Vítěz Poháru UEFA z roku 1997, což je stále jeden z největších úspěchů týmu z Gelsenkirchenu, je na své bývalé hráče a legendy pořád hrdý.

Poznal to i bývalý český reprezentant Radek Látal, který navštívil středeční osmifinálový zápas Ligy mistrů s Realem Madrid (0:2). „O víkendu mi volal jeden z manažerů klubu a zeptal se mě, jestli nechci přijet, že by mě rádi viděli. Abych byl upřímný, moc se mi nechtělo, ale nakonec jsem vyrazil," řekl Látal.

Největší problém měl se synem Radkem, který ho přemlouval, aby mohl jet s ním. „Musel jsem ho ale nechat doma, byl jsem tady na tři dny. Škola a fotbal jsou přednější. Mladý hraje za devatenáctku Sigmy a o víkendu mu začíná soutěž. Byl zklamaný, protože chtěl Ronalda a spol. vidět," přiznává Látal, který se ze Schalke vrátil do olomoucké Sigmy v roce 2000.

Tedy pár měsíců předtím, než byla otevřena Veltins Aréna pro 65 tisíc fanoušků. „Je neuvěřitelné, že na Schalke je každý zápas vyprodáno. Už patnáct let," pokyvuje hlavou vicemistr Evropy z Anglie 1996.

V nové Aréně, která přímo sousedí se starým Park Stadionem, kde společně s dalším bývalým skvělým krajanem Jiřím Němcem odehráli desítky pohárových zápasů, byl na domácím týmu vůbec poprvé. „Zahrál jsem si tady jen jednou při benefici Ebbeho Sanda před osmi lety. Jinak jsem tady byl na MS v roce 2006, když tady hrál náš nároďák," zavzpomínal.

Při prohlídce Arény i sousedního tréninkového centra potkal desítky známých. Prakticky od všech slyšel, že se vůbec nezměnil. „Asi je to tím, že na rozdíl od jiných spoluhráčů mám prakticky pořád stejnou váhu. Někteří kluci hodně zesílili, ale to je běžné i u nás doma," smál se Látal.

Překvapilo ho, kolik bývalých spoluhráčů v klubu pracuje. „Nechci přehánět, ale nikdo jiný než kluci, co dres Schalke oblékali, snad tady ani nepracují. S kluby v Česku se tento trend vůbec nedá srovnat," poznamenal.

V samotném zápase, který Real Madrid díky brankám Ronalda Mracela hladce vyhrál 2:0, ho domácí celek hodně zklamal. „Italský trenér Di Matteo to má hodně těžké, protože v týmu má spoustu mladíků, a přitom musí každý rok postoupit právě do Ligy mistrů. Osmifinále je ale pro tento tým absolutním stropem," zdůraznil Látal, kterému dali za pravdu i bývalí spoluhráči. „Potvrdili mi, že tak mladý celek nikdy Schalke nemělo," uvedl Látal, který hrál proti Realu ve své bohaté kariéře jen jednou. „Bylo to ještě před odchodem do zahraničí v dresu Sigmy. V Olomouci jsme remizovali 1:1 a v odvetě v Madridu vcelku spolně prohráli 0:1. Pamatuji se, že v tom zápase nastřelil v 60. minutě Jirka Kerbr tyčku."

Po středečním zápase mu udělalo největší radost setkání s bývalým spoluhráčem ghanským útočníkem Geraldem Asamoahem, který je s jednapadesáti odehranými zápasy a dvaceti góly stále nejlepším pohárovým střelcem Schalke. „Byl jsem v šoku, když mi říkal, že ještě v osmatřiceti hraje za rezervní tým, kde předává zkušenosti mladým. V létě ale končí, pozval mě na rozlučku, takže si zase ve vyprodané Veltins Aréně zahraju," těší se Látal.

Dobrou náladu mu pokazila jen zpráva o nemoci dlouholetého šéfa klubu Rudiho Assauera, který trpí Alzheimerovou nemocí. „Tak rád bych se s ním setkal a za vše mu poděkoval, ale kluci mi říkali, že už to není možné. Pro mě to je pořád člověk, který stojí za velkým vzestupem Schalke," dodal Látal.

Vicemistr Evropy v roku 1996 Radek Látal navštívil středeční osmifinále Ligy mistrů mezi Schalke a Realem Madrid.