tak silná není a určitě se pokusíme nějakou mezerku nebo chybu využít," dodal Svědík.