Rada města Ostravy schválila investiční záměr přeměnit Bazaly na tréninkové centrum.
Přestavba má stát 220 milionů korun. Jde o pomoc fotbalu, nebo předraženou rekonstrukci? První část tématu Deníku - analýzu situace, včetně infografik a fotogalerie - najdete zde: Bazaly další dobrý kšeft

Václav BrabecZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Majitel Baníku Brabec:

Rekonstruovat Bazaly nám přijde jako logický krok

Rada města schválila investiční záměr na rekonstrukci Bazalů, kde má vyrůst městský fotbalový areál. Co na to říkáte?

Že tuto myšlenku podporujeme. A to už z toho prostého důvodu, že do Bazalů se za těch necelých šedesát let, co stojí, prakticky neinvestovalo. Domníváme se, že Bazaly si to za ty roky zaslouží. Pro potřeby jiných sportů ve městě se v posledních letech proinvestovaly miliardy, například modernizací Ostravar Arény (dříve ČEZ Aréna), postavila se atletická hala, revitalizoval se areál plaveckého bazénu v Porubě. A nikdy kolem toho nebyla taková polemika. Nic proti tomu nemáme. Je dobře, že město Ostrava podporuje sport. Že nyní existuje snaha rekonstruovat Bazaly, když město zjistilo, že za poslední roky zmizelo v Ostravě přibližně patnáct fotbalových ploch, nám přijde jako logický krok.

Ostrava už řadu let trpí nedostatkem tréninkových hřišť. Jak tento projekt pomůže? Na Bazalech vyrostou „jen" dvě klasická hřiště (z toho jedna umělka) a tři menší na stávající hlavní hrací ploše. A to vše za více než 220 milionů korun…

Problematika hřišť je mnohem složitější. Dovolil bych si otázku ještě opravit, protože v Ostravě chybí nejen tréninková, ale i zápasová hřiště pro mládež, která mají rovněž přísná kritéria FAČR. Áčko i mládež využívají pro tréninky a zápasy hřiště, která pak chybějí menším oddílům. Ti, kdo na to doplácejí nejvíce, jsou děti, které za sportem buď musí složitě dojíždět, nebo prostě sportovat nemají kde. Obzvláště teď v zimě to je markantní. To, že se v Ostravě musí o jediné hřiště s umělým povrchem podělit víc než dvě desítky týmů, je bizarní. Navíc přetíženost hřiště se odráží na jeho kvalitě. Pro hráče, kteří doléčují zranění nebo mají operovaná kolena, je nereálné tuto plochu dlouhodoběji využívat. Není to tedy definitivní vyřešení problému, ale výrazně to pomůže ke stabilizaci fotbalu v Ostravě.

Čtěte také: Baník na jaře povede jako kapitán Zápotočný 

Před rokem jste po koupi Baníku prohlásil, že budete usilovat o to, aby měl Baník v budoucnu vlastní či městské tréninkové centrum. Platí to pořád, nebo už ho nebude potřeba a Baníku to bude stačit?

Výstavbou tréninkového centra na Bazalech to nekončí. Je to pořád živé téma. Baník musí nadále hledat pozemky, případně již existující sportoviště, která by mohl transformovat pro své potřeby. Mé osobní úsilí pokračuje, ale doposud jsem za ten rok, co jsem v Baníku, nenašel ani ve spolupráci s městem i Moravskoslezským krajem adekvátní pozemky, které by šly po zohlednění všech hledisek racionálně využít

Kritici projektu tvrdí, že by město mělo raději finance investovat do tréninkového centra na tzv. zelené louce. Co si o tom myslíte?

Ano, zaregistroval jsem tyto názory. Ta polemika je celkem logická, protože nedostatek sportovišť má opravdu dvě možná řešení. Je třeba zvážit mnoho faktorů a za sebe říkám, že jedním z nejdůležitějších je čas. Pokud chcete stavět na zelené louce, potřebujete pozemky s dobrou dostupností, za odpovídající cenu, s vhodným zařazením v územním plánu a podobně. Takový pozemek, umožňující alespoň racionální kompromis, jsme zatím bohužel nenašli. Zatímco Bazaly tu už stojí…

A další hlediska?

Bazaly jsou z mého pohledu jedním z nejvýznamnějších míst patřících do širšího centra města, mají svou nezpochybnitelnou historii. Pokud by se postavilo tréninkové centrum jinde a Bazaly se opustily, co pak? Ostrava se snaží zatraktivnit centrum, aby přilákala více lidí. Pokud zůstanou Bazaly fotbalové, zcela jistě to pomůže více, než kdyby chátraly obdobně jako Lužánky v Brně. 

