Pro Ostravany je situace samozřejmě nepříjemná, ale na druhé straně v podstatě jednoduchá. Na jaře budou bojovat o udržení znovunabyté možnosti hrát mezi tuzemskou elitou. „Nejsme v tom sami, i proto se budeme snažit co nejrychleji vystoupat v tabulce výš,“ řekl Dušan Vrťo v rozhovoru pro Deník.

Podzim jste dokončili na pouhých jedenácti bodech a i kvůli tomu přezimujete na nelichotivé patnácté příčce. Kde je potřeba hledat příčiny tak nízkého bodového zisku?

Jednoznačně především v nezvládnutí domácích utkání. Jedna výhra za celý podzim je málo, doma musíme být rozhodně bodově efektivnější. Člověka asi nejvíce mrzí zápasy s Teplicemi, kdy jsme inkasovali pár sekund před koncem nebo se Zlínem a s Jabloncem. Z těch zápasů jsme měli vytěžit více bodů, které nám teď chybí. Nemůžeme být spokojeni.

V létě jste třeba delší čas hledali vhodné adepty na místa stoperů, a navíc jste se jen krátce před prvoligovým startem rozloučili s Tomášem Zápotočným. Jak se zpětně na tyhle věci díváte?

Situace s Tomášem se vyvinula, jak se vyvinula. Už bych se k tomu nerad vracel. Nemůžu teď hodnotit, jak by vypadala naše defenzivní činnost s Tomášem.

Na podzim jste taky přišli o gólmanskou jedničku. Jak s tímto faktem naložíte před perným jarem?

V zimním přestupovém období chceme přivést kvalitního brankáře. Jaro bude velice náročné, a to i po psychické stránce. Potřebujeme mít v mužstvu odolné typy hráčů, které budou na tento tlak připraveni a budou schopni se s ním vyrovnat.

Tohle všechno už bylo, myslíte, že ten podzim vám dal dost podnětů k tomu, abyste se třeba v dalším přestupovém období chovali aktivněji?

Nemyslím, že bychom se v minulém přestupovém okně chovali pasivně. Ale je pravda, že od posil jsme čekali více. Jednou z nich byl i Panič, který nenaplnil naše představy, se kterými k nám přišel, a proto jsme se domluvili na ukončení vzájemné spolupráce. I s přihlédnutím k tomu teď budeme ještě aktivnější.

Dalo by se přiblížit směřování zájmu při hledání posil? Co budete upřednostňovat?

Zaměřujeme se v první řadě na hráče vyzkoušené a prověřené naší ligou. Snažíme se jít po vyzkoušené kvalitě, ale sehnat takového hráče za rozumných finančních podmínek není jednoduché. Jak už jsem výše říkal, boj o záchranu je psychicky náročný, kromě výkonnosti je třeba i psychická odolnost. Po takových hráčích se na trhu díváme především.

Panuje mezi vámi a trenérem Radimem Kučerou názorová shoda, třeba i co se týká přestupové politiky?

Hledání posil je týmová záležitost. O všech hráčích, které máme v hledáčku, se bavíme a konzultujeme to.

V současné době máte i dost kmenových hráčů na hostováních hlavně ve II. lize. Je možné, že by někdo z nich mohl na jaře dostat větší prostor v Baníku?

Všechny hráče, kteří jsou na hostování, sledujeme. Bohužel ne všichni pravidelně nastupují, a to z různých důvodů, což je trochu problém. U větší části těchto hráčů tím pádem uvažujeme spíše tím směrem, že zůstanou dále na hostováních. Ještě to nemáme definitivně vyřešené a budeme se bavit o jejich dalším působení i s kluby, ve kterých momentálně působí.

Prvoligový kolotoč se sice roztočí až za dva měsíce a do té doby se může nejen v Baníku řada věcí změnit. Přesto mi ale dovolte na závěr jednu trochu spekulativní otázku: Může se ještě někdo přimotat k pěti posledním týmům v boji o záchranu?

Stát se může všechno. Zcela upřímně říkám, že mě zajímá jen Baník. My se musíme dívat sami na sebe a na vlastní výsledky. Nejsme v tom sami, i proto se budeme snažit co nejrychleji vystoupat v tabulce výš. Věřím, že přes zimu zmobilizujeme síly jak v kabině A-mužstva, tak v celém klubu a pro Baník ligu zachráníme i pro příští sezonu.