Oběma celkům půjde o důležité body, ani jeden z trenérů nemůže být z dosavadním průběhem soutěže spokojený, víc starostí má však domácí kouč Vlastimil Palička.

Jak by také ne, vždyť jeho svěřenci v předchozích pěti kolech ani jednou nevyhráli, v tabulce jim se ziskem jediného bodu patří poslední pozice. „Musíme to zlomit tvrdou prací v přípravě, jiná šance není,“ míní Palička.

Kámen úrazu nepovedeného začátku druholigového ročníku tkví v chabě produktivitě, Vítkovice během 450 minut dokázali rozvlnit soupeřovu síť pouze v jediném případě, ve 12. minutě premiérového zápasu proti Ústí nad Labem se to podařilo Peteru Sládkovi a od té doby nic – předlouhých více než sedm hodin fotbalu. „To se ve fotbale stává, teď se to stalo nám, že se před soupeřovou brankou nemůžeme prosadit. Druhým důvodem je momentální nezvládání standardních situací. Za třetí: hráči si v téhle chvíli nemohou myslet, že budou mít v utkání patnáct šancí, ty nabízené plus standardní situace by však už měli začít využívat,“ vypočetl vítkovický trenér momentální vítkovické útočné neduhy.

Ostravané nemají na svého soupeře zrovna dobré vzpomínky ani z minulé sezony, před rokem Čáslav v Ostravě ještě pod vedením Františka Koubka, nyní již trenéra Baníku Ostrava, zvítězila 3:1, když dva ze tří čáslavský gólů docílil Miloslav Strnad, jenž dnes už také obléká ostravský dres, ovšem ne vítkovický, nýbrž slezskoostravský. Také dubnový zápas zvládli lépe dnešní hosté, druhý nejúspěšnější celek poslední dohrané druholigové sezony v dubnu letošního roku zvítězil 3:0. “Nemyslím si, že nás čeká snadný soupeř. Je pravda, že Čáslav venku ještě nebodovala, avšak obě střetnutí prohrála 0:1 na půdě velmi silných protivníků – ve Zlíně a na Žižkově. Na druhou stranu, Čáslav hodně pozměnila mužstvo, stejně jako my. My do blížícího se utkání musíme dát všechno, protože si myslím, že je to pro nás přijatelnější soupeř. A pokud by se nám podařilo uspět, pak se to třeba obrátí do pozice, že se s tím dalo počítat,” burcuje trenér Palička.

Když už byla řeč o Baníku – v současném kádru Zenitu Čáslav, sestaveného trenérem Přemyslem Bičovským, jsou dva hráči, kteří ještě na jaře oblékali modrobílý dres mužstva z Bazalů – obránce Petr Ricka a útočník Miroslav Markovič. Oba jsou ve středočeské Čáslavi na hostování. “Samozřejmě, že jsme se na soupeře dívali, s Patrikem jsme je probírali, ale že bychom se speciálně připravovali na toho, či onoho hráče, to ne! Rozhodující bude to, co předvedou mí hráči,” uzavřel Vlastimil Palička.

FC Vítkovice – Zenit Čáslav

v pátek 4. září od 17 hodin na ostravském městském stadionu

Předchozí zápasy Vítkovic: Vítkovice – Ústí n. L. 1:2, Žižkov – Vítkovice 1:0, Sokolov – Vítkovice 1:0, Vítkovice – Opava 0:0, Třinec – Vítkovice 3:0 (16. místo – 1 bod).

Předchozí zápasy Čáslavi: Čáslav – Karviná 3:1, Zlín – Čáslav 1:0, Čáslav – Vlašim 0:1, Žižkov – Čáslav 1:0, Čáslav – Sparta B 1:1 (12. místo – 4 body).

Střelec Vítkovic: Sládek 1.

Střelci Čáslavi: Markovič 2, Schut 1, Vlasko 1.

Pravděpodobné sestavy:

Vítkovice: Vaško – Krejčíř, Švestka, Cverna, Reinberk – Mach, Klimek, Motyčka, Plešek – Sládek, Hesek.

Čáslav: Houdek – Kotrba, Tomáš Brezinský, Ricka, Nitrianský – Kotyza, Haniak, Vlasko, Okleštěk – Fikejz, Holub.