Čtěte také: OBRAZEM: Baník potěšil fanoušky autogramiádou

Martin ŠtěpánekZdroj: Deník/Lukáš KaboňNáměstek primátora Štěpánek:

Vytvoříme tréninkové plochy pro akademii i samotný Baník

Vedení města chce stadion na Bazalech zachovat pro fotbalové účely a vytvořit z něj místo, kam by se v budoucnu mohla přesunout fotbalová akademie pro talentované fotbalisty z celého kraje, která je momentálně v Karviné. Ostrava takovým zázemím nedisponuje. „Tréninkové centrum pro mládež Ostravě dlouhodobě chybí. Poslední, které bylo na Jeremenku, před mnoha lety zaniklo a dnes tam stojí Hornbach. Není tady adekvátní náhrada. To byl jeden z důvodů, proč jsme před pár lety kývli Baníku na odkoupení Bazalů do majetku města," říká náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek (ODS) s tím, že Baník by zde i nadále platil městu nájem.

Můžete přiblížit představu města o přebudování Bazalů?

Vycházeli jsme ze dvou variant. První rekonstrukce hlavní tribuny se nám zdála nejlepší, ale postupně jsme ji opustili, protože se ukázalo, že objekt je ve velice špatném stavu, desítky let do něj nikdo neinvestoval a opravy a provozní náklady by se prodražily. Rozhodli jsme se proto pro stržení objektu a výstavbu nového s menší kapacitou, asi pro 500 diváků.

Připomeňte si: Baník se rozloučil s Bazaly remízou. Stadion se opět po čase otřásal v základech

Jakým zázemím bude disponovat?

Budovu uzpůsobíme potřebám fotbalové akademie. Bude zde deset šaten, posilovna, zázemí pro lékaře a trenéry, několik tělocvičen, také krytá šedesátimetrová dráha pro atletický trénink, který fotbalisté potřebují.

Co samotné hrací plochy?

Nechtěli jsme příliš zasahovat do ochozů, které navíc drží celý svah se silnicí okolo Bazalů. Pracovně nazýváme projekt 5+1, protože pět tréninkových ploch je a bude i nadále v majetku města, ale jedno hřiště patří soukromému vlastníkovi. Jednali jsme sice o jeho zpětném odkupu, ale nedohodli jsme se na ceně. Hlavní hřiště se rozšíří a příčně rozdělí na tři tréninková hřiště s přírodní trávou. Současně ale zůstane i původní rozměr, pokud by bylo potřeba hrát soutěžní utkání. V místě hodin pak vznikne opěrná zeď a za ní na původním druhém hřišti další dvě tréninkové plochy jedna s přírodní a jedna s umělou trávou. Celkově tedy vznikne pět hřišť a počítá se i s využitím šestého, které je zatím v soukromých rukou.

Jaké budou náklady?

Ta původní varianta s rekonstrukcí by stála 250 milionů korun bez DPH, proto jsme se rozhodli pro variantu s novostavbou, která vyjde na 201 milionů (z toho 116 milionů budova, 30 milionů samotná hřiště a 55 milionů terénní úpravy, opěrné zdi a rozvody) a dalších 18 milionů pak demolice starého objektu. Kraj přislíbil přispět částkou 70 milionů korun.

Už je znám časový harmonogram?

Do konce roku bychom mohli mít hotovou projektovou dokumentaci a stavební povolení. Na jaře roku 2018 by mohla začít realizace přes obchodní společnosti, aby se cena nenavyšovala o DPH. Areál bychom mohli otevřít na konci roku 2018. Vést by jej měla společnost Vítkovice Aréna

Konzultujete postup i s Baníkem?

Velmi intenzivně se o tom bavíme, spolupráce je velmi dobrá. Na těchto věcech spolupracujeme a jdeme stejným směrem. Vzájemná pomoc je evidentní a projektu to určitě prospívá.

Znamená to, že na Bazalech už klasický stadion nikdy nebude?

Moderní stadion teď máme ve Vítkovicích a zápas s Opavou ukázal, že i tam si fanoušci Baníku najdou cestu. Miliardu až dvě na nový stadion teď město nemá.

Čtěte také: ROZLUČKA s Bazaly aneb Stadion na Slezské a jeho příběhy

Roman POPEK.Zdroj: Archiv

Historik klubu Popek:

Přesunem do Vítkovic ztratí klub slezskou identitu

První tým Baníku Ostrava definitivně opouští slezskou část města a bude v příštích desítkách let hrát své mistrovské zápasy výhradně ve Vítkovicích, kde stojí moderní městský stadion. Jinou možnost klub nemá. Konzervativně smýšlející fanoušci hlásící se k odkazu SK Slezská mohou „remcat", ale to je tak jediné, co jim zbývá.

