Vrchol přišel na jaře, kdy v útočné dvojici pravidelně dostávali příležitost podle očekávání Milan Baroš, ale nečekaně i Petr Soukup a Jan Staško.

Třiadvacetilý odchovanec Baníku, o kterého v minulé sezoně stála Plzeň a v zimě také Mladá Boleslav, tak musel trpělivě čekat na svou na šanci. Ta přišla ve středečním duelu s Duklou 2:2, ve kterém si Kraut připsal svůj teprve druhý jarní start v základní sestavě.

A i když si to někteří obzvlášť kritičtí fanoušci Baníku možná nechtěli ani přiznat, na pozici pravého záložníka rozhodně nezklamal. „Já jsem na sebe vždycky hodně přísný a kritický, takže podle mého to mohlo být lepší. Na jaře jsem na tuto šanci čekal hodně dlouho, tak uvidíme, co bude dále," krčí rameny Kraut.

Po takřka přesně třech měsících jste poprvé nastoupil v základní sestavě Baníku. Jak jste se cítil?

Celkem v pohodě. Sice jsem nastoupil na pravé straně zálohy, což není zrovna můj post a pozice, která by mi nějak zvlášť seděla, nicméně si myslím, že jsem se s tím popral dobře a v konečném výsledku to nebylo až tak špatné.

V průběhu sezony se na vás snášela kritika. Některé názory fanoušků byly často až za hranicí slušnosti. Vnímal jste averzi vůči své osobě?

Tyhle věci k fotbalu patří. Jednou jste nahoře, jindy dole. Každá taková věc vás může i posílit. Věřím, že to bude můj případ. Kritika zaznívala hlavně na internetu, kde si z podobných příspěvků moc velkou hlavu nedělám. Diskuse fanoušků už dlouhou dobu raději nečtu. Sám vím, že to z mé strany mělo být lepší. Fanoušci mají i na internetu právo se vyjádřit a říct svůj názor, ale nemyslím, že by mě to nějak deptalo. Já se soustředím hlavně na sebe a své výkony na hřišti.

Ve středu jste na Bazalech vybojovali remízu 2:2 s Duklou, která vám záchranu ještě nezajistila, ale výrazně vás k ní přiblížila. Panuje tedy s výsledkem spokojenost?

Tak napůl. Myslím, že Dukla byla fotbalovější, proto jsem rád, že se podařilo uhrát alespoň nerozhodný výsledek. Na druhé straně je ale škoda, že jsme neudrželi poločasové vedení. Vyrovnávající branka navíc padla po rohovém kopu, což by se nám stávat nemělo.

Hlavně jste si ale nepohlídali nástupy do obou poločasů.

Nevím, čím to bylo. Před zápasem jsme si to připomínali, protože na podzim jsme zrovna od Dukly inkasovali hned na začátku. Ale nepoučili jsme se. Přesto ale panuje spokojenost, protože tento bod nejspíš znamená, že se v lize udržíme, jelikož Hradec by musel oba své zápasy se Slavií a Plzní vyhrát. To není moc pravděpodobné. Ale stát se to může, je to fotbal. Proto budeme chtít bodovat už nyní na Slovácku.

Jak jste vůbec prožíval pondělní jednání ostravského zastupitelstva, které rozhodovalo o budoucnosti klubu.

Byly to hrozné nervy. S Michalem Frydrychem a dalšími kamarády jsme se na to dívali v televizi. Když to na první pokus nevyšlo, tak jsme se sami sebe ptali, co s námi bude. Nakonec se ale vše v dobré obrátilo, hlasovalo se podruhé a to nás zachránilo.

Ovlivnilo to vás a vaše spoluhráče do středečního zápasu?

To nevím. Abych byl upřímný, tak jsem ani nepřemýšlel nad tím, že by to město neschválilo. Baník je klub s devadesátiletou tradicí, který k Ostravsku patří. Věřil jsem, že mu město v této kritické chvíli pomůže a vlastně ho zachrání.

Davide Hekele
Aleš Uher