Jeho A-tým dokončil podzim v I.A třídě na deváté pozici. „Na jaře nás po předchozích úspěšnějších letech čeká spíš boj o záchranu. Sám jsem zvědavý, jak to v éře zabudovávání mladých hráčů do kádru zvládneme,“ říká trenér Staré Bělé Zdeněk Honus. „Navíc když teď společně s oddílovými funkcionáři řešíme víc než fotbal otázku peněz. A to jsme přitom jedněmi z mála ryzích fotbalových amatérů,“ dodává.

„Situace je napjatá, ale jaro ještě určitě dohrajeme,“ hlásí předseda oddílu Zdeněk Palička, který však rozhodně nemá ruce v klíně, a snaží všemi možnými cestami najít potřebné finance na udržení fotbalu na jižním okraji Ostravy. „Už před Vánoci jsem radním ve Staré Bělé dodal žádost o poskytnutí dotace ve výši 400 tisíc korun, která by měla pokrýt náklady spojené s provozováním a údržbou fotbalového areálu,“ vysvětluje.

„Rozhodně nechceme tuhle dotaci použít k financování jednotlivých týmů, kterých mimochodem máme sedm. Vlastně ani ty peníze nepotřebujeme dostat do ruky, stačí nám, aby nám obec pokryla provozní náklady, které zahrnují nákup hnojiva, benzinu do sekaček, náklady na vodu, elektřinu či plyn, běžnou údržbu areálu a platy dvou hospodářů,“ vypočítává.

Celkový rozpočet klubu je přitom zhruba 800 tisíc korun. A navíc starobělský fotbal kromě areálu tamního Sokola provozuje fotbalové hřiště v Proskovicích. „Chod jednotlivých fotbalových družstev – od přípravky až po muže – jsme schopni pokrýt členskými příspěvky, vlastními aktivitami (plesy, turnaje) a reklamními smlouvami, ale celý rozpočet tím rozhodně nenaplníme,“ vysvětluje Palička, kterého trošku mrzí, že jiné obce se k fotbalu obecně stavějí příznivěji než Stará Bělá.

„Vím, že třeba v Markvartovicích nebo v Brušperku provozní náklady sportovních areálů kryjí obecní úřady, které to chápou jako svou podporu sportu a hlavně mládeži. My máme v oddílu kopané zaregistrováno více než sto třicet hráčů ve školním věku a tím naším fotbalem jim vyplňujeme jejich volný čas,“ zdůrazňuje.

„Členům Zastupitelstva městského obvodu Stará Bělá jsme nabídli možnost zevrubného prostudování našeho účetnictví, aby si sami mohli ověřit naše příjmy i výdaje,“ doplňuje Zdeněk Palička, který stále věří v to, že v tradiční fotbalové obci zvítězí zdravý rozum.

„Když jsem se naposledy potkal se starostou obce Josefem Holáněm, s nímž se znám už hodně dlouho, říkal jsem mu zcela otevřeně, že jestliže nás v současné nepříjemné situaci nepodrží, budeme v létě uvažovat o odstoupení ze soutěží. A rozhodně jsem ta slova nemyslel jako nějaké vydírání, to mi věřte. Vždyť už teď jsme se nedostali do potíží jen díky našemu velkému příznivci a sponzorovi Vítězslavu Dernickému, který mimořádně uvolnil prostředky na zaplacení pravidelných záloh na dodávky vody a elektřiny,“ uzavírá předseda starobělského klubu.