Poslední ligový zápas odehrál v dresu mateřského Baníku Ostrava před 33 měsíci (1. srpna 2014 na hřišti pražské Slavie). Fotbaloví fanoušci se smířili s tím, že ho už na ligových ani jiných trávnících neuvidí. Oficiálně mohl Václav Svěrkoš, jak se lidově říká, pověsit kopačky na hřebík až před několika dny.

Dnes už třiatřicetiletý útočník Václav Svěrkoš tak učinil až ve chvíli, kdy definitivně ukončil vleklé spory s Baníkem Ostrava, resp. jeho bývalými majiteli.

„O mém konci bylo samozřejmě rozhodnuto mnohem dříve, ale soudní spory neustále probíhaly a měl jsem od svého právního zástupce Petra Kausty doporučení, abych se ke konci kariéry a hlavně sporům nevyjadřoval. Bylo to dáno hlavně tím, že obě věci byly úzce spojeny. Jsem šťastný, že vše skončilo a já mohu myslet na další etapu svého života," uvedl v exkluzivním rozhovoru Václav Svěrkoš.

Dá se vůbec popsat, co jste během soudních sporů, které se táhly řadu let, cítil?

Od začátku jsem si byl jistý, že jsem v právu a musím spory vyhrát. Na začátku jsem si nepřipouštěl, že by věci mohly dojít tak daleko a vše budou řešit právníci. Dlouho jsem jen ustupoval, pak už to nešlo. Bylo pro mě chvílemi doopravdy hodně obtížné během těch let udržet nervy na uzdě a chovat se podle toho, jak mi radí právník. Někdy jsem poslechl, jindy ne. Ale během celé té doby jsem věřil ve spravedlnost, která se nakonec ukázala a potvrdila.

Ovlivnily tyhle spory konec vaší kariéry?

Při mém druhém návratu do Baníku Ostrava zcela určitě. A s odstupem času musím říct, že mou osudovou chybou bylo, že jsme před návratem z francouzského Sochaux, resp řeckého Panionisu Atény (srpen 2011) neměli s Baníkem čistý stůl. Všichni ale víme, v jaké situaci se klub nacházel a já věřil, že svým návratem klubu pomůžu, že se nejen já, ale také celý tým nakopne, a zase se vše otočí k lepšímu.

Kdyby se dal vrátit čas, šel byste do Baníku znova?

Mám rád Ostravu, tenhle region, fanoušky. Nerozhodoval jsem se moc racionálně, dá se říct, že jsem byl finančně zabezpečený a díval se i na jiné věci než jen peníze. Mě po prvním návratu do Baníku po působeních v Německu a Rakousku angažmá v Ostravě (2007 až 2009) strašně bavilo. Byl tu skvělý tým, který skončil v lize třetí a málem vyřadil v Evropské lize Spartak Moskva. Já se dostal do reprezentace, zahrál si na Euru. Ta vidina, že by se mohla opakovat historie, byla silnější než racionální uvažování. Dneska už je po bitvě, jak se říká, každý generál… Navíc jsem utrpěl vážná zranění kolene, která můj konec urychlila. Zdravotní trable byly pro můj konec kariéry zcela zásadní. Dovolím si tvrdit, že pokud bych se nezranil, fotbal bych ještě někde hrál.

Přemýšlel jste někdy o tom, že by se vám třeba zdravotně lépe vedlo v klubu, kde byste nemusel řešit finanční existenční problémy?

Asi jo, ale to už není podstatné. Prostě jsem se rozhodl jít zase do Baníku a pak si za tím stál. Byl jsem součástí klubu, který balancoval na hraně existence, cítil jsem odpovědnost, že se na něj nemohu vykašlat. Celý spor se vyostřil až po druhé operaci kolene v létě 2014 a já se na čas uzavřel do sebe, sáhl jsem si na dno. Bylo to asi nejsložitější období v kariéře, kdy jsem poznal, opravdové přátelé. Beru to ale jako velkou životní zkušenost, kterou jsem si prošel. Vím, že jsem během kariéry, asi jako každý, udělal spoustu chyb a dnes bych třeba některé věci řešil jinak. Ale prostě se to stalo a já se dívám spíše dopředu. Beru to možná i jako svůj osud, třeba se to tak mělo vše stát.

