Překvapení dotáhli do konce. Fotbalisté Staré Bělé se už deset dní mohou chlubit, že jako nováček I.A třídy dokázali šestou nejvyšší soutěž vyhrát. Přitom do ní loni postoupili jen díky tomu, že Markvartovice se odhlásily z krajského přeboru. Od podzimu si ho sami zahrají, byť klub chvíli váhal.

„Vedení to vnímá jako historický úspěch, po němž jsme si řekli, že když už tady ta výzva je, tak proč se jí vzdávat. Je to zase možnost, jak posouvat naše hranice a měřit se s lepšími týmy než dosud," vysvětlil v rozhovoru pro Moravskoslezský deník trenér Radim Kovář, který ještě v závěru jara 2014 pomáhal Bělou zachraňovat v I.B třídě.

Podruhé za sebou postupujete o patro výš. Myslíte, že současný tým v přeboru obstojí?

Máme úzký kádr, v případě zranění nám nastává problém, takže ho musíme doplnit. Proto už se snažím vytvářet tým, který by byl konkurenceschopný. Zároveň jsem už vedl pohovory s některými hráči, zda u nás chtějí zůstat. U jednoho dvou jmen je možný odchod, pokud by uspěli na zkoušce, ale jinak do toho chceme jít, když jsme si to vykopali. Mým úkolem je teď najít vhodné posily, které dokážou potenciální odchody nahradit a zvýší konkurenci. Bavíme se o čtyřech hráčích, které bych chtěl přivést.

Fotbalisté Staré Bělé si v nové sezoně zahrají krajský přebor.Zdroj: Deník / Sonnek PavelJaké máte pocity z této sezony?

Jsme hodně nad plánem. Do sezony jsme šli s tím, že když budeme ve středu tabulky, budeme rádi. Teď jsme ale nahoře a tu cestu si užíváme zápas od zápasu. Chceme vyhrávat. Nicméně platí, že je to překvapení, to rozhodně.

Z jakého důvodu?

Přiznám se, že jsem měl z I.A třídy respekt. Když jsme loni na Bazalech nastoupili do finále poháru proti Hlubině, viděl jsem, že je na tom individuálně daleko lépe. Nicméně srdcem a bojovností jsme to urvali. Teď jsem ale ze soutěže spíše zklamaný. Úrovní, kvalitou, přístupem hráčů, koučováním ze stran v uvozovkách trenérů. Je to jen nakopávaná. Já i kluci jsme čekali víc.

Řekl jste trenérů v uvozovkách?

Ano, protože tohle pro mě nejsou trenéři. Nechci se dotknout všech, jen hodnotím a říkám to tak, jak to cítím. Musím ale zmínit, že někdy byli kluci moc nervózní.

Nepůsobilo na ně, že jsou první a sezona se blíží ke konci?

Bylo to pro ně nezvyklé. Když jsme hráli ještě I.B třídu, jeden rok jsme skončili třetí a i loni jsme byli dlouho nahoře, než nás zasáhla zranění. Kluci jsou zvyklí hrát vysoko, ale teď je to poprvé, kdy opravdu vedeme, a všichni očekávají, že vyhrajeme další utkání. To není na téhle úrovni jednoduché, pokud nemáte kvalitní a široký kádr jako třeba Kravaře. Ty vystřídají bez rozdílu hráče za jiného, my si to dovolit nemůžeme.

Fotbal Stará Bělá - Kravaře
Stará Bělá dál drží vedení, porazila i Kravaře

Když člověk přijde do Staré Bělé na fotbal, cítí, že lidé mají velká očekávání. Nezdá se vám, že to na hráče doléhalo?

Jsme první a je možné, že v některých chvílích to hráči na sobě cítili. Každopádně jsem tady ještě já, který snaží brát veškerou zodpovědnost a tlak na sebe…

…po vzoru Josého Mourinha.

(smích) V podstatě. K tomu, aby hráči tohle zvládali, musí hrát takové zápasy jako s Kravařemi nebo Ludgeřovicemi každý týden. Opravdu každý, protože tohle jsou mužstva, která jsou individuálně na tom lépe. Jen tak se posunou dál. Zároveň ale musím říct, že mě baví takové soupeře porážet.

A co tedy ti diváci?

(zamýšlí se) Já si nemyslím, že na nás vytváří tlak. Samozřejmě oni by chtěli, abychom šli nahoru, ale nevidí, jak trénujeme, koho máme zraněného nebo proč hraje ten a ne někdo jiný. Divák přijde a chce vidět výsledek. Vidí, že jsme první, ale ne to pozadí, nedokážou to správně vyhodnotit. Proto klukům říkám: „Nedívejte se na tabulku, jdeme do utkání s čistou hlavou. Když vyhrajeme, je to fajn, když prohrajeme, nic se neděje." Našim problémem je, že nedokážeme udržet konstantní výkonnost a hlavně venku ztrácíme. Naopak doma vyhráváme, takže si myslím, že diváci na kluky nepůsobí, byť to někdy zbytečně hecují.

Co stojí za poměrně rychlým vzestupem z dolních pater I.B třídy až do krajského přeboru během tří let?

Když jsme zachránili I.B třídu, nastavil jsem klukům v tréninkovém procesu nějaký směr. Jedeme systematicky, což tady spoustě týmů nic neříká. Stejně jako práce s detailem během tréninku, kterou také praktikujeme. Jen jsme potřebovali čas a spolu s vhodným doplněním se teď vše začíná projevovat. To, kde dnes jsme, je výsledek dlouhodobé práce. A také týmu, protože tahle parta drží neuvěřitelně při sobě.

Vy nad fotbalem uvažujete trochu jinak, než většina vašich kolegů na této úrovni, viďte?

To není otázka na mě, to byste se musel zeptat kluků nebo okolí. Ale souhlasím s vámi, vnímám to tak. Možná jsem v tom tady takový „mimozemšťan", ale my nejdeme do zápasu vyhrát, ale co nejvíce předvést efekt tréninkového procesu. Snažíme se pracovat hlavně na tom, kde nás tlačí bota. A k tomu chceme soupeře přehrávat takticky, technicky i organizačně. To je rozdíl proti ostatním, kteří trénují něco, co v zápase neprodají. Jestli se nám tohle daří a přidáme k tomu jako třešničku výhru, jsme spokojeni.

A co vy? Máte ambice trénovat ve vyšších soutěžích?

Každý by chtěl výš a nezastírám, že nabídky nemám. Na druhé straně jsme ve Staré Bělé nastoupili nějakou systematickou práci, kterou mám rád. Nevyznávám ten styl být někde půl roku nebo rok a pak jít. Uvidíme, co bude po sezoně.

Trenér Ivan Kopecký.
West si ve Vítkovicích bude muset poradit bez Kopeckého