Předpremiéru dokumentu České televize o fotbalovém Baníku doplní i projekt, který vymyslel a realizoval Deník. V Multifunkční aule Gong bude vyhlášena i hvězdná jedenáctka klubu s nesmírně bohatou historií.

„Byl to jeden z nejsložitějších úkolů, které jsem během dvacetileté práce v médiích měl. Vybrat z takové plejády skvělých fotbalistů Baníku těch jedenáct nejlepších, a nikoho neopomenout, to je skoro nemožné. I proto jsem byl rád, že v porotě Deníku zasedli mí současní i bývalí novinářští kolegové (Martin Maceček, Igor Bruzl, Vladimír Kolář), a hlavně pak historik Baníku Roman Popek s ředitelkou Ostravského muzea Jiřinkou Kábrtovou, kteří mají k bohatým dějinám hrdého slezského klubu opravdu blízko,“ uvedl šéfredaktor Moravskoslezského deníku Aleš Uher. Zdůraznil, že ambicí nebylo pompézně vyhlašovat nejlepší jedenáctku historie Baníku.

„Asi všichni podvědomě tušíme, že něco takového by měl učinit samotný klub, který si za necelých pět let připomene sté výročí vzniku. Naším cílem bylo, aby diváci během předpremiéry televizního dokumentu v Gongu viděli legendy Baníku nejen na plátně, ale také přímo na pódiu,“ poznamenal Uher.

Pomyslným šéfem poroty byl historik Baníku Roman Popek, který s Deníkem úzce spolupracuje už řadu let. „Všechno začalo chvíli poté, co baníkovskou fotbalovou rodinu navždy opustil bývalý skvělý novinář a autor několika knížek o klubu Petr Šiřina. Když jsem s Deníkem začínal spolupracovat, býval jsem z toho docela dost nervózní. Vždyť jsem nevěděl, zda budou mé statistiky fanoušky zajímat! Ale asi to splnilo účel a teď se už vlastně těším na každý společný projekt, pro který mohu připravit nějaké historické podklady,“ uvedl Popek.

I on ale potvrdil, že vybrat ideální jedenáctku je složité. „Problematické je především to, podle jakých kritérií chcete hráče zařazovat do sestavy. Zda budete klást důraz na úspěchy, které dosáhli s klubem, v reprezentaci nebo ve světě. My jsme se hned na začátku shodli na kompromisu. Výhodou bylo, že jsme striktně neřešili rozestavení. I proto jsme měli víceméně rychle jasno o deseti jménech. Delší dobu jsme diskutovali jenom o posledním útočníkovi. Na hrotu v Baníku vždy byl a doufám, že i v budoucnu zase bude obrovský přetlak kvalitních borců,“ řekl Popek.

Prekérní situaci vyřešil doyen ostravských sportovních novinářů Vladimír Kolář, který navrhl, aby některý ze skvělých útočníků byl stažen do zálohy. „Trenérem pomyslného hvězdného týmu je pochopitelně Evžen Hadamczik, který vždy vyznával útočný styl. A určitě by takové eso, jako je Baroš, Wiecek nebo Valošek, nenechal na lavičce, ale pokusil by se mu najít místo. Třeba ve středu pole,“ usmál se Kolář.

Někteří z vyhlášené jedenáctky hvězd už pochopitelně do Gongu nebudou moci přijít, střílejí totiž góly do nebeských bran. „Je přesto dobře, že Deník do takové akce šel. Nesmírně bohatou historii klubu připomene samotný film, ale zároveň je moc dobře, když i třeba mladší baníkovští fanoušci si budou moci připomenout žijící legendy, které tu slavnou minulost tvořily,“ doplnila Kábrtová.

Širší nominace fotbalistů pro anketu:

HVĚZDNÝ TÝM BANÍKU PODLE DENÍKUBrankáři: Jan Laštůvka, Pavol Michalík, Luděk Mikloško, František Schmucker, Pavel Srniček. Obránci: René Bolf, Prokop Daněk, Marek Jankulovski, Bedřich Köhler, Libor Radimec, Zdeněk Rygel, Ivo Staš, Jiří Večerek, Rostislav Vojáček, Petr Zajaroš. Záložníci: Tomáš Galásek, Viliam Hýravý, Lubomír Knapp, Karel Kula, Radoslav Látal, Martin Lukeš, Petr Němec, Radek Slončík, Zdeněk Stanczo, Zdeněk Šreiner. Útočníci: Milan Albrecht, Milan Baroš, Václav Daněk, Jiří Klement, Jiří Křižák, Verner Lička, Tomáš Pospíchal, Václav Svěrkoš, František Valošek, Miroslav Wiecek. Trenér: Evžen Hadamczik.