VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DENÍKU: Bazaly další dobrý kšeft?

/INFOGRAFIKY, FOTOGALERIE/ Rada města Ostravy schválila investiční záměr přeměnit Bazaly na tréninkové centrum. Přestavba má stát 220 milionů korun. Pomoc fotbalu, nebo předražená rekonstrukce?

3.3.2017 1
SDÍLEJ:

Stadion Bazaly v Ostravě, únor 2017. Ilustrační foto.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Ukažte nám další sportoviště a my ho zrekonstruujeme! Nejde nám o účelnost, potřeby sportovců a fanoušků, ale hlavně o cenu. Potřebujeme stavět!

Pokud nám to nevyjde na první pokus, schválíme si vicepráce a stavbu dokončíme. Podobné heslo nebo slogan by si mohli pod budovu nové radnice vytesat ostravští konšelé.

Nad snahou o přeměnu Bazalů na městské tréninkové centrum nemá cenu moc přemýšlet. Fakta a argumenty stejně nikdo nechce pořádně slyšet, diskuse o smysluplnosti není na pořadu dne. Jen trochu znalí tuší, že celý projekt je jen další „podnikatelskou akcí" party vlivných lidí okolo náměstka primátora Martina Štěpánka.

Čtěte také: TÉMA DENÍKU BAZALY (2. část): Jak to vidí majitel Baníku Brabec, historik klubu Popek a náměstek primátora Štěpánek? 

STAVEBNÍ LOBBY V AKCI

Ostravská betonová stavební lobby po rekonstrukcích Ostravar Arény, městského stadionu a výstavbě atletické haly už vyčerpala všechny možnosti (od roku 2003 se v tomto sportovním komplexu proinvestovaly více než dvě miliardy) a expanduje do slezské části našeho města.

Po hokeji a atletice tak nyní radní podají konečně taky pomocnou ruku nejpopulárnějšímu sportu, kterým bezesporu fotbal v našem regionu je.

V Ostravě od sametové revoluce z nejrůznějších důvodů zmizelo šestnáct fotbalových hřišť, což není dobrá vizitka pro moravskoslezskou metropoli, kde vyrostli dva vítězové Ligy mistrů Marek Jankulovski a Milan Baroš.

Bazaly.

Každý by čekal, že město bude při nápravě tohoto neutěšeného stavu hledat inspiraci v zahraničí, kde se staví fotbalová centra na zelených loukách a hlavním kritériem není jen luxusní zázemí, ale hlavně počet tréninkových ploch. V Ostravě je ale vše už nějaký čas v tomto směru postavené na hlavu. Politikům stačí suše oznámit, že vhodné pozemky prostě momentálně nejsou.

Široká ostravská sportovní veřejnost je otupělá a už vlastně bez větších emocí přijala nedávné hlasování rady města, jehož výsledkem bylo schválení investičního záměru ve výši 219 206 000 korun (bez DPH) na rekonstrukci Bazalů.

Nikomu nepřijde divné, že v areálu vyrostou v příštích letech jen dvě klasická hřiště standardních rozměrů (z toho jedno s umělým povrchem) a tři menší pro tréninkové účely. „Problémy s tréninkovými plochami ve městě to stejně moc nevyřeší. Připadá mi, že se v Ostravě řeší vše polovičatě. Bohužel před fotbalem, jako takovým, mají zřejmě přednost jiné zájmy. Nejde jen o peníze, ale taky o politické soupeření," myslí si historik Baníku Roman Popek patřící k fanouškům, kteří by na Bazalech viděli raději fotbalový stadion.

Bazaly.

Občané jsou smířeni i s tím, že se architekti z ProjektStudia při navrhování studie nijak „nežinýrují" a hlavní objekt, kde má mít zázemí nejen Baník, ale také mládežnická akademie, vyjde daňové poplatníky na více ne 116 milionů (bez DPH).

