Ukažte nám další sportoviště a my ho zrekonstruujeme! Nejde nám o účelnost, potřeby sportovců a fanoušků, ale hlavně o cenu. Potřebujeme stavět!

Pokud nám to nevyjde na první pokus, schválíme si vicepráce a stavbu dokončíme. Podobné heslo nebo slogan by si mohli pod budovu nové radnice vytesat ostravští konšelé.

Nad snahou o přeměnu Bazalů na městské tréninkové centrum nemá cenu moc přemýšlet. Fakta a argumenty stejně nikdo nechce pořádně slyšet, diskuse o smysluplnosti není na pořadu dne. Jen trochu znalí tuší, že celý projekt je jen další „podnikatelskou akcí" party vlivných lidí okolo náměstka primátora Martina Štěpánka.

Čtěte také: TÉMA DENÍKU BAZALY (2. část): Jak to vidí majitel Baníku Brabec, historik klubu Popek a náměstek primátora Štěpánek? 

Zdroj: Deník

STAVEBNÍ LOBBY V AKCI

Ostravská betonová stavební lobby po rekonstrukcích Ostravar Arény, městského stadionu a výstavbě atletické haly už vyčerpala všechny možnosti (od roku 2003 se v tomto sportovním komplexu proinvestovaly více než dvě miliardy) a expanduje do slezské části našeho města.

Po hokeji a atletice tak nyní radní podají konečně taky pomocnou ruku nejpopulárnějšímu sportu, kterým bezesporu fotbal v našem regionu je.

V Ostravě od sametové revoluce z nejrůznějších důvodů zmizelo šestnáct fotbalových hřišť, což není dobrá vizitka pro moravskoslezskou metropoli, kde vyrostli dva vítězové Ligy mistrů Marek Jankulovski a Milan Baroš.

Bazaly.Zdroj: Archiv Deníku

Každý by čekal, že město bude při nápravě tohoto neutěšeného stavu hledat inspiraci v zahraničí, kde se staví fotbalová centra na zelených loukách a hlavním kritériem není jen luxusní zázemí, ale hlavně počet tréninkových ploch. V Ostravě je ale vše už nějaký čas v tomto směru postavené na hlavu. Politikům stačí suše oznámit, že vhodné pozemky prostě momentálně nejsou.

Široká ostravská sportovní veřejnost je otupělá a už vlastně bez větších emocí přijala nedávné hlasování rady města, jehož výsledkem bylo schválení investičního záměru ve výši 219 206 000 korun (bez DPH) na rekonstrukci Bazalů.

Nikomu nepřijde divné, že v areálu vyrostou v příštích letech jen dvě klasická hřiště standardních rozměrů (z toho jedno s umělým povrchem) a tři menší pro tréninkové účely. „Problémy s tréninkovými plochami ve městě to stejně moc nevyřeší. Připadá mi, že se v Ostravě řeší vše polovičatě. Bohužel před fotbalem, jako takovým, mají zřejmě přednost jiné zájmy. Nejde jen o peníze, ale taky o politické soupeření," myslí si historik Baníku Roman Popek patřící k fanouškům, kteří by na Bazalech viděli raději fotbalový stadion.

Bazaly.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Občané jsou smířeni i s tím, že se architekti z ProjektStudia při navrhování studie nijak „nežinýrují" a hlavní objekt, kde má mít zázemí nejen Baník, ale také mládežnická akademie, vyjde daňové poplatníky na více ne 116 milionů (bez DPH).

Tak jak tak má celá stavba své podporovatele, ale také kritiky. Jestli se na něčem strany shodnou, tak je to skutečnost, že Bazaly budou i nadále sloužit fotbalu. Hlavně z toho důvodu přece v roce 2013 město od zadluženého Baníku pozemky za 115 milionů korun kupovalo a prakticky tento populární klub zachránilo od jistého krachu. Nikoho tehdy ani ve snu nenapadalo, že o čtyři roky později přijdou radní s nápadem, aby se zastaralý areál za další stovky milionů přeměnil na městské tréninkové centrum, které jen tak mimochodem bude sloužit hlavně Baníku.