Na co jste ve stručnosti v kariéře nejvíce hrdý?

Asi na to, že jsem se dokázal střelecky prosadit v německé bundeslize (17 branek) i francouzské lize (10 branek). Toho si cením, protože to jsou hodně kvalitní soutěže. Možná mi chyběla větší zarputilost, jakou mají jiní hráči. Ale zase si nemyslím, že by svůj talent promrhal. To rozhodně ne. A říkám to i s vědomím, že jsem se možná mohl při trošku lepší konstelaci prosadit v zahraničí i výrazněji nebo se tam zdržet déle (usmívá se). Začal jsem dělat hráčského agenta a dobře tedy vím, jak složité je se do takové organizace, jako je Borussia Mönchengladbach, dostat.

Tehdy vám to nepřišlo?

Vůbec! Vždyť mi bylo dvacet a vše vycházelo. V mládí se každý cítí nesmrtelný. Dnešní generace kluků v tomhle věku jsou na tom stejně. Ale celkově se dívám na svou kariéru pozitivně. Snad mohu říct, že jsem něco dokázal. Chtěl bych zkušenosti předat hlavně mladým hráčům, proto jsem se rozhodl, že budu agenta dělat. Zatím se ale spíše rozkoukávám, pozitivní je, že mám z hráčské kariéry dostatek kontaktů v zahraničí, takže nejsem vyloženě orientovaný jen na český trh.

Ale hráče máte zatím jenom české?

Moc jich nemám, chci to dělat trošku jinak než velké firmy. Taky letos v létě budu jezdit na kempy Mönchengladbachu pro mladé hráče. Ten projekt mě hodně chytil, protože se koná na různých místech. Tedy nejen v Německu, ale také Lucembrusku a Nizozemsku. Baví mě to, navíc bych chtěl tyhle kontakty využít.

Fotbal už vůbec nehrajete?

Naposledy jsem se v prosinci zúčastnil benefice v Porubě se Spartou, na nic jiného se už necítím. Fotbal už můžu hrát jen při podobných exhibicích.

Václav Svěrkoš a jeho právní zástupce Petr Kausta ušli společně dlouhou cestu, na jejímž konci je dohoda o narovnání sporů mezi útočníkem, bývalými majiteli Baníku i samotným klubem. VÁCLAV SVĚRKOŠ Narozen: 1. 11. 1983

Bývalý fotbalový útočník, který hrál za Baník Ostrava (123 zápasů/ 43 gólů), Mönchengladbach (76/17), Herthu Berlín (10/0), Austrii Vídeň (7/0), Sochaux (48/10), Panionios (11/1). V reprezentaci odehrál 11 zápasů a vstřelil tři góly.

Nejslavnější gól vstřelil na ME v roce 2008 ve Švýcarsku, kdy v zahajovacím utkání rozhodl o výhře 1:0.

V roce 2008 se stal s patnácti góly nejlepším střelcem první ligy.

Jediný hattrick v kariéře dosáhl v dresu Mönchengladbachu v pohárovém zápase se Stuttgartem (2003/2004).

Během kariéry ho postihla dvě vážná zranění. A to až na konci kariéry v dresu Baníku. Poprvé si křížové vazy v kolenu přetrhl (17. listopadu 2012) v domácím duelu se Slováckem. Zranění si obnovil o necelé dva roky později (1. srpna 2014) v zápase na pražské Slavii.

V tomto roce založil s právníkem Ondřejem Mikou hráčskou agenturu Sports&Counselling, která zastupuje fotbalisty. K jeho klientům patří Patrizio Stronati, Tomáš Mičola nebo mládežnický reprezentant Ondřej Dolba.

Václav Svěrkoš a jeho právní zástupce Petr Kausta ušli společně dlouhou cestu, na jejímž konci je dohoda o narovnání sporů mezi útočníkem, bývalými majiteli Baníku i samotným klubem. Pokud by Václav Svěrkoš ve sporu neustupoval, Baník by už dnes neexistoval, tvrdí jeho právní zástupce Petr Kausta

Dnes už bývalého fotbalového reprezentanta a ikonu Baníku zastupoval ve sporu ostravský advokát Petr Kausta, který za klienta v této kauze i mediálně vystupoval.

