Vydařený vstup do nové sezony překvapil i zkušeného kouče ostravského Baníku Vlastimila Petrželu, který bez vytáček přiznal, že s podobným průběhem nepočítal. Baník má po čtyřech kolech na kontě deset bodů a vede druholigovou tabulku.

„Musím být upřímný. Mužstvo se během léta tvořilo ve velkých bolestech a všichni víte, že řada hráčů přišla až těsně před prvním zápasem. Proto je zázrak, že se vůbec pohybujeme v popředí tabulky. Vždyť jsme spolu teprve čtyři týdny a pořád se sehráváme," uvedl Petržela po sobotní výhře (2:1) nad Frýdkem-Místkem.

Cenil si ji hlavně proto, že tým měl „v nohách" těžké zápasy v Ústí nad Labem a Břeclavi. „Nehráli jsme podle mých představ, ale i takové zápasy se musí během dlouhé sezony vyhrávat. A mě těší, že jsme tři body získali. Už před zápasem jsem říkal, že to bude hodně těžké, a v samotném utkání se to potvrdilo. Na některých klucích bylo vidět, že toho mají plné zuby. V týmu jsou velké rozdíly v kondici jednotlivých hráčů, tohle se musí srovnat. Ale jsme na dobré cestě, se vstupem do soutěže musíme být spokojeni," zdůraznil Petržela.

Nechtěl říct, kdy jeho tým podal nejlepší výkon. „Líbil se mi náš výkon ve Znojmě, kde jsme přitom remizovali, ale hráli velice dobře. Drtivý tlak jsme měli v zápase s Třincem, kdy jsme hráli tak, jak bych si představoval. Myslím, že podobně jsme mohli hrát i dnes proti Frýdku, kdy proti nám hrála i únava po náročném programu," řekl Petržela.

Práce ho i ve druhé lize hodně baví, a to hlavně kvůli rostoucí podpoře fanoušků. „Na našich výhrách mají velký podíl, protože podobná atmosféra je v českém fotbalovém prostředí doopravdy výjimečná. Baník je pořád obrovská značka srovnatelná se Spartou nebo Slavií. To mi nikdo nevymluví, za tím si stojím. Jiné týmy by derby zápasy s Třincem nebo Frýdkem-Místkem třeba ani nezvládly. Nám fanoušci právě v kritických chvílích pomohli, to je obrovská pomoc. Druholigoví soupeři na to nejsou zvyklí, a my tak máme výhodu, že se naše nedostatky ve hře tolik neprojeví," mínil kouč.

V kabině se po pár týdnech vytvořila dobrá parta, která jde společně za vysněným cílem vrátit klub do první ligy. „Kluci, kteří tady v létě přišli a podepsali smlouvy, berou angažmá v Baníku hlavně kvůli fanouškům velice vážně. Cítí velkou odpovědnost před baníkovskou veřejností, aby udělali vždy maximum pro výhru. Mě jako trenéra těší, že i po zápasech nejezdí domů, ale zůstávají tady v Ostravě. To je pro mě důkaz toho, jak jim na klubu záleží."

V sobotním slezském derby nastoupil v základní sestavě jen jeden odchovanec (Ondřej Chvěja), což je méně, než by si fanoušci přáli. „I já jsem chtěl za stavu 2:0 zahrát naše mladé kluky z kádru.

Sami jste ale viděli, jak do utkání naskočili střídající mladíci Matěj a Helešic. Vůbec to nezvládli. Po odchodu Hlinky jsme ztratili střed hřiště a Frýdek-Místek nás málem dostal pod tlak. Honza Matěj, to je taková chodící mrtvola. Vůbec nevěděl, co má hrát, nezavolá si, nedojde si pro míč. Navíc prohrál hlavičkový souboj u toho jediného gólu. Matěj Helešic zase prohrával osobní souboje. Kluci si na to musí zvykat a podávat ještě lepší výkony," poznamenal Petržela.

Kritiku si od něj vysloužil i záložník Martin Sus. „Tím závěrem, kdy pořád nesmyslně házel auty po lajně. Tím mi úplně pokazil závěr zápasu. My hrajeme doma, je skvělá atmosféra a měli jsme chtít přidat třetí gól a definitivně rozhodnout. Soupeř hrál vzadu na velké riziko. To vůbec nechápu, musí se rychle probrat. A on se probere, příště bude hrát mladý Celba."

Petržela o Neradovi: Měl by zhubnout!Ostravský kouč Vlastimil Petržela si při pozápasových rozhovorech nebere servítky. Poznal to i hrdina sobotního derby Petr Nerad, který se blýskl dvěma góly. „V koncovce zachoval chladnou hlavu. Teď to myslím v dobrém: on je takový parchant, že se pořád směje a žádný tlak nebo nervozitu si nepřipouští. Dneska to odehrál dobře, ale pořád má na čem pracovat. Má velkou nadváhu, musí na sobě zamakat. A musí být k sobě i skromnější. Myslí si o sobě více, než na co má. Jsem ale rád, že to vzal dneska na sebe. Potenciál má velký, ale musí pracovat," řekl Petržela.