„Fotbalové tréninkové centrum pro mládež Ostravě dlouhodobě chybí. Poslední, které bylo na Jeremenku, před mnoha lety zaniklo a dnes tam stojí Hornbach. Není tady adekvátní náhrada," oponuje Štěpánek, který si vzal celý projekt doopravdy za svůj a spojil s ním údajně i svou budoucnost v koalici. Proto mu na schválení investice záleží.

Připomeňte si: Baník se rozloučil s Bazaly remízou. Stadion se opět po čase otřásal v základech

HLEDÁNÍ JINÝCH POZEMKŮ

Všechny trumfy jsou na jeho straně. Možnost, že by se v Ostravě mohl potřetí během jednoho volebního období změnit půdorys vládní koalice, je pro všechny nepřípustná.

Proto taky politici v otázce Bazalů přivírají oči a berou další předraženou stavbu sportoviště ve městě jako nutné zlo. „V hypotetické rovině jsme zvažovali i variantu výstavby tréninkového centra na zelené louce. Ukázalo se však, že město vhodné pozemky nemá a vzhledem k nutnosti výkupů soukromých pozemků a následných přeložek inženýrských sítí by taková varianta byla stejně drahá, ale navíc komplikovanější a trvala by mnohem déle," říká primátor města Ostravy Tomáš Macura a dodává, že možnost vybudování fotbalového stadionu na Bazalech není na pořadu dne.

Podobně se na celou věc dívá i Lukáš Semerák, který se jako jediný z rady města zdržel hlasování. „Pro mě je zásadní a důležité, že Bazaly budou i nadále sloužit fotbalu. Pochybuji však o ceně projektu, která navíc nemusí být konečná. Myslím, že potřebujeme funkční a dostupná sportoviště, řekněme Octavie nikoliv Mercedesy, navíc když jeden máme zaparkovaný ve Vítkovicích v podobě Městského stadionu. Taky se bojím, výraznějších zásahů do dnes již v podstatě stabilizovaného, stále však složitého geologického podloží. V těsné blízkosti areálu vede důležitá komunikace, a nachází se zde hodně rodinných domů a jakýkoliv pohyb podloží může mít katastrofální dopad na okolí," říká Semerák.

Mohlo by vás zajímat: Baník potěšil fanoušky autogramiádou. Podívejte se

V PRAZE VYHRÁL FOTBAL

Kde není vůle, není ani cesta. Třeba v Praze ji před více než deseti lety našli a na Strahově postavili jedno z nejlepších center v zemi (8 hřišť). Sparta za něj zaplatila 256 milionu korun (včetně DPH) a elegantně vyřešila i problém při shánění pozemků. U města si vyjednala pronájem zchátralého stadionu za symbolickou korunu na třicet let s možností další dlouholeté opce…

Zdroj: Deník

V zákulisní hře o další budoucnost Bazalů hraje logicky důležitou roli také movitý majitel Baníku Václav Brabec, který bezprostředně po koupi klubu jasně vyhlásil, že vylepšení tréninkových podmínek pro klub považuje za prioritu. Během ročního působení podle svých slov absolvoval desítky schůzek s politiky napříč všemi stranami. Výsledek? „Pro mě je hlavní argument čas. Ale snahu města rekonstruovat Bazaly vítám a podporuji," říká Brabec. I u něj zvítězil pragmatický pohled na věc, že je lepší „předražené" tréninkové centrum na Bazalech než žádné.

Mohlo by vás zajímat: Hotelový dům Jindřich stále chátrá. Za barevným plotem

POHLED DO HISTORIE

Zdroj: Deník

Zdroj: Deník

Zdroj: Deník

Zdroj: Deník

*Všechny infografiky najdete v přiložené fotogalerii.

Strašidelně prázdný věžák uprostřed Ostravy aneb Na návštěvě v mrakodrapu

Jak se "pere" halda? V Ostravě začali u největšího z hořících odvalů