„Mým hlavním cílem bylo spor nejen vyhrát, ale také klienta chránit a bránit. Musím přiznat, že chvílemi byla situace hodně vyostřená. Je to pro mě i Václava Svěrkoše velká úleva, že vše po dlouhých devíti letech skončilo," uvedl Petr Kausta.

Můžete prozradit, o co v soudním sporu vlastně šlo a proč vznikl?

V roce 2008 vznikl závazek Tomáše Petery (bývalý majitel Baníku Ostrava pozn. red.) vůči Václavu Svěrkošovi. Fotbalový klub Baník Ostrava se jako ručitel zavázal dluh uhradit v případě, že nebude vypořádán panem Tomášem Peterou. Po akcionářské změně v FC Baník Ostrava, a. s., v roce 2012 došlo ke zpochybňování nároků Václava Svěrkoše, a tedy i ručitelského závazku FC Baník Ostrava, a. s. Případ se začal komplikovat tím, že současně vznikly nové závazky FC Baník Ostrava, a. s., vůči Václavu Svěrkošovi. Jednalo se o hráčské odměny, respektive klasické výplaty. Z tohoto důvodu pak bylo panem Václavem Svěrkošem vůči FC Baník, a. s., zahájeno řízení u FAČR, kde se domáhal dluhu za hráčské odměny. Bylo také zahájeno exekuční řízení u soudu a rovněž exekuční řízení vůči panu Peterovi. V těchto případech se pan Svěrkoš domáhal vyplacení závazku z roku 2008.

Václav Svěrkoš uvedl, že všechny spory mezi zúčastněnými jsou již ukončeny, že došlo k dohodě všech zúčastněných a ukončení všech soudních řízení.

Ano, skutečně k dohodě došlo a všechna řízení mezi zúčastněnými a rovněž další navazující soudní řízení s dalšími subjekty byla ukončena. Dohoda však nebyla vůbec jednoduchá. Když došlo k další akcionářské změně v FC Baník Ostrava, a. s., v roce 2016, kdy klub od pana Šafarčíka převzal pan Brabec, pokusili jsme se s novým majitelem smírně řešit všechny vzniklé spory. Přece jenom není normální, že hráč, který je odchovancem klubu, přispěl k jeho úspěchům, v minulosti mu přinesl i značné zisky a byl rovněž reprezentantem českého národního týmu, se musí se svým mateřským klubem soudit. Je třeba uznat, že pan Brabec tuto skutečnost vnímal stejně. Proběhla řada jednání s pány Brabcem, Peterou, Šafarčíkem a jejich právními zástupci, a výsledkem je dohoda všech a ukončení všech soudních sporů.

Byl pro vás spor něčím výjimečný?

Ano, byl. Ačkoliv se jednalo o klasické právní instituty, ze kterých se můj klient u soudů a FAČR domáhal svých oprávněných nároků, byly spory výjimečné tím, že byly ze sportovního prostředí, které, jak jsem poznal, je velmi specifické.

V čem konkrétně?

Bylo pro mě chvílemi doopravdy nepochopitelné, že můj klient, který byl a je pro baníkovské fanoušky fotbalovou ikonou a zcela nepochybně se zasloužil o rozvoj klubu, se s klubem a jeho majiteli musí soudit o své oprávněné nároky. Vždyť klub jeho prodejem do německého Mönchen-gladbachu a později také do francouzského Sochaux vždy výrazně a zásadně posílil svou finanční situaci. I podle zpráv z tisku se vždy jednalo o částky, které byly i na české poměry nadstandardní. Myslím si, že uzavřenou dohodou se narušené vztahy mezi mým klientem a klubem do jisté míry narovnaly.

Spor mezi Václavem Svěrkošem a klubem byl v určité době velmi vyostřený. Můžete to potvrdit?

Ano. V jednom okamžiku jsem měl od klienta pokyn podat návrh na zahájení insolvenčního řízení na klub. Klient nakonec v poslední chvíli, zejména s ohledem na fanoušky a z čistého patriotismu, tento pokyn odvolal a dal klubu opakovaně šanci spor řešit smírně. Václav Svěrkoš tak tehdy učinil další a opakovaný ústupek a umožnil klubu získat fotbalovou licenci pro další období. Kdyby byl návrh na insolvenci podán, zcela jistě by dnes klub již neexistoval.