Jednatřicetiletý záložník ostravského Baníku Martin Lukeš proto hodnotil také tentokrát její průběh s naprostým klidem.

A to možná i proto, že byla už jeho čtrnáctá v pořadí. „Každý trenér má svůj styl a preferuje něco jiného, ale jako hráč tyhle věci moc nevnímám. Ono si to vždycky musíte odběhat, odedřít. Všichni víme, že bez tvrdé přípravy se fotbal hrát nedá,“ říká ostravský fotbalista Martin Lukeš, který by na jaře mohl mít na rukávu opět kapitánskou pásku.

Právě v tomto týdnu totiž vedení klubu požádá Disciplinární komisi ČMFS o prominutí poloviny trestu, který jinak vyprší v létě.

Trenér Karol Marko se vzhlédl v italském fotbale. V čem je zimní příprava jiná než pod bývalým koučem Miroslavem Koubkem?

Rozdíly tam jsou, ale je to zhruba tak stejné. Alespoň mi to tak připadá. Ty kilometry si musíte odběhat tak jak tak. Italský model je zase jiný, běhá se tam hodně šestistovek, hodně sprintů. Je to zaměřené na rychlostní vytrvalost. Bylo to šílené, ale stejně jsem určitě mluvil i o tomto čase před rokem. Všichni jsme to zvládli, všichni jsme zdraví, tak si přejeme, aby se to projevilo na hřišti.

Připraveni jste tedy dobře?

Určitě, ale stejně na tom budou všechny ligové celky. Sil bude mít každý dost. Hodně bude záležet, abychom k tomu přidali i fotbalovost.

Po dlouhé době jste nebyli na herním soustředění v Turecku, ale místo toho jste jeli do Chorvatska. Jak jste tu změnu přivítal?

Já myslím, že to byla dobrá volba. Vyšlo nám počasí, terény nebyly možná tak kvalitní jako v Turecku, ale trénovat se na tom dalo. Byla to hlavně přírodní tráva, což je nejdůležitější. Na umělce se celou zimu trénovat nedá. Celkově mi to Chorvatsko sedělo více, bylo to takové evropské.

Jak hodnotíte předposlední zápas s Třincem?

Hrálo se na přírodní trávě, terén byl sice těžký, ale zase pro oba celky stejný. Byl to dobrý zápas, kdy nás může mrzet jenom inkasovaná branka. Padla po standardce, což by se stávat nemělo. Ale Třinec jsme přehrávali, měli hodně šancí. Je to jen příprava, ale myslím, že jsme na dobré cestě.

Na čem podle vás musíte zapracovat?

To je věc trenéra, do toho já moc mluvit nemůžu. Asi bylo ještě znát, že jsme dostali pořádně do těla. Únava je znát. Teď si dva dny odpočineme a formu vyladíme. Cítím, že v kabině se všichni na start ligy těšíme, což je pro mě to hlavní.

Je dobře, že Baník začíná právě zápasem jara se Spartou?

Asi jo, protože to bude pro Ostravsko zase velký fotbalový svátek. Doufám, že to stejně budou brát i lidi, že na Bazaly zase přijdou.

V úvodu sezony máte los dost těžký, kromě Sparty pak hrajete v Olomouci, hostíte Liberec a jedete do Teplic…

Souhlasím, že vstup do jara máme náročný, ale moc se tím zatěžovat nemá cenu. My se musíme soustředit nejprve na duel se Spartou, který budeme chtít zvládnout. Bude to těžké, ale určitě budeme hrát na výhru.

Jaký fotbal mohou na jaře fanoušci očekávat?

Snad to bylo vidět i proti Třinci, že se snažíme hrát hodně po zemi, a to už od hry obránců. Určitě budeme více kombinovat, což by se mohlo lidem líbit. Všichni víme, jaký fotbal se v Ostravě fanouškům zamlouvá. Ale v naší situaci musíme být obezřetní, protože hlavní pro nás musí být zisk bodů.

Myslíte si, že po hektickém létě, kdy přišlo osm nových fotbalistů, se tým stabilizoval?

Tak vždycky potřebujete čas sehrát se, noví kluci jsou tady půl roku, takže by se to na naší hře mělo projevit. Ale dobře se jevili v přípravě mladí kluci, což mě jako baníkovce hodně potěšilo. Vašenda, Vaněk nebo ten mladý Polák Zeidler podávali v přípravě dobré výkony a naznačili, že zase po letech mohou někteří kluci z juniorky časem naskočit do ligy. A to je dobře.