Baníku to ale radost z vydařené sezony nepokazilo. Ostravský tým okolo Radimce, Ličky, Rygla, Knappa, Vojáčka nebo Michalíka totiž dokráčel až do semifinále druhé nejprestižnější evropské soutěže – Poháru vítězů pohárů. Tu tehdy ovládla slavná Barcelona, která udolala v prodloužení Fortunu Düsseldorf, přemožitele Baníku.


1. kolo (Sporting Lisabon):

Baník nebyl s losem soutěže příliš spokojený, protože už v prvním kole ho čekal Sporting Lisabon. Trenér Evžen Hadamczik nechtěl rozhodně nic podcenit a odletěl do Portugalska už o tři dny dříve, aby viděl soupeře na vlastní oči v akci.

„Tehdy vymoženosti jako videozáznamy samozřejmě neexistovaly a právě sledování soupeře bylo pro samotné první utkání hodně důležité,“ vzpomínal na slavné souboje ostravský sportovní novinář Petr Šiřina, který v sedmdesátých a osmdesátých letech viděl na vlastní oči prakticky všechny zápasy Baníku v pohárové Evropě.

Zdroj: Youtube


Baník i díky dobré taktické přípravě potrestal první větší chybu soupeře a Antalík po půlhodině vstřelil vítězný gól. I když odveta na Bazalech nebyla rozhodně formalita, Baník díky brance Ličky opět vyhrál nejtěsnějším rozdílem.

„Ten postup nás tehdy hodně nakopl. Vyřadit Sporting Lisabon byl obrovský úspěch, měli stejně kvalitní celek jako známější městský klub Benfica,“ uvedla jedna z klíčových opor tehdejšího celku, Verner Lička.


PVP (1. kolo, 1. zápas, 13. září 1978)

Sporting Lisabon – Baník Ostrava 0:1 (0:1)

Branka: 30. Antalík. Diváci: 45 000.

Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Němec, Antalík, Knapp – V. Lička, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


PVP (1. kolo, 2. zápas, 27. září 1978)

Baník Ostrava – Sporting Lisabon 1:0 (0:0)

Branka: 58. V. Lička. Diváci: 11 910. Postoupil Baník.

Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Němec, Knapp – V. Lička, Antalík (85. Šrubař), Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


2. kolo (Shamrock Rovers):

Los druhého kola byl k ostravským hráčům mnohem milosrdnější, přisoudil jim irský celek Shamrock Rovers. Na Bazalech hosté vzdorovali jen pět minut, pak dostali první gól od Knappa, po půlhodině Radimec přidal další. Když po přestávce dal Zdeněk Rygel třetí gól, bylo jasné, že Baník má postup na dosah. Doma vyhrál 3:0, v Irsku hrál neméně dobře, vyhrál 3:1 a mohl se těšit na jarní čtvrtfinále.


PVP (2. kolo, 1. zápas, 18. října 1978)

Baník Ostrava – Shamrock Rovers 3:0 (2:0)

Branky: 6. Knapp, 31. Radimec, 57. Rygel. Diváci: 7870.

Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec,Rygel – Šreiner, Němec (73. Šrubař), Knapp – V. Lička, Antalík, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


PVP (2. kolo, 2. zápas, 1. listopadu 1978)

Shamrock Rovers – Baník Ostrava 1:3 (0:1)

Branky: 59. Giles – 37. a 66. V. Lička, 47. Albrecht. Diváci: 5000. Postoupil Baník.

Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel (81. Pěcháček) – Šreiner, Němec (70. Šrubař), Knapp – V. Lička, Antalík, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


Čtvrtfinále (FC Magdeburk):

Čtvrtfinále se losovalo hned po Novém roce a Baník v něm musel vyzvat další celek z „východní“ Evropy – 1. FC Magdeburk. Dramatické předehry čtvrtfinále zažil Baník hned dvě. Především se při pohárovém utkání ve Frýdku­-Místku zranil Pavol Michalík a trenér Evžen Hadamczik neměl snadnou roli při výběru brankáře. Z vojny se vrátil už Pavel Mačák, kterého trenér považoval za velmi nadějného, jenže ten v lize zatím nechytal.

