Sedmiletý chlapec přišel na svět o tři měsíce dříve s porodní váhou 990 gramů a s jeho předčasným narozením bylo spojeno mnoho komplikací. V necelých dvou letech mu byla diagnostikována dětská mozková obrna, s níž bojuje dosud. Ani dnes samostatně nechodí a potýká se s vadou řeči. Nosí speciální ortézy na dolních končetinách, které mu pomáhají zlepšovat stoj a chůzi, potřebuje i další pomůcky a pravidelné neurorehabilitace.

„Když hrál Šachtar loni v Markvartovicích, někteří naši kluci tam byli a zápas i celá myšlenka se jim líbila. Pak nás napadl právě František, že zrovna jemu bychom mohli pomoci,“ vysvětlil Deníku na úvod předseda klubu FK Darkovičky Jiří Tkačík.

Tak jako bývá u zápasů Šachtaru, i v Darkovičkách bude dobrovolné vstupné, chybět nebude ani poločasová dražba dresů, do níž také jeden svůj věnoval i reprezentační brankář Tomáš Vaclík, a i dobrovolná sbírka, do níž může přispět každý divák. „Ještě před hlavním sobotním utkáním také chceme předat šek na deset tisíc korun, které pro Františka mezi sebou vybral výbor klubu,“ podotkl Tkačík.

A to není vše. Kromě Františka akce pomůže také fotbalu v daleké Samoe. „Máme tam jednoho bývalého hráče, který tam žije, hraje fotbal v klubu FC Togafuafua, a požádal nás, jestli bychom jim nevěnovali deset míčů. Tak jsme je zakoupili a jeden z nich necháme podepsat kluky ze Šachtaru,“ prozradil předseda.

A kdo se tedy zúčastní? Kromě osvědčených tváří (Olesz, Šedivý, Szturc, Ščotka, bratři Šimon a Matěj Stránští, Klok, Zdráhal, Štěpánek, Dolejš) stejně jako do Bohumína dorazí i brankář Jan Laštůvka a nově také Marek Jankulovski – další někdejší fotbalový reprezentant a vítěz Ligy mistrů s AC Milán z roku 2007. „Jsme moc rádi, že se k nám Marek přidá,“ uvedl jeden ze strůjců Šachtaru, hokejový útočník Ondrej Šedivý.

„Po zápase bychom rádi uspořádali krátkou autogramiádu a domluva je zatím taková, že by tam byli hokejisté Lukáš Klok a Matěj Stránský, který přiveze Masarykův pohár pro vítěze extraligy. Já bych byl rád, kdyby k nim přibyl ještě právě Marek Jankulovski. Uvidíme,“ řekl Jiří Tkačík.

Oslavy budou pokračovat i v neděli, vše pak vyvrcholí přípravným zápasem mezi třetiligovým Hlučínem a divizní Polankou. „Je toho dost,“ pousmál se předseda Darkoviček.

„Marek Jankulovski poprvé mezi námi, Matěj Stránský s pohárem pro mistra extraligy, k tomu pomoc dobré věci. Já myslím, že je to pobídka na hezké odpoledne a všichni věříme, že to bude úspěšná akce tak, jako ty předchozí, které jsme dělali,“ uzavřel Ondrej Šedivý.