Se ziskem pouhých pěti bodů jsou beznadějně poslední. Na nejbližší soky ztrácejí osm (na Spartu B) respektive devět bodů (na Hlučín).

Přesto chtějí i nadále bojovat a věří, že se osudu dokáží vzepřít. „Jsme poslední, máme od nejbližších konkurentů odstup, ale rozhodně jsme sezonu ještě nezabalili,“ burcuje po zpackaném podzimu kapitán vítkovické kabiny Martin Švestka.

Co říkáte podzimním výkonům fotbalistů z Ústí nad Labem? Svým způsobem kopírují loňskou spanilou jízdu Čáslaví…
Určitě neřeknu nic nového. Vedení ústecké Army je překvapením pro všechny druholigové kluby, hráče a myslím, že i funkcionáře. Můj osobní názor, a to nejen po skončení podzimu je takový, že Ústí i přes tak vysoký bodový zisk není tím pravým lídrem soutěže.

Myslíte, že na jaře své postavení udrží? A to i vzhledem k tomu, že nemají na ligu podmínky a práva na soutěž se nedají prodat…
Ne. Myslím si, že to štěstí, či jejich spanilá podzimní jízda zimní přestávkou skončí, a na jaře už pokračovat nebude. Špička druholigové tabulky se podle mě brzy vyrovná, nahoru se začnou prosazovat postupně všichni papíroví favorité.

Naopak zklamáním jsou výkony Žižkova a Jihlavy. Asi od obou se čekalo rozhodně více…
Domnívám se, že nejen fanoušci, ale samozřejmě i aktéři působící ve zmiňovaných celcích měli o podzimu naprosto jiné představy a jejich momentální postavení je pro všechny zainteresované zřejmě velké zklámání. Ale řeknu starou známou fotbalovou pravdu: Být favorit není jednoduché.

Čekáte, že se do boje o postup na jaře zapojí i jiný klub než po podzimu vedoucí pětice?
Jedna věc je, co čekám, a druhá bude skutečná jarní realita. Zázemí, finanční pokrytí chodu a fotbalové zkušenosti jsou na straně tradičních klubů. Těmi bezesporu Hradec Králové, Zlín, Žižkov anebo Jihlava jsou. Ti by mohli do nejvyšší soutěže bez problémů jít. Ostatní na to podle mě připraveni nejsou. Ale na druhé straně, co není teď, může být na jaře. Takže vše třeba skončí úplně jinak.

Při pohledu na tabulku je jasné, že v přetěžké situaci se nacházejí „vaše“ Vítkovice. Věříte v naději na záchránu?
Jsme poslední, máme od nejbližších konkurentů odstup, ale rozhodně jsme sezonu ještě nezabalili. Doufám, že mluvím i za ostatní spoluhráče a funkcionáře – věříme v záchranu Vítkovic ve druhé lize. Tohle mužstvo, klub s takovou minulostí, si sestup nezaslouží!!!

Byl to váš nejhorší podzim v kariéře?
Když se tak ohlédnu za dosavadní vlastní kariérou, pak musím říct, že asi ano. Věřím, že si to nemyslím sám a že nás to v zimní přestávce spíš vyburcuje než položí.

Co by mohlo Vítkovicím k záchraně pomoci?
Neřeknu nic objevného. Potřebujeme posílit a zkvalitnit kádr. Pokud se proto vytvoří podmínky, pak můžeme myslet pozitivně.

Kdo bude podle vás krom vás ještě bojovat o sestup?
To opravdu neřeším. Já kopu za Vítkovice, které chci lepšími jarními výsledky dostat co nejdříve ze sestupového pásma.

FC Vítkovice v číslech

Žluté karty: 37
Vyloučení: 3
Zápasy s nulou: 1 – Tomáš Vaclík
Střelci: 4 branky: Martin Motyčka, 2 branky: Petr Reinberk a Peter Sládek, 1 branka: Boris Hesek a Zbyněk Bednář.

Zajímavost: Vítkovice na podzim nekopaly ani jeden pokutový kop.