Tak jak tak má celá stavba své podporovatele, ale také kritiky. Jestli se na něčem strany shodnou, tak je to skutečnost, že Bazaly budou i nadále sloužit fotbalu. Hlavně z toho důvodu přece v roce 2013 město od zadluženého Baníku pozemky za 115 milionů korun kupovalo a prakticky tento populární klub zachránilo od jistého krachu. Nikoho tehdy ani ve snu nenapadalo, že o čtyři roky později přijdou radní s nápadem, aby se zastaralý areál za další stovky milionů přeměnil na městské tréninkové centrum, které jen tak mimochodem bude sloužit hlavně Baníku.

„Fotbalové tréninkové centrum pro mládež Ostravě dlouhodobě chybí. Poslední, které bylo na Jeremenku, před mnoha lety zaniklo a dnes tam stojí Hornbach. Není tady adekvátní náhrada," oponuje Štěpánek, který si vzal celý projekt doopravdy za svůj a spojil s ním údajně i svou budoucnost v koalici. Proto mu na schválení investice záleží.

Připomeňte si: Baník se rozloučil s Bazaly remízou. Stadion se opět po čase otřásal v základech

HLEDÁNÍ JINÝCH POZEMKŮ

Všechny trumfy jsou na jeho straně. Možnost, že by se v Ostravě mohl potřetí během jednoho volebního období změnit půdorys vládní koalice, je pro všechny nepřípustná.

Proto taky politici v otázce Bazalů přivírají oči a berou další předraženou stavbu sportoviště ve městě jako nutné zlo. „V hypotetické rovině jsme zvažovali i variantu výstavby tréninkového centra na zelené louce. Ukázalo se však, že město vhodné pozemky nemá a vzhledem k nutnosti výkupů soukromých pozemků a následných přeložek inženýrských sítí by taková varianta byla stejně drahá, ale navíc komplikovanější a trvala by mnohem déle," říká primátor města Ostravy Tomáš Macura a dodává, že možnost vybudování fotbalového stadionu na Bazalech není na pořadu dne.

Podobně se na celou věc dívá i Lukáš Semerák, který se jako jediný z rady města zdržel hlasování. „Pro mě je zásadní a důležité, že Bazaly budou i nadále sloužit fotbalu. Pochybuji však o ceně projektu, která navíc nemusí být konečná. Myslím, že potřebujeme funkční a dostupná sportoviště, řekněme Octavie nikoliv Mercedesy, navíc když jeden máme zaparkovaný ve Vítkovicích v podobě Městského stadionu. Taky se bojím, výraznějších zásahů do dnes již v podstatě stabilizovaného, stále však složitého geologického podloží. V těsné blízkosti areálu vede důležitá komunikace, a nachází se zde hodně rodinných domů a jakýkoliv pohyb podloží může mít katastrofální dopad na okolí," říká Semerák.

Mohlo by vás zajímat: Baník potěšil fanoušky autogramiádou. Podívejte se

V PRAZE VYHRÁL FOTBAL

Kde není vůle, není ani cesta. Třeba v Praze ji před více než deseti lety našli a na Strahově postavili jedno z nejlepších center v zemi (8 hřišť). Sparta za něj zaplatila 256 milionu korun (včetně DPH) a elegantně vyřešila i problém při shánění pozemků. U města si vyjednala pronájem zchátralého stadionu za symbolickou korunu na třicet let s možností další dlouholeté opce…

V zákulisní hře o další budoucnost Bazalů hraje logicky důležitou roli také movitý majitel Baníku Václav Brabec, který bezprostředně po koupi klubu jasně vyhlásil, že vylepšení tréninkových podmínek pro klub považuje za prioritu. Během ročního působení podle svých slov absolvoval desítky schůzek s politiky napříč všemi stranami. Výsledek? „Pro mě je hlavní argument čas. Ale snahu města rekonstruovat Bazaly vítám a podporuji," říká Brabec. I u něj zvítězil pragmatický pohled na věc, že je lepší „předražené" tréninkové centrum na Bazalech než žádné.

Mohlo by vás zajímat: Hotelový dům Jindřich stále chátrá. Za barevným plotem

POHLED DO HISTORIE

*Všechny infografiky najdete v přiložené fotogalerii.

