Deník o chystaném a nevídaně utajeném „přestupu léta“ už informoval a správně také tipoval, že vysněnou posilou bude právě Václav Svěrkoš. Vedení Baníku v čele s Tomášem Peterou, který při klíčových jednáních zastupoval majitele klubu, zvolil při přestupu hodně zajímavou taktiku. Její hlavní devízou bylo utajení.

„A to mohlo být určitě rozhodující,“ nechal se slyšet Petera, který sám přiznal, že složitější fotbalový transfer předtím nerealizoval. „Ještě nikdy jsem se žádnému přestupu nevěnoval jako tomuto,“ poznamenal Petera.

Přestup sice zatím nebyl zpečetěn, ale Mönchengladbach dal Svěrkošovi souhlas, aby se od čtvrtka zapojil v Ostravě do přípravy. „Teď je to věc mezi Mönchengladbachem a Baníkem, smlouvu ještě budeme dodělávat,“ řekl generální manažer klubu Werner Lička.

„Poslední dny jsem se připravoval individuálně, ale teď to bude s mančaftem už daleko lepší. S hráči jsem byl v kontaktu, vážně jsem strašně rád, že jsme se s Baníkem dohodli,“ poznamenal Svěrkoš. Jeho návrat do české ligy se začal rodit o minulém víkendu. Útočníka jako první kontaktovala Sparta, ale zájem úřadujícího mistra musel jít stranou, když se útočník rozhodl dát přednost Ostravě.

Baník v posledních dnech intenzivně vyjednával s hráčem i o jeho vyvázání ze smlouvy, kterou má v Mönchengladbachu až do roku 2009. Někdejší útočník české reprezentační jednadvacítky z Bazalů před čtyřmi lety vyrazil do světa velkého fotbalu. Po jeho životní sezoně, ve které nastřílel 14 gólů, Svěrkoše v devatenácti letech za dva miliony eur koupil Mönchengladbach, v jehož dresu nastřílel v bundeslize 17 branek. Klub ho po třech letech poslal na hostování do Herthy Berlín, poslední půlrok zase Svěrkoš strávil v Austrii Vídeň, se kterou se radoval ze zisku Rakouského poháru.