Baník Ostrava v PVP, sezona 1978/1979. Foto: Zdeněk BernadtZdroj: Deník / Redakce

A tak v ligovém utkání na Dukle, které předcházelo odjezdu do NDR, nastoupil v bráně Baníku devětatřicetiletý František Schmucker. Na svůj věk si vedl obdivuhodně, kapituloval až v závěrečných minutách a Baník prohrál 0:1.

„Evžen rozhodně neobviňoval Schmuckera z prohry, tu zavinila chyba v obraně, navíc Dukla přece jen měla chvílemi značnou převahu. Jen těžce se však rozhodoval, koho poslat do brány v Magdeburku,“ napsal v jedné ze svých knih Petr Šiřina.

Když Hadamczik vyslechl výčitky, že nechce postavit Mačáka, odpověděl s železnou trenérskou logikou: „Mačáka postavit nemůžu, protože zatím nemá dost zkušeností. Kdyby se mu zápas nevyvedl, nejen prohrajeme a přijdeme možná o postup, ale asi by se těžko už někdy Mačák do brány dostal.“

Baník Ostrava v PVP, sezona 1978/1979. Foto: Zdeněk BernadtZdroj: Deník / Redakce

V samotném utkání začali domácí od podlahy, už ve 4. minutě vystřelil asi z dvaceti metrů Streich a dal první gól. Po půlhodině dal Streich druhý gól. Při umělém osvětlení zřejmě František Schmucker dobře neviděl, a tak domácí přišli k úspěchu poměrně levně. Mělo to však i svou přednost, neboť se velmi brzy cítili pevně v sedle. Po přestávce Antalík snížil na 1:2 a Baník nadějnou prohru rozdílem branky udržel.

Zdroj: Youtube

Odvetu sledovalo 18 tisíc diváků, kteří viděli drama z největších, jaké se kdy na Bazalech odehrálo. Domácí začali dobře, jejich útok na německé fotbalisty platil a už do přestávky vedli 2:0 góly Rygla a Albrechta.

Když v 52. minutě Němec dal třetí gól, zdálo se, že postup do semifinále poháru nemůže Baníku utéci, ale v pohárech nic není před koncem zápasu jisté. V 68. minutě irský rozhodčí Carpenter nechal bez povšimnutí šlapák na ostravského záložníka ve středu hřiště, míč se rychle ocitl před bránou a rázem to bylo 3:1.

Baník Ostrava v PVP, sezona 1978/1979. Foto: Zdeněk BernadtZdroj: Deník / Redakce

O pět minut později Němci znervóznělý tým Baníku překvapili podruhé a za stavu 3:2 už se mohli radovat z postupu! Závěrečné minuty byly plné osobních soubojů, zoufalého snažení obou stran a v 88. minutě Rygel ranou zdálky výtečně trefil, takže domácí vedli 4:2.

Ale kdepak radost z postupu! Němci hráli jako o život, Baník se bránil s největším vypětím, o zázraky se musel přičinit nejen Michalík v bráně, ale především Vojáček ve středu obrany, který byl hrdinou závěrečných minut.

Zdroj: Youtube

PVP (čtvrtfinále, 1. zápas, 7. března 1979)

1. FC Magdeburk – Baník Ostrava 2:1 (2:0)

Branky: 4. a 30. Streich – 51. Antalík. Diváci: 18 000.

Sestava Baníku: Schmucker (32. Mačák) – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Šrubař, Knapp – V. Lička (85. Zajaroš), Antalík, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


PVP (čtvrtfinále, 2. zápas, 21. března 1979)

Baník Ostrava – 1. FC Magdeburk 4:2 (2:0)

Branky: 13. a 88. Rygel, 43. Albrecht, 52. Němec – 68. Sparwasser, 73. Pommerenke. Diváci: 17 875. Postoupil Baník.

Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Němec, Knapp – V. Lička (88. Šrubař), Antalík, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


Semifinále (Fortuna Düsseldorf):

A pak přišlo semifinále, které mohlo být velmi slavnou kapitolou ostravské historie, ale fotbalisté zůstali v půli cesty. Los jim přinesl jako protivníka Fortunu Düsseldorf.

Znovu měl Baník výhodu v tom, že se první střetnutí hrálo na hřišti soupeře. Do Düsseldorfu vyjel celek v dobré náladě, Ostraváci se nedali soupeřem zaskočit.

Naopak, z důsledné obrany podnikli hosté už v 11. minutě rychlý protiútok a Němec dal první gól zápasu. Celý první poločas hráli němečtí fotbalisté křečovitě, strnule a snad jen jednou se dostali k nebezpečné střele na Michalíkovu bránu.

Baník Ostrava v PVP, sezona 1978/1979. Foto: Zdeněk BernadtZdroj: Deník / Redakce

V patnáctiminutové přestávce se hráči Fortuny vzpamatovali, vyrukovali proti Baníku mnohem agresivněji a fotbalisté z Ostravy se začali dopouštět chyb.

Mladý Klaus Allofs, později velmi úspěšný útočník západoněmecké reprezentace, však svými nechytatelnými střelami hosty tvrdě probudil ze sna.

Obraz hry se změnil k nepoznání. Přispíval k tomu i španělský sudí Castillo, který zřejmě rovněž nebyl nadšen představou,že by ve finále hrál klub z „Východu“. Z trestného kopu Allofs vystřelil tak, že Michalík na míč nedosáhl, a po chvíli skvělou střelu opakoval. V 65. minutě už vedli domácí 2:1, to jim však spíše dodalo chuť na další gól,který už mohl rozhodnout.

Hrálo se více než pětadevadesát minut. Po nedorozumění v ostravské obraně zmatku využil pohotový Thomas Allofs, mladší bratr střelce obou předchozích gólů, aby se z úhlu zblízka trefil do ostravské sítě potřetí.

Zdroj: Youtube

Nebyl to ještě konec nadějí na finále Poháru vítězů pohárů, ale byla to komplikace. Dveře k postupu otvíral totiž jen výsledek 2:0.

Do hlediště na Bazalech přišlo více než úředně uvedených 32 tisíc diváků, lidé stáli všude kolem stadionu,kudy se dala zahlédnout alespoň část hřiště. I po prohře 1:3 byli diváci optimisté.

Baník Ostrava v PVP, sezona 1978/1979. Foto: Zdeněk BernadtZdroj: Deník / Redakce

Nervózní boj od počátku až do konce byl dobrým vysvědčením ostravské udatnosti. Po půlhodině ale Zewe chytře vystřelil a dal vedoucí gól hostů. Po hodině konečně Lička vyrovnal a domácí do konce bojovali, podporováni vyprodaným hledištěm. Několik šancí se zrodilo, Baník je však nedokázal proměnit. Až Antalík tři minuty před koncem dal druhý gól.

Cesta v poháru skončila a Baník zůstal jen semifinalistou. I tak se ale jedná o největší úspěch devadesátileté historie, který bude už jen stěží někdy překonán.

Zdroj: Youtube

Zítra čtěte o vzpomínce na poslední zápas, kdy byly Bazaly vyprodané. A to s jedinečnou a velkolepou fotogalerií.

PVP (semifinále, 1. zápas, 11. dubna 1979)

Fortuna Düsseldorf – Baník Ostrava 3:1 (0:1)

Branky: 54. a 56. Klaus Allofs, 90. Thomas Allofs – 11. Němec. Diváci: 14 000.

Sestava Baníku: Michálik – Foks, Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Němec (77. Marchevský), Antalík, Knapp – Lička, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.


PVP (semifinále, 2. zápas, 25. dubna 1979)

Baník Ostrava – Fortuna Düsseldorf 2:1 (0:1)

Branky: 64. V. Lička, 87. Antalík – 29. Zewe. Diváci: 32 000. Postoupil Düsseldorf.

Sestava Baníku: Michálik – Foks (68. Pěcháček), Vojáček, Radimec, Rygel – Šreiner, Antalík, Knapp – Marchevský (46. Němec), V. Lička, Albrecht. Trenér: Evžen Hadamczik.