„Mluvili jsme spolu dlouho a celkem na rovinu. 24. června se mám hlásit na začátek přípravy, do té doby se ale může stát spousta věcí,“ krčí rameny Svěrkoš. Nad druhou bundesligou v žádném případě neohrnuje nos. „Je to kvalitní soutěž a je taky jasné, že pro Mönchengladbach nebude vůbec lehké se vrátit zpátky mezi elitu. Mám tam ještě na dva roky smlouvu, takže mi není lhostejné, co s klubem bude. Navíc jsem tam něco prožil, město i fanoušci mi přirostli k srdci, takže se návratu rozhodně nebráním,“ pokračuje třiadvacetiletý fotbalista.

„Dobře ale vím, že vše záleží hlavně na mně. Blíží se letní příprava, musím prostě makat o hodně více než v minulosti a dokázat, že jsem fotbal hrát nezapomněl.“ Strach nemá ani z tradiční konkurence kvalitních útočníků, která ho v Německu opět čeká. „Šanci na místo v základní sestavě máme v tuto chvíli všichni stejnou,“ poznamenal Svěrkoš, který poslední půlrok strávil ve vídeňské Austrii.

S ambiciózním klubem sice vyhrál Rakouský pohár, kdy byl po finále dokonce vyhlášen hvězdou utkání, ale jinak moc spokojen s angažmá nebyl. „Hlavně kvůli tomu, že jsem byl dvakrát zraněný, od toho se vše odvíjelo. V zimě jsem měl přitom do fotbalu zase velkou chuť, do Rakouska jsem šel hlavně proto, abych pravidelně hrál. Těsně před ligou přišlo svalové zranění, které mě hodně přibrzdilo.“ I když by na poslední měsíce nejraději rychle zapomenul, je rád, že se pátečního charitativního utkání mezi týmem Válcoven a Kubina Teamem zúčastní a vlastně si sezonu ještě prodlouží.

„Já to spíše beru tak, že v pátek novou sezonu začínám,“ říká Svěrkoš. „Budu hrát doma, tak mi třeba právě Frýdek-Místek přinese štěstí,“ poznamenal s úsměvem. „Ve Frýdku-Místku jsem už hodně dlouho nehrál, na tamní fotbalové fanoušky se těším. Přijdou se podívat kamarádi, bude to stát určitě za to,“ říká Svěrkoš. Sám marně pátral v paměti, kdy naposledy odehrál fotbalový zápas v rodném městě. „Snad někdy v žácích, doopravdy nevím,“ krčil rameny. „Hlavně ať vyjde počasí a přijde hodně lidí,“ dodal Svěrkoš, který chystá pro tamní fotbalové žáky Válcoven i jedno malé překvapení.