Profesionální kariéru ukončil v tichosti v létě. Dnes čtyřiatřicetiletý Mario Lička ale má rozhodně na co vzpomínat. „Splnil jsem si své klukovské sny, když jsem získal s Baníkem mistrovský titul a zahrál si v Anglii nebo Francii," říká s úsměvem Mario Lička, který nebude chybět na prosincové halové exhibici Baník Sparta. „Moc se na tu akci těším," říká Lička.

Fotbaloví fanoušci vás naposledy zaregistrovali v polské Termalice. Proč jste z Polska odešel?

Trenér mě bral spíše jako hráče pro střídání, místo v základní sestavě jsem si nevybojoval. Byl jsem tam bez rodiny a vše si nakonec vyhodnotil tak, že se vrátím do Prahy, kde s rodinou žiju. Fotbal hraju od léta už jen pro radost za Zbuzany.

Není to škoda?

Tak se na to nedívám, ten konec by dříve nebo později stejně musel přijít. Já už o něm navíc nějakou chvíli uvažoval, navíc jsem začal podnikat.

Čemu se věnujete?

Dělám překlady a čas od času i jazyky doučuji. Během kariéry jsem měl to štěstí, že se naučil francouzsky, anglicky, španělsky, německy i italsky. Tahle práce mě baví a naplňuje.

Na které zahraniční angažmá nejraději vzpomínáte?

Každé mělo něco do sebe. Velkou zkušenost jsem zažil už v italském Livornu, kde jsem sice moc nehrál, ale poznal, jak funguje zahraniční klub. Nejvydařenější ale pro mě určitě bylo působení v anglickém Southamptonu a francouzském Brestu. Hrát fotbal v Anglii bych přál každému hráči, to je prostě obrovský zážitek. Mně se to navíc podařilo v klubu s velkou tradicí.

Dařilo se vám i ve Francii?

Byly to krásné tři roky. Zahrál jsem si proti Ibrahimovičovi nebo Beckhamovi, což se hned tak někomu nepoštěstilo. Francouzská liga je u nás možná trochu nedoceněná, ale je to kvalitní a hodně náročná soutěž.

Na české fotbalové scéně jste největší úspěchy prožil v Baníku, se kterým jste v roce 2004 získal taky poslední mistrovský titul. Co se vám vybaví, když si na památnou sezonu vzpomenete?

Určitě skvělí fanoušci a to, že bylo každý zápas beznadějně vyprodáno. Připadali jsme si jako v nějakém snu. Já si dobře pamatuji i na první zápas, který jsem odehrál na vyprodaných Bazalech. To bylo na jaře 2003 a my tam Spartu slavně 3:2 porazili.

Vy jste dal dva góly a třetí přidal Václav Svěrkoš…

Ten zápas nám tehdy ukázal, že se můžeme měřit s těmi nejlepšími. A hlavně jsme poznali, jak jsou pro Baník důležití fanoušci. V mistrovské sezoně jsme se chytili hned na začátku a pak to prostě šlo už nějak samo. Je ale taky pravda, že jsme měli v týmu hodně zkušených kluků, kteří měli za sebou zahraniční angažmá. Radek Látal, Martin Čížek, Marek Heinz nebo Renda Bolf byli hvězdami ligy.

Blízko titulu jste byli i v roce 2010, kdy jste nakonec skončili třetí…

Ten ročník nám neuvěřitelně sedl, výhodou bylo, že od nás nikdo moc nečekal. A my byli doopravdy hodně blízko toho, že jsme titul málem získali. Tam se to zlomilo v tom smolném domácím zápase s Mladou Boleslaví, který jsme remizovali 2:2 a ztratili v předposledním kole klíčové dva body. Na druhé straně musím s odstupem času říct, že to byla hodně povedená sezona. Trenéru Koubkovi se podařilo dostat z týmu maximum, chybělo fakt málo a my byli mistři.

Proč se vám to nepovedlo?

Tam byla škoda i toho domácího utkání se Spartou, ve kterém jsme remizovali 1:1. Ale celkově jsme asi trochu doplatili i na užší hráčský kádr, protože jsme celý rok odehráli ve třinácti lidech. V posledních kolech se nám zranilo pár hráčů a soupeři toho dokázali využít.

V sobotu 17. prosince opět obléknete dres Baníku v exhibičním zápase proti Spartě.

Moc se na to těším, hodně kluků jsem dlouho neviděl. Soupisky vypadají doopravdy skvěle. Bude to pro mě obrovský zážitek ještě jednou si zahrát před skvělými fanoušky Baníku, navíc proti klukům ze Sparty.

Sledujete výsledky Baníku ve druhé lize?

Samozřejmě a moc jim držím palce, aby se vše povedlo a klub se do nejvyšší soutěže vrátil. Asi neřeknu nic nového, že první lize Baník chybí.

MARIO LIČKANarozen 30. dubna 1982, Ostrava, odchovanec ostravského Baníku naskočil do první ligy na podzim 2002. Byl oporou mistrovského celku v roce 2004. Působil v italském Livornu (4 zápasy), anglickém Southamptonu (32 utkání, jeden gól), francouzském Brestu (31 zápasů/dva góly). V české lize oblékal kromě Baníku (134/26 gólů) také dresy Slovácka (28/1) a Slavie Praha (13/1).

close Legendy v Ostravě. info Zdroj: Deník zoom_in