Výzva rozvinout debatu o možnosti vytvořit společnou nadnárodní fotbalovou ligu, o niž se v těchto dnech mediálně poměrně intenzivně hovoří, a to také ústy nejvyšších svazových funkcionářů, dorazily i do turecké Antalye, kde se kromě ostravského Baníku připravuje na start jarní části soutěže i pátý tým tamní ligové tabulky FK Senica.

„Ta myšlenka je prakticky od rozpadu federace stále otevřená. Pokud bych měl mluvit sám za sebe, pak říkám, že by to bylo přínosné pro obě strany,“ prohlašuje trenér Senice Ladislav Hudec.

„Věc s uspořádáním společné ligové soutěže má několik rovin. Pokud bychom se zaměřili pouze na sportovní stránku, pak si myslím, že ten nápad je hodný podpory. Stále je však až příliš mnoho další otazníků, jež se musí dořešit. Jeden z nich tkví zřejmě v otázce obsazení mezinárodních soutěží, tedy Ligy mistrů a Evropské ligy.

Umožní UEFA hrát tyto poháry jak českým tak také slovenským zástupcům, nebo budou místa přidělena jen na základě společné soutěže?“ ptá se generální manažer Baníku Ostrava Verner Lička.

Snahy o spojení nejrůznějších soutěží po celé Evropě existovaly a je pravděpodobné, že i nadále existovat budou. Je ovšem pravda, že prozatím nikde nedošlo ke shodě. „Často se hovoří o možném spojení anglické a skotské ligy. Ovšem pro anglickou federaci jsou atraktivní pouze dvě jména – Celtic a Glasgow Rangers. I proto je k projektu více než zdrženlivá,“ podává důkaz Pavel Srníček, nyní trenér brankářů Baníku.

„Kdo by od nás ze Slovenska byl pro Čechy zajímavý? Slovan, Trnava, Žilina… a kdo další? Asi by se opět vybudoval nějaký kvalitní celek na východě Slovenska. Ale je těžké říct, co by na Spartě či v Ostravě řekli na Senicu nebo Ružomberok,“ vypočítává Hudec.

Tomu se snaží oponovat jeho asistent Miroslav Mentel, jenž část své fotbalové kariéry spojil s Opavou: „Je pro Baník Senica méně zajímavým soupeřem než třeba Kladno nebo ten Střížkov? Asi ne. Ale vše by se stejně odvíjelo od financí.“

Nejen z předchozích řádků je patrné, že případný vznik projektu bude organizačně a názorově více než složitý. Bude i realizovatelný?