Možnost, že by na Bazalech vyrostl opět fotbalový stadion, se po posledním rozhodnutí majitele pozemku, statutárního města Ostravy, rovná prakticky utopii. I proto část příznivců Baníku přijala snahu vybudovat na Bazalech tréninkové centrum s rozporuplnými pocity.

„Je povzbudivé a doopravdy skvělé, že se Baník za poslední rok odrazil od pomyslného dna. Oceňuji práci nového majitele pana Václava Brabce a dalších srdcařů, kteří chtějí klubu vrátit zašlou slávu. Ale pokud nebude mít klub svůj skutečný domov (stadion), bude se na výsluní českého fotbalu drápat jen těžce," říká v otevřeném rozhovoru historik Baníku Ostrava Roman Popek.

Z Bazalů bude městské tréninkové centrum, jak podle vás přijmou fanoušci tuto skutečnost?

Podle mého názoru se smíšenými pocity, dokonce si myslím, že to hodně lidem ještě nedochází. Podobných záměrů bylo v minulosti už hodně, takže to každý bere s rezervou. Je ale pravda, že každý fanda Baníku je rád, že na Bazalech nebude postaveno další nákupní středisko nebo obytné domy. Tréninkové centrum Baník nutně potřebuje, to ví každý. Spíše se tady nabízí jiná otázka…

Jaká?

Proč ho ale budovat na Bazalech? Mělo by stát jinde, Bazaly by měly být především domácím stánkem Baníku. Z mého pohledu dlouholetého fanouška a klubisty bude pořízeno, jak se lidově někdy říká, za hodně peněz málo muziky. A problémy s tréninkovými plochami ve městě to stejně moc nevyřeší. Připadá mi, že se v Ostravě řeší vše polovičatě. Bohužel před fotbalem, jako takovým, mají zřejmě přednost jiné zájmy. Nejde jen o peníze, ale taky o politické soupeření. Moc do toho nevidím, ale z mého pohledu jsou potřeby a zájmy fotbalových fanoušků tradičně až na posledním místě…

Příznivci Baníku v minulosti za záchranu fotbalu na Bazalech aktivně bojovali. To, že fotbal na Bazalech zůstane, označuje náměstek primátora Martin Štěpánek za jeden ze zásadních argumentů.

Nejen z různých internetových diskusí lze snadno vyčíst, že snad každý fanoušek by si přál, aby na Bazalech nestálo jen tréninkové centrum, nýbrž nový fotbalový stadion. Hrát ve 21. století fotbal na předraženém atletickém stadionu? To se v Ostravě z dlouhodobého hlediska líbit nemůže nikomu. Ale je to jen můj pohled na věc, nikomu svůj názor nepodsouvám, třeba se mýlím. Panu náměstkovi Štěpánkovi bych ale určitě doporučil, ať se podívá kousek za hranice k sousedům do Polska a na Slovensko, jaké tam vyrůstají stadiony a za jakou cenu…

Bude Baník ještě vůbec slezský klub, když je jasné, že bude hrát v příštích letech své mistrovské zápasy v moravské části ve Vítkovicích?

Baník bude vždy slezským klubem, historii přepsat nelze. Je ale jasné, že s přesunem do Vítkovic klub pomalu ztrácí slezskou identitu. Je smutné, že historie a tradice jsou v dnešním fotbale pro mnohé prázdnými pojmy. Baník, tak jak ho znaly generace věrných fandů, už možná nikdy nezažijeme. Valnou většinu týmu v minulosti tvořili odchovanci či hráči z regionu. Už několik let tak tomu není. Navíc městský stadion nikdy nebude skutečným domovem Slezanů.

Není tento názor až moc konzervativní? Přece stěhování potkalo i jiné fotbalové kluby v Česku nebo v zahraničí…

Zase mohu mluvit jen za sebe. Přiznám se, že při návštěvě městského stadionu se cítím trochu jako nezvaný host, nic mi tam nepřipomíná domov Baníku. Požitek z fotbalu je ve srovnání s Bazaly poloviční. Vím, že si možná do Vítkovic našli cestu lidé z okolních městských obvodů, já však znám spoustu fanoušků a fanynek, kteří s koncem Bazalů, na domácí utkání zcela rezignovali. Někteří jezdí stovky kilometrů s Baníkem na venkovní zápasy, ale do Vítkovic jednoduše nepřijdou. S tím se bude muset v každém případě klub v nejbližší budoucnosti vyrovnat.

Mohlo by vás zajímat: Mohlo by vás zajímat: Hotelový dům Jindřich stále chátrá. Za barevným plotem

Strašidelně prázdný věžák uprostřed Ostravy aneb Na návštěvě v mrakodrapu

Jak se "pere" halda? V Ostravě začali u největšího z hořících odvalů