Strašidelně prázdný věžák uprostřed Ostravy aneb Na návštěvě v mrakodrapu

Jak se "pere" halda? V Ostravě začali u největšího z hořících odvalů

Autor: Aleš Uher

3.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: ZZ - Pracoviště: Lihovarská 1378/11, Ostrava Radvanice, - maximální zručnost i fyzická kondice, - zkušenost s prac. návyky, - možnost vyslání na prac. cestu v rámci firmy, Telefonicky: 9,00 - 15,00h.Osobně: středa 8,00 -11,00h na Serafinova 359/6, Ostrava Kunčice, e-mailem: lhraktiv@seznam.cz. Pracoviště: Lhr aktiv s.r.o., Michálkovická, č.p. 1942, 710 00 Ostrava 10. Informace: Vasyl Chonka, +420 775 405 747.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 550 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17550 kč, mzda max. 18920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosím všechny zájemce, aby nezasílali životopisy e-mailem, ale seznámili se s podmínkami pro přihlášení do výběrového řízení, které jsou uvedeny na webových stránkách městského obvodu (www.moap.cz – sekce radnice – volná pracovní místa – aktuální nabídky volných pracovních míst)., , Jiné výhody: stravenky, příspěvek na PP nebo ŽP, příspěvek na rekreaci, rehabilitaci, sport, 25 dní dovolené, navíc 3 dny pracovního volna z rodinných nebo zdravotních důvodů.. Pracoviště: Statutární město ostrava - městský obvod moravská ostrava a přívoz, náměstí Dr. E. Beneše, č.p. 555, 702 00 Ostrava 2. Informace: Petra Hejsková, +420 599 442 825.

Výroba - Výroba Seřizovači 170 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač/ka a obsluha obráběcích CNC strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 170 kč, mzda max. 190 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CNC operátor v Ostravě - frézař/soustružník se zaměřením na řídící systém Heidenhain / Siemens Sinumeric - 3 osá horizontální a vertikální centra - znalost úpravy korekcí a práce s měřidly (mikrometr, posuvka, odpich). Materiály - ocel, nerez, tvrdokov, litina., Mzda 170 - 190Kč/hod. Práce na HPP - dlouhodobá spolupráce. Kontakt tel: 774 487 774 nebo email: koordinator@persomont.cz. Pracoviště: Persomont s.r.o., Ke Kamenině, č.p. 453, 711 00 Ostrava 11. Informace: Zdena Mihová, +420 774 487 774.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 17 680 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách Lektor/ka turečtiny a angličtiny. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava a blízké okolí (výuka jazyků převážně ve firmách/prosotorách našich klientů), Předem volat na č. 733 582 432 a domluvit si schůzku., , Požadavky:, Praxe ve výuce cizích jazyků min. 1 rok, znalost turečtiny - rodilý mluvčí, znalost angličtiny na úrovni C1 (bude otestováno v průběhu přijímacího pohovoru)., Náplň práce:, Výuka turečtiny a angličtiny převážně ve firemních kurzech (výuka probíha v prostorách našich klientů - firem v Ostravě a okolí) a veřejných kurzech (výuka v prostorách Escholy v Ostravě Porubě) v rozsahu 26 hodin./týdně.. Pracoviště: Eschola, v.o.s., Spartakovců, č.p. 6014, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lucie Murycová, +420 733 582 432.


Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Czech Raildays 2018 v Ostravě, 19. června 2018 v Ostravě. Nová  tramvaj Stadler nOVA.
2 24

Ostrava investuje do MHD miliardy, ve hře jsou i čínské tramvaje

Fotbalová sobota: SFC i Baník hrají na Opavsku. Hrozí střety fanoušků?

Baník v sobotu od 11 hodin hraje přípravný duel s Ružomberkem v Bolaticích. SFC pak od 15 hodin ve zhruba 15 kilometrů vzdáleném Oldřišově změří síly s Vítkovicemi.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT