O tom, že po podzimu mnohými už odepsaný tým se udržel v kontaktu s týmy pobývajícími na nesestupových příčkách, rozhodlo nejen bodově hojné jaro, ale také poslední domácí představení, v němž Vítkovice i zásluhou trefy střídajícího Marka Szotkowského porazily v pohodě hrající Pardubice. „Samozřejmě gól je dobrý, ale rozhodně to není mojí zásluhou. To, že jsme vyhráli nad Pardubicemi, je hlavně díky týmové práci," prohlásil jednadvacetiletý útočník.

Souboj o naději byl pro Ostravany hodně vyčerpávající. „V první řadě jsme věděli, že soupeř to hraje ze zataženého bloku a nám se nedaří hrát do plných. Spíš jsme zvyklí hrát na brejky a nakonec jsme vlastně i z jednoho z brejků dali gól. No a pak jsme to zavřeli a chtěli náskok ubránit, což se nám povedlo," vysvětlil Marek Szotkowski.

Pardubice se v Ostravě ukázaly opět, stejně jako v zápase proti Baníku, jako hodně nepříjemný soupeř. „Byli jsme si toho vědomi stejně jako faktu, že v pěti předchozích zápasech nedostali gól, naopak jich sami dali čtrnáct, takže to z tohoto pohledu bylo hodně těžké," podotkl kmenový hráč Baníku Ostrava, který je ve Vítkovicích na hostování.

Svěřenci trenérů Ivana Kopeckého a Romana Westa kromě jiného dobře věděli, že jim pouze výhra nad Pardubicemi nestačí. Museli tak trochu spoléhat na Opavu a Varnsdorf, týmy, které bojovaly o body se Sokolovem a Frýdkem-Místkem, tabulkovými sousedy.

„Osobně jsem věděl jen to, že Varnsdorf vedl 1:0, dál už jsem nevěděl, jak to probíhalo. A my jsme ale hlavně museli vyhrát a až pak se dívat na ostatní. Takže jsme to v podstatě moc neřešili. Až po utkání jsme zjišťovali, jestli vůbec nějakou cenu naše výhra má. Nakonec se ukázalo, že má," ulevilo se Marku Szotkowskému, střelci vítězného nedělního gólu.

Ve Vítkovicích se na jaře dlouho nahlas mluvilo snad jen o přání hrát o něco až do konce soutěže. To se povedlo, obrozený tým sice nemá trumfy ve vlastních rukou, přesto dobře ví, že pokud se podaří vyhrát i poslední zápas v Prostějově, zůstane šance na udržení druholigové příslušnosti reálná. I když se k tomu pojí ještě jedna dobře známá podmínka, buď Sokolov ve Vlašimi, anebo Frýdek-Místek v Ústí nad Labem nesmějí naplno bodovat.

„Na Prostějov se chceme jednoznačně nachystat. Víme, o co se hraje. O to, kde jsme teď, jsme se snažili celé jaro. Věříme, že to dotáhneme do úspěšného konce. Hrajeme ale venku, takže to bude možná o něco horší," zdůraznil Marek Szotkowski.

„Je to prostě zápas o všechno, ale jak už jsem říkal, přesně tohle jsme celý tenhle půlrok chtěli. Nejlepší by bylo, kdyby se nám povedlo dát rychle gól, a pak taky hrát to, co nás zdobilo celé jaro. Musíme v Prostějově bojovat každý sám ze sebe i jeden za druhého," dodal autor tří jarních vítkovických gólů.