Když v létě loňského roku přicházel na Bazaly, všichni si od něj slibovali, že v útoku může nahradit odcházejícího Tomáše Mičolu. Zkušenost i renomé na to Zdeněk Šenkeřík měl, jenomže jej v úvodních týdnech brzdilo v rozletu kondiční manko.

„Roli tehdy sehrál i fakt, že velkou část letní přípravy jsem absolvoval sám,“ přiznává zkušený třicetiletý útočník, rodák z valašského Nedašova, který by rád Baníku pomohl co nejrychleji ven z ošemetné situace. Jeho nynější klub je totiž po devatenácti odehraných ligových zápasech jen tři body nad sestupovou příčkou.

Myslíte si, že současné postavení v tabulce odpovídá možnostem Baníku?

To si určitě nemyslím. Však to každý může vidět, že nás jen málokdo jednoznačně přehrává. Navíc jsme po příchodu trenéra Marka začali výborně. Na podzim jsme stihli uhrát na Slavii bod a v Brně jsme pak jednoznačně vyhráli. V tom nastoleném trendu jsme pokračovali i v zimní přípravě. Není však nikde psané, že když budete v přípravě hrát dobře, že automaticky všechny převálcujete i v lize, že?

To se nakonec ukázalo hned v prvních dvou ligových zápasech. Po tom druhém, v Olomouci, dokonce váš spoluhráč Josef Hušbauer řekl, že jste po slušném začátku byli úplně podělaní…

Já bych to tak radikálně neviděl. Ale je fakt, že Olomouc v tuhle dobu produkuje fotbal, který má velkou kvalitu. A my naopak momentálně nejsme v takovém laufu, abychom si to s nimi rozdali otevřeně. Asi by to hezký fotbal možná byl, ale kdoví jak by to dopadlo. Je pravda, že jsme byli v Olomouci zalezlí. Ovšem budeme-li chtít proti Mladé Boleslavi uspět, budeme muset hrát agresivněji, především v soupeřově šestnáctce. To nám momentálně hodně chybí. Do těch soubojů před soupeřovou brankou musíme jít hlava nehlava. Třeba i za cenu vlastního zranění.

Zdeněk Šenkeřík ještě v dresu SlavieVáš trenér se nechal slyšet, že zhruba pět hráčů jej v Olomouci zklamalo. Myslíte, si, že i vy patříte mezi ně?

Těžko říct. Víte, jsem v tomhle už teď trošku opatrnější. Někdy je ta kritika i přes adresnost mířena hlavně na celý mančaft. Je to sice fráze, ale úspěch i neúspěch je vždy zásluha celého mužstva. Samozřejmě, jsem soudný a o svých nedostatcích dobře vím. Ale když už se ptáte konkrétně – nejsem si samozřejmě stoprocentně jistý, ale já sám jsem se za takového hráče nepokládal. Na druhé straně chápu, že na to může být i jiný názor. Nepopírám, jsem útočník, který vždy bude souzen podle branek. Když je dávat nebudu, pak na mě budou všichni nadávat, a když je naopak dávat budu, stanu se slavným. Tak to je. Je to specifické hodnocení ofenzivních hráčů.

Vy to máte nakonec možná o poznání těžší ještě i v tom, že jste v loňském létě přišel jako velká posila. A navíc ze Slavie.

Tady to prostě každý, kdo přijde s jednoho s pražských S, má o něco těžší. Ale zas na druhé straně, každý hráč někde hrál, že? Vím, že když ty góly dávat nebudu, tak reakce samozřejmě budou negativní.

Jste tady něco přes půl roku. Dokážete se podívat na to, jaký byl Šenkeřík po příchodu do Ostravy, a jaký je Šenkeřík dnes?

V první řadě bych chtěl říct, že ten příchod ze Slavie sem na Bazaly byl vnímán jako velký přestup. Všude se o něm hodně mluvilo. A taky se rozebíralo, že jsem na tom nebyl kondičně dobře. A to byla pravda. Roli tehdy se hrál i fakt, že velkou část letní přípravy jsem absolvoval sám. A to nebylo ideální. Navíc jsem se s tím setkal poprvé v kariéře. Teď po zimní přestávce jsem na tom po kondiční stránce úplně jinak. Cítím se moc dobře. Zimní přípravu jsem fakt hodně potřeboval. Na tu fotbalista doopravdy jede celý rok. Navíc jsem ji absolvoval úplně celou, bez jakéhokoliv zranění či jiného výpadku. Momentálně je to z mé strany jen o vstřelení jednoho dvou gólů. Ale musím říct, že já sám jsem hodně trpělivý a věřím tomu, že teď v těch důležitých utkáních Baníku pomůžu, a dám i nějakou tu branku. Ale je pravda, že to čekání na gól trvá už nějaký ten pátek a já z toho samozřejmě už trošku nervózní jsem.

Góly nepřicházely ani na podzim. Nesráželo vás to?

Ale tak určitě jsem z toho radost neměl. Je to však všechno na mně. Teď mám na čem stavět. Tu přípravu jsem fakt odmakal naplno a myslím si, že dobře. Běhat teď vydržím, jen bych fakt už potřeboval dát ten gól. Možná by to chtělo míň běhat a dávat spíš jen góly.

Nebál jste se třeba v zimní přípravě, že se třeba do kádru při jeho zužování nevejdete?

To se samozřejmě může kdykoliv stát. Nejen v zimní přestávce. Žádný fotbalista to nemá zaručené. Ale abych odpověděl upřímně: ne, žádné takové signály jsem neměl a já sám jsem na to ani nepomyslel. Že by něco takového mělo nastat. Já navíc doufám, že ani nenastane.

