Pondělní dohrávka 20. kola nejvyšší fotbalové ligy mezi ostravským Baníkem a Mladou Boleslaví může hodně napovědět o ambicích obou celků ve zbytku letošní sezony.

V lepším rozpoložení do ní rozhodně jdou hosté ze středních Čech, kteří čtyřikrát za sebou neprohráli, na jaře ještě neinkasovali a v případě výhry se bodově dotáhnou na Sigmu Olomouc, která právě Baník v minulém kole doma porazila. Domácí budou naopak usilovat o vůbec první jarní body i premiérový vstřelený gól.

Slezané prohráli se Spartou i v Olomouci shodně 0:2 a trenér Karol Marko byl nespokojený s prvními poločasy. „Od středy se snažíme z hlav hráčů odbourat psychický blok, aby se neopakovaly začátky zápasů se Spartou a Olomoucí. Je to hlavně věc psychiky, protože v obou zápasech jsme se ve druhých poločasech přesvědčili, že jsme schopni hrát mnohem lépe,“ prohlásil Marko.

Proti středočeskému soupeři se jeho svěřenci pokusí zlomit hned několik nepříznivých sérií. Doma čekají na výhru od začátku října, Boleslav na Bazalech neporazili skoro pět let, a především už 208 minut nedali gól.

FC Baník Ostrava – FK Mladá Boleslav

(pondělív 17.30 hodin – přímý přenos na ČT4)

Rozhodčí: Královec - Zlámal, Lhoták

Bilance: 13 3-3-7 16:22

Poslední zápas: 0:1 (branka: 21. Rolko)

Předpokládané sestavy:

Baník Ostrava:
Daněk - Varadi, Bolf, Neves, Šmejkal - Greguš, Hušbauer - Šenkeřík, Frejlach, Fantiš - Kraut
Mladá Boleslav: Miller - Kalina, Rolko, Dimitrovski, Šírl - Mendy, Procházka, Opiela, Fabián - Kulič, Chramosta

Absence: Lukeš (4 ŽK), Řezník (zranění) - Bulut (čeká na soudní řízení v Austrálii)

Disciplinární ohrožení: Frejlach (3 ŽK) - Dimitrovski, Kalina (oba 3 ŽK)

Nejlepší střelci: Neves, Frejlach (oba 4) - Kulič (7)

ZAJÍMAVOSTI
*Baník na jaře ještě nebodoval ani neskóroval, na gól čeká momentálně 208 minut

*Baník prohrál poslední tři domácí zápasy při skóre 1:7, na vítězství doma čeká od 2. října, kdy porazil Slovácko 2:1 (branky: 25. z penalty Neves, 72. Varadi – 51. Reinberk)

*Mladá Boleslav na jaře ještě neinkasovala

*Mladá Boleslav prohrála jediný z posledních 14 zápasů, ze hřiště soupeře se vracela bez bodu naposledy
v polovině srpna z Brna

*Mladá Boleslav má na kontě po Plzni druhý nejmenší počet porážek (3)

*Mladá Boleslav na Bazalech prohrála naposledy 5. listopadu 2006

Marko tuší, že Baník nečeká lehký úkol. „Mladá Boleslav je dobré, ofenzivní mužstvo. Vpředu má výbornou dvojici Kulič – Chramosta, kteří se dobře doplňují. Předností soupeře je stabilizovaná a ofenzivně laděná záložní řada a mají také dobře zvládnuté standardní situace,“ varoval slovenský kouč, který bude postrádat potrestaného dirigenta zálohy Lukeše.

„O jeho náhradě jsem uvažoval hned poté, kdy v Olomouci dostal kartu. Koho místo něj do sestavy zařadím, jsem věděl prakticky ihned, ale prosím, jméno po mně nechtějte slyšet,“ žádal už v týdnu před důležitým zápasem.

Po nevydařeném úvodu jara se Karol Marko ohlíží po posilách. V týdnu přišel na testy makedonský krajní obránce nebo záložník Gligor Gligorov, který podepsal amatérskou smlouvu do konce sezony, a kouč ho teoreticky může použít i v boji. Už třeba i proto, že v kádru stále není krajní bek Radim Řezník, který se zotavuje ze zranění z úvodního jarního zápasu proti Spartě.

„Radim se už připravuje s naším fyzioterapeutem individuálně a plán je takový, že jej ještě dotrénujeme a připravíme na zápasy po reprezentační přestávce. To znamená, že by nastoupit neměl nejen proti Mladé Boleslavi, ale ještě i v dalším utkání, v Teplicích,“ vysvětlil trenér Marko.
Mladoboleslavští jsou v opačné situaci než jejichmladoboleslavský soupeř.

Na jaře ještě neinkasovali a po sérii čtyř zápasů bez prohry mohou atakovat Olomouc, která v pátek padla v Brně. Právě Zbrojovku přitom Středočeši v minulém kole deklasovali 5:0.

„Očekávám, že dobrý výkon jednotlivců i celého týmu dokážeme zopakovat. Spokojený budu, když si hráči udrží výkonnost, a to nejen v Ostravě, ale ve více ligových utkáních než jenom v jednom či ve dvou,“ uvedl mladoboleslavský kouč Karel Stanner, jehož tým venku naposledy vyšel naprázdno v srpnu v Brně. Od té doby prohrál jediné ze čtrnácti utkání.

MARTIN MACEČEK + ČTK