Týmy Baníku i Brna třikrát v řadě prohrály a k pohodě tak mají hodně daleko. O to větší náboj bude ale zápas mít. Jeho případný vítěz se totiž dostane na zisk sedmi bodů a předešlé nezdary by tak byly rychle zapomenuty.

Baník po třech debaklech 0:4 (Plzeň, Jablonec, Příbram) splnil v Poháru České pošty povinnost a postoupil díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase přes třetiligovou Kroměříž (3:1). „Je to pro nás odrazový můstek," shodují se hráči Baníku.

Brno proti tomu i přes tři porážky v řadě herně ani v jednom ze zápasů vyloženě nepropadlo (doma Sparta 1:3, venku Příbram 1:2, doma Liberec 0:1). A postoupilo v domácím poháru po těsné výhře 1:0 v Uničově. „Fotbal hrajeme v úvodu sezony vcelku dobrý, pohledný, dá se na něj dívat. Je vždycky jen otázka, kdy k tomu přidáme body. Proti Bohemce (5:1) a v Jablonci (0:0) se nám to podařilo, potom už ne. Postup v Uničově jsme brali jako povinnost," shrnul úvod sezony kouč Brna Ludevít Grmela.

Zbrojovka v minulém roce získala s Baníkem čtyři body, když dokázalo se štěstím remizovat na Bazalech (1:1) a doma pak na jaře vyhrála (2:1).

Trenér Brna očekává opět vyrovnaný zápas, ve kterém opět rozhodnou maličkosti a hlavně to, který tým udělá méně chyb. „Všichni vidí jen poslední debakly Baníku a myslí si, jak mají špatný tým. Psychicky na tom asi nebudou nejlépe, ale s tím se potýkají všechny týmy, které jsou ve spodní polovině tabulky. Zápas bude mít náboj, protože půjde zase o hodně," míní Grmela. Poprvé může nasadit do hry útočníka Skaláka, který přišel na hostování ze Sparty. Paradoxně se o bývalého mládežnického reprezentanta zajímal i Baník. „Nejsem si jistý, zda by měl hráč po dvou trénincích s týmem hned nastoupit. Jeho zařazení vidím padesát na padesát. Uvidíme," poznamenal Grmela.

K pohodě má daleko i ostravský Baník, který musí řešit nejen problémy se sestavou, ale také složením realizačního týmu. Vážné zdravotní problémy se totiž vrátily zkušenému kouči Erichu Cviertnovi, který je už více než týden hospitalizován v nemocnici.

Virové onemocnění sužovalo také hlavního kouče Martina Svědíka, který se z toho důvodu omluvil i z tradiční páteční tiskové konference.

Problémy mají i hráči týmu v čele s Davorem Kukecem, Vladanem Milosavljevem a Davidem Petrusem. „My se díváme jen na sebe a chceme zápas zvládnout. Hrajeme doma a je potřeba vyvinout co největší úsilí, abychom byli úspěšní. Řeči kolem jsou zbytečné, rozhodne se na hřišti," zdůraznil Martin Svědík a zopakoval, že nastoupí jen hráči, kteří budou ochotni nechat na hřišti srdce. „Jiná cesta pro nás není možná."

Důležitost utkání si dobře uvědomuje i záložník Baníku Lukáš Droppa. „Brno je v podobné situaci jako my. Kdo vyhraje, může se odrazit ode dna. V opačném případě se krize jenom prohloubí. Věřím, že to zvládneme," uvedl střední záložník Baníku. Cesta k úspěchu vede přes maximální nasazení. „Brno má hru založenou na bojovnosti, je silné v osobních soubojích. My se tomu musíme přizpůsobit a navrch přidat kreativitu a fotbalovost," dodal Droppa.