Jak sám říkáte, podzim nebyl zrovna ideální. Přesto jste v jeho závěru sehrál hodně povedené utkání v Brně. Čím to, že jste na něj na jaře zatím nijak nenavázal?

V utkání se Spartou jsem však nastoupil až z lavičky, takže zápas proti Sigmě v Olomouci já sám beru jako takovou malou jarní premiéru. Ten se nám bohužel jako týmu až zas tolik nepovedl. Ale já se té zodpovědnosti nezříkám. Jen chci zdůraznit, že u mě stačí v zápase jen maličkost a zlomí se to k lepšímu. Už po příchodu do Ostravy jsem říkal, že cítím velkou zodpovědnost vůči klubu i fanouškům.

Změnilo se pro vás něco po příchodu trenéra Marka?

Rozhodně je to pro mě obrovská změna. Momentálně cítím, že se prolomila určitá bariéra v komunikaci mezi mnou a trenérem. Což jsem mnohokrát v minulosti nezažil. Nikdy jsem se totiž s trenéry nesnažil moc komunikovat, hleděl jsem si své práce. Teď však přišel do kabiny trenér, který nejen se mnou, ale i s ostatními spoluhráči, se baví úplně otevřeně, o všech možných věcech. Navíc mám pocit, že můžu i já svůj názor říct otevřeně. To klima v kabině je teď fakt dobré a já věřím, že se to brzo ukáže i na hřišti. Teď jde jen o to tu atmosféru zužitkovat.

Dá se tedy říct, že momentální spojení Šenkeřík a Baník už bez problémů funguje?Zdeněk Šenkeřík v akci

Já si osobně myslím, že už to tak cítím. Bylo by špatné, kdyby tomu bylo jinak. Samozřejmě jsem potřeboval čas na sžití se s mančaftem a s prostředím, které je opravdu specifické. Ale dokud to nezúročím třeba těmi rozhodujícími brankami, tak to budou jen plané řeči.

Neberte to z mé strany jako uštěpačnost: jak ale vysvětlíte lidem, kteří změní práci, že vy jste se půl roku s prostředím sžíval, kdežto oni musejí začít fungovat okamžitě?

Určitě se z toho nijak nevykrucuju. Podzim mi rozhodně nevyšel k mé ani týmové spokojenosti. Na druhé straně si ale vezměte statistiky a podívejte se, kolik jsem toho na podzim odehrál. Bylo by však špatné, kdybych se pořád ohlížel za tím podzimem. Nesmím tomu dávat velkou váhu. Teď chci mužstvu víc pomoct, a k tomu kolikrát stačí opravdu jen maličkost.

Neměl jste někdy v průběhu podzimu chuť to v Ostravě zabalit?

Ne, to určitě ne. Tyhle myšlenky jsem opravdu neměl. Je však pravda, že mě na začátku srazilo či nalomilo domácí utkání se Slávií, ve kterém jsem si prakticky nezahrál. Ale to tak ve fotbale prostě chodí. Za ty roky ve fotbale jsem už získal dost zkušeností na to, abych se s tím popral a začal konečně hrát ten fotbal, který je mi vlastní.

Když už jste nakousl ten vám vlastní fotbal: vyhovuje vám osobně hra na jednoho útočníka, kterou teď, jak se zdá, Baník uplatňuje?

Těch utkání s jedním klasickým útočníkem jsem odehrál spoustu. Hlavně v minulosti. A musím říct, že se mi hrálo dobře. I když to byla mnohdy hodně těžká utkání, myslím, že jsem v mnoha případech v nich i uspěl.

I když vaše postava rozhodně nebudí u soupeřových obránců přehnaný respekt?

Výhoda nás menších je především v tom, že ten vyšší hráč, který na mě hraje na stoperu, má samozřejmě o něco větší problémy s obratností. Že to je pro něj problém. A teď v Baníku jsou koneckonců většinou takoví jako já. Proto se ani my nesnažíme hrát pomocí nakopávaných balónů. Nemáme vepředu typ Kweukeho, který si to sám vybojuje třeba i ve vzduchu a sklepne to pod sebe.

Odbočme na závěr k vaší úsměvné podzimní příhodě při setkání s policisty. Tenkrát jste jim na otázku, kolik máte bodů, odpověděl, že osm, ale že jedete pro další na Bohemku…

Jo, to bylo fakt dobré. Tenkrát jsme se vraceli s Tomášem Markem myslím od zubaře. Já jsem na stopce úplně nezastavil, takže mě pak zastavili. Muž a žena. Ten policajt se mě zeptal, kolik mám bodů a mně v tu chvíli napadlo, že situaci trošku odlehčím fórem o těch osmi bodech a blížícím se zápase na Bohemce. On to ale nepochopil. Naštěstí nás však ta jeho kolegyně poznala a vysvětlilo se to.

Zdeněk Šenkeřík

fotbalový útočník

Narozen: 19. prosince 1980 v Nedašově

Výška: 176 cm

Přezdívka: Šenky

Kariéra: FC Svit Zlín (1997 až 1998 – 12 zápasů, 0 gólů), AFK Sokol Semice (1998 až 1999), Dukla Dejvice (2000), FC Bohemians Praha (2000 až 2003 – 41, 8), FK Jablonec 97 (2003 až 2006 – 78, 13), Malatya Spor Külübu (2006 až 2007 – 44, 14), SK Slavia Praha (2007 až 2010 – 56, 9), Stabaek Football (2009 na hostování – 2, 0). Od léta 2010 Baník Ostrava (16, 2).

Přečtěte si také: Zlomí Baník úspěšnou mladoboleslavskou sérii?