Výchozí pozici nemá Baník příliš dobrou, protože je momentálně poslední s čtyřbodovou ztrátou na nesestupová místa. I když do konce ligy zbývá sehrát už jen sedm zápasů, předseda představenstva klubu Petr Šafarčík se snaží zůstat nad věcí a nepanikaří.

„Je jasné, že to bude zase boj do posledních kol. Jsem ale přesvědčen, že v silách týmu je tento boj zvládnout. Prostě musíme začít vyhrávat. Zápasů, kdy jsme herně obstáli, ale nevyhráli, už bylo dost," uvedl Šafarčík.

Baník na jaře získal zatím jen čtyři body. Asi je zbytečné říkat, že jste očekával daleko vyšší bodový zisk.

Můžeme si pořád dokola opakovat, že hrajeme dobrý a pohledný fotbal, dostáváme se do šancí a podobně. Nevyhráli jsme ale čtrnáct zápasů v řadě, což hovoří za vše. Je na čase tuhle sérii zlomit, věřím, že v sobotu proti Slovácku to bude podle toho vypadat.

Trenér František Komňacký tým herně zvedl, na fotbal se dá dívat, ale body Baník nezískává…

Za jasné ztráty považuji naše remízové zápasy v Brně, na Bohemians nebo doma s Příbramí. Z těchto zápasů jsme měli minimálně dva vyhrát, o tom jsem přesvědčený. Mrzí mě i poslední porážka v Liberci, kterou taky považuji za zcela zbytečnou. Měli jsme dneska mít o šest bodů více a mohli se bavit o úplně jiných věcech. Přesto se i tak dnes klidně vsadím, že na konci soutěže budeme mít minimálně 32 bodů.

To by si Ostravsko určitě oddechlo. V závěru ligy čekají Baník vesměs soupeři z druhé poloviny tabulky, cítíte to jako výhodu?

My se nemůžeme a nechceme ohlížet na soupeře. Vše máme ve svých rukou. Vždyť jsme mohli klidně porazit i letos suverénní Spartu! Potřebujeme začít vyhrávat a je prakticky jedno, jestli budeme hrát proti Slovácku, nebo v Olomouci. Momentálně jsme v tabulce poslední a naše situace začíná být kritická. Od celého sportovního úseku včetně trenérů a hráčů očekávám naprosto profesionální přístup. Všichni musí udělat maximum, aby se Baník mezi elitou udržel. Tvrdím, že i náš současný mladý kádr je silnější než většina našich přímých konkurentů v boji o záchranu! Má na to, aby současnou situaci zvládl a již od příští sezóny začal dobývat horní patra tabulky. Ta perspektiva tam je jasná.

V posledních dnech musel klub čelit po výtržnostech chuligánů v domácím souboji se Spartou i velkému mediálnímu tlaku.

Tento incident celý klub bezprostředně po zápase odsoudil! Věřím tomu, že se jednalo o exces, který se už nebude opakovat. V opačném případě by byla naše snaha zachránit Baník Ostrava zbytečná. Je více než jasné, že ze strany FAČR, města Ostrava i všech partnerů a sponzorů jsme dostali poslední varování. I proto jsme na zasedání Disciplinární komise přišli se systémem operativních opatření do konce sezony.

Byly to nejhorší chvíle, které jste zatím v Baníku zažil?

Asi ano, protože útoky na klub a značku Baníku byly a jsou stále velmi ostré. Někdy oprávněně, někdy méně. Chvílemi mi připadalo, že se najednou v Česku objevila celá řada odborníků na bezpečnost při fotbalových zápasech, která se předháněla v nejrůznějších nápadech a opatřeních. Podle mého názoru je nyní nejdůležitější nedopustit sebemenší možnost opakování podobného incidentu, situaci spíše zklidnit a přijít ve spolupráci se všemi zainteresovanými stranami před novou sezonou se systémovými opatřeními tak, aby se podobným věcem dalo předejít. Za náš klub na tom již pracujeme.

Výtržnosti se na Bazalech udály po šesti letech. Doopravdy nemáte strach, že se budou opakovat?

Kromě nových bezpečnostních opatření věřím i tomu, že nám nejvíce pomohou právě naši opravdoví fanoušci, kterých je drtivá většina. Celou sezonu, včetně posledních dvou výjezdů, nám opravdu velmi pomáhají. Pár věrných "kotelníků" znám osobně a občas s nimi zajdu i na pivo. Možná byste se až divil, jak významné pracovní posty někteří z nich zastávají…

Dnes je jasné, že celá liga bude nyní pozorně sledovat hlavně to, co se při zápasech na Bazalech děje v hledišti. Nechci říkat, že by někdo vyloženě čekal na naši chybu, ale je pravděpodobné, že při jakémkoliv prohřešku by následoval pro klub tvrdý, možná až likvidační trest. Tuhle věc ale všichni fanoušci, kteří mají Baník doopravdy rádi, vědí. Bazaly jsme přece společně nezachránili proto, aby se na nich poslední sezona před stěhováním do Vítkovic nehrála vůbec!