Dlouhé vlasy sepnuté čelenkou, přirozený šéf mužstva. Tomáš Ujfaluši se ani v pětatřiceti s přibývajími léty nemění.

Rodák z Rýmařova byl snad předurčen k roli kapitána. Pásku nosil na všech zahraničních angažmá, která dodnes absolvoval. Hamburk, Fiorentina, Atlético Madrid, Galatasaray Istanbul. A vedl i český národní tým na Euru v Rakousku a Švýcarsku.

Ujfalušiho pro velký fotbal v Rýmařov objevila Olomouc, která si ho stáhla na Hanou ještě na základní škole. Už ve dvaceti byl pevným článkem prvoligové Sigmy, ale zájem zahraničních skautů o svou osobu zvětšil na úspěšném mistrovství Evropy hráčů do 21 let na Slovensku, kde s českou reprezentací s Milanem Barošem nebo Markem Jakulovským v sestavě došel až do finále. Až dva góly Andrey Pirla ve finálovém utkání proti Italům zmařily mladým Čechům zlatý sen.

Tomáš Ujfaluši

Talentovaný obránce nicméně padl do oka zástupcům Hamburku, který za něj na Hanou vyplatil 50 milionů korun. Ujfaluši i po odchodu do bundesligy rok do roku rostl. I pro HSV byl brzy nepostradatelným, začal si dělat místo v seniorské reprezentaci a po mistrovství Evropy 2004 završené ziskem bronzové medaile vedly jeho další kroky do Florencie.

V kolébce renesance mu ale jen zásluhy nestačily, svou pozici si musel tvrdě vydobýt. Fiorentina zprvu balancovala na hraně sestupu, ale i díky Ujfalušimu stoupala výš a výš. Kdyby ji v roce 2008 nedostihl trest za dřívější účast v korupční aféře, mohl si Ujfaluši s mužstvem zahrát i předkolo Ligy mistrů. Jméno olomouckého odchovance však dostalo také na Apeninském poloostrově pořádný zvuk.

Výhrou v jackpotu byl pro Ujfalušiho přestup do Madridu. V dresu jednoho z nejslavnějších španělských klubů Atlética v roce 2010 prožil svůj rok snů. Ve třiatřiceti letech se dočkal triumfu v Evropské lize a evropském Superpoháru, navíc byl ve finále Španělského poháru. Navázal tak na svou dosud jedinou trofej, kterou získal před sedmi lety s Hamburkem, kdy vyhrál Německý ligový pohár.

„Rok 2010 byl jednoznačně nejlepší v mé kariéře. Byl to opravdu vynikající rok. Hrál jsem tři finále a získal v nich dvě trofeje. Splnilo se mi to, o čem jsem snil, že s tímto týmem vyhraju nějakou soutěž," řekl Ujfaluši.

Do centra velkého zájmu médií se dostal i zásluhou ostrého skluzu na barcelonskou modlu Lionela Messiho, která však vyvázla bez větších následků, leč český bek si dva zápasy nesměl zahrát.

Přestože herně na to nepochybně pořád má, po mediální aféře s přetaženou večerkou od dubna roku 2009 odmítá reprezentovat a o návratu neuvažuje. „Nemám důvod to měnit. V mém případě už nemůže nic sehrát roli v tom, abych se vrátil," řekl Ujfaluši.

Poslední dva roky si fotbalem vydělává v Galatasarayi Istanbul, se kterým v sezoně 2011/2012 získal turecký titul. Na podzim ale podstoupil plastiku předního zkříženého vazu v levém koleni.

O jeho bohaté kariéře vypráví i biografie s názvem Kapitán, kterou sepsal autor Petr Čermák. „Chtěli jsme knížku napsat už v roce 2009, kdy ji vydal Marek Jankulovski. Myslel jsem, že však ještě není správná doba, protože tam chyběla podstatná část, což jsou trofeje. Když jsem od té doby dvě vyhrál (s Atlétikem Madrid) a letos ještě přišel turecký titul, bylo to načasování dokonalé," uvedl Ujfaluši.

(ml, au)