Existuje fotbalový fanoušek, který by neznal jeho geniální lob ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996 do portugalské sítě?

Sotva. Karel Poborský se proslavil i účinkováním ve slavném Manchester United a dodnes je se 118 zápasy rekordmanem v počtu reprezentačních startů.

Karel Poborský.Jednačtyřicetiletý záložník a jihočeský patriot, kterému podle křestního jména kanadského sjezdaře Podborskiho spoluhráči říkali Steve, patří k největším postavám českého fotbalu posledních let.

Přes Třeboň, České Budějovice a Žižkov přestoupil před sezonou 1995/1996 do Slavie a tam se rychlonohý záložník s proslulou hřívou poprvé výrazně zviditelnil i na evropské scéně, když se podílel na úspěšném tažení Pražanů Pohárem UEFA. Svým i góly odklidil z cesty Lens a AS Řím.

To už mu začínala být česká liga malá. Nemohl scházet ve výběru kouče Dušana Uhrina na Euru 1996 v Anglii a finálová účast podpořená výbornými individuálními výkony mu podobně jako dalším reprezentantům otevřela cestu do zahraničí.

Poborského přestup do Manchester United za více než 140 milionů korun i po sedmnácti letech patří do desítky nejdražších českých odchodů do zahraničí. Hned ve své první sezoně pod legendárním sirem Alexem Fergussonem získal anglický titul, ale na hřišti neměl tolik místa k realizaci a po roce ho za 170 milionů vykoupila Benfica Lisabon.

Ta byla jeho nejpovedenější zahraniční zastávkou. Stal se oporou, zamilovali si ho fanoušci a byl dokonce vyhlášen nejlepším cizincem v portugalské lize. Před svým přestupem do Sparty v roce 2002 odehrál nejlepší český fotbalista roku 1996 ještě rok a půl za Lazio Řím.

Snad díky vzpomínkám na Benfiku odehrál Poborský jako z partesu i evropský šampionát v Portugalsku v roce 2004. Z jeho geniálních přihrávek tehdy těžili Milan Baroš, Jan Koller nebo Vladimír Šmicer, zlatý sen výborně hrajícího výběru Karla Brücknera ale v nešťastném semifinále rozfoukali Řekové. V reprezentaci sehrál 118 zápasů a na kontě má osm vstřelených branek.

S aktivním fotbalem se rozloučil v květnu 2007 v dresu Českých Budějovic. Po ukončení fotbalové kariéry se vydal na funkcionářskou i politickou dráhu. Předseda představenstva a spoluvlastník Dynama České Budějovice figuroval donedávna v jihočeském krajském zastupitelstvu, ale mandát mu zanikl změnou trvalého bydliště spojenou se stěhováním z Hluboké nad Vltavou do Prahy. Na jaře pak rozvířil fotbalové vody nekonkrétním nařčením, že se hráče Dynama před důležitým utkáním o záchranu proti Příbrami pokusil někdo ovlivnit. (ml, au)