Do středu obrany poslal od začátku utkání místo zraněného Reného Bolfa stále v I. lize ještě nepříliš okoukaného Michala Frydrycha (21), zálohu vyztužil slovenským mládežnickým reprezentantem Jánem Gregušem (20) a po přesunu Zdeňka Šmejkala doprava na místo Adama Varadiho, jenž se pro změnu postavil na kraj záložní řady, poslal na post levého obránce zcela neznámého polského subtilního mladíka Lukasze Zejdlera (18).

„Na tenhle moment jsem se hodně těšil. O tom, že pravděpodobně nastoupím proti Mladé Boleslavi, jsem věděl prakticky už od středy,“ říkal stále jen osmnáctiletý rodák z polské Racibórze po své premiéře, v níž rozhodně nezklamal.

„Nervózní jsem samozřejmě trochu byl, ale až těsně před zápasem. Ale když jsem vyšel na hřiště a uviděl fanoušky, tak jsem začal věřit, že si s tím úkolem poradím,“ vysvětloval s tím, že mu na hřišti zkušenější spoluhráči pomohli.

„Nando (Fernando Neves – pozn. red.) i brankář Michal Daněk mě dirigovali a hlavně pořád povzbuzovali,“ zdůraznil.

Ostravský kouč po utkání vysvětlil, že k zařazení mladého polského štírka jej přiměla snaha o zpacifikování rychlonohého Francouze Alexandre Mendyho typickým levákem, kterým právě Zejdler je.

„Na něho mě trenér speciálně připravoval. Věděl jsem, že je to dobrý fotbalista, na něhož si budu muset dát velký pozor,“ vykládal Zejdler, který si připsal nejen první start v dresu A-týmu Baníku, ale navíc symbolicky dostal první předčasný dárek ke svým devatenáctinám, jež oslaví za necelý týden (22. března).

„Jsem teď hodně šťastný. Ale nejvíc mě samozřejmě těší, že jsme doma konečně vyhráli,“ dodal.

Vizitka

Lukasz Zejdler (*22. března 1992)

Subtilní polský obránce, kterého letos čeká maturita, přišel do Baníku z Racibórze hrající zhruba na úrovni krajského přeboru sice už v létě 2010, ale první půlrok na Bazalech prožil v kádru ligového staršího dorostu. V zimní přípravě si jej však už trenér Karol Marko vzal pod svá křídla a po porážkách se Spartou a Olomoucí, které proseděl na střídačce, si v zápase s Mladou Boleslaví připsal první ligový start. A navíc vítězný. Je levák, kterých je vždy nedostatek a jeho přednosti jsou i ve vytrvalosti a rychlosti.
ZEJDLER OČIMA JANA BARÁNKA:

Lukasz hrál proti Mladé Boleslavi konstruktivně

Když v zimě přešel do áčka, bylo mi jasné, že dřív nebo později dostane příležitost. A že přišla tak brzy? To vyplynulo s okolností. Myslím, že v premiéře určitě nezklamal. Mám za to, že na hřišti patřil k těm lepším. Dobře si plnil obranné úkoly a směrem dopředu byl hodně konstruktivní. Vždyť hlavně v prvním poločase několik jeho přihrávek nastartovalo zajímavé příležitosti.

Lukasz je opravdu vynikající fotbalista. Je dynamický, technicky dobře vybavený a navíc má na hřišti takové to potřebné fotbalové cítění a vidění. Jeho velkou devizou je lidská čistota. Nenechá se ničím svázat. Sice ho trochu limituje výška, ale ani to není až tak velká překážka.

Do „devatenáctky“ přišel na zkoušku. To bylo těsně před odjezdem na mezinárodní turnaj do Banské Bystrice, který jsme vyhráli. Tam všechny zápasy odehrál s obrovským přehledem. Prakticky ihned jsem věděl, že jej v týmu chci mít. Už třeba i proto, že je fyzicky výborně připravený, což dokázaly i testy, v nichž byl v mnoha ukazatelích suverénně nejlepší.

Doufám, že nebude poslední „přírodní“ talent, který se v Baníku objevil.

Jan Baránek (trenér Baníku U19 a bývalý ligový fotbalista)