Shrňme si fakta. Obě moravské divize D a E skončily minulý týden a sestupovaly z nich poslední dva celky z každé skupiny. Ze skupiny D to byly Bystrc a Bohunice, ze skupiny E pak právě Karviná B a Šumperk. Do obou divizí postupuje pět vítězů těchto krajských přeborů: Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský a Vysočina (páté volné místo je to, které v obou divizích zůstalo po dvou postupových týmech do MSFL, jelikož z MSFL sestoupil letos pouze jeden tým).

Pak je tady ale ještě případ z MSFL odhlášených Mikulovic. Jak nám potvrdil řídící pracovník pro fotbalové soutěže na Moravě a ve Slezsku Radek Šindelář, ani Mikulovice, spadající územně do Olomouckého kraje, se po odhlášení z třetí ligy nepřihlásily do divize.

„Nabídli jsme to místo dalším týmům z olomouckého krajského přeboru, tedy postupně druhým Novým Sadům, třetím Velkým Losinám a čtvrtému béčku HFK, ale ani jeden na postupovou možnost nereflektoval. Podle platného soutěžního řádu (článek 5, bod 8d – pozn. aut.), je pak v takovém případě možnost účasti v soutěži nabídnuta nejlepšímu týmu z těch, které měly původně sestoupit. A to je Karviná B," ozřejmil Šindelář.

Pro funkcionáře MFK OKD Karviná je to pochopitelně zásadní informace, jelikož ti se již připravovali na úzkou spolupráci s Orlovou a s největší pravděpodobností by svůj B-tým stejně rozpustili. Možnost zachovat si ve městě divizní soutěž jim ale v dobrém slova smyslu nabourává plány.

„Je to samozřejmě stěžejní informace. Asi nikdo nečekal, že se to takto vyvine. My pochopitelně takové rozhodnutí nemůžeme učinit během chvilky. Budeme se ale muset rozhodnout zítra (v pátek – pozn. aut.), protože čas nás tlačí. Musíme zvážit všechna pro a proti, jelikož důsledky našeho rozhodnutí se pak mohou s námi táhnout třeba dvě sezony," vysvětluje sportovní manažer Karviné Lubomír Vlk.

V pátek by měl jednat s dalšími lidmi nejužšího vedení klubu, hlavně s prezidentem MFK OKD Janem Wolfem, který měl v poslední době úplně jiné starosti, především ty s výstavbou nového stadionu (Deník informoval).

Losovací aktiv moravskoslezských soutěží proběhne v úterý 24. června. „Zatím je to tak, že soutěže máme plně obsazeny, tedy i s Karvinou B, která podala do divize přihlášku. Do losovacího aktivu mají všechny kluby vždy možnost se ze soutěže bez hrozby sankcí odhlásit," dodal Šindelář.
Poslední včerejší změnou v obsazení soutěží je účast Líšně v MSFL, které obsadily volné místo po Mikulovicích.

Tyto změny se pochopitelně dotknou soutěží, řízených Moravskoslezským krajským fotbalovým svazem. Pokud by tedy béčko Karviné zůstalo v divizi, nesestoupí dva poslední celky krajského přeboru, ale pouze poslední Brušperk.

To bude mít návaznost i na další krajské soutěže I.A i I.B třídu. Z obou skupin I.A třídy by tudíž nesestupovaly čtyři celky (2+2), ale jen tři. Dva poslední a pak celek s horší bilancí na 13. místě.
A v I.B třídě by zase nesestupovalo šest týmů (čtyři poslední + dva nejhorší na 13. místě), ale pouze pět.

O víkendu, kdy je na programu poslední kolo krajských soutěží, tak bude na mnoha místech ještě nečekaně živo, ačkoliv už se mohlo zdát, že je o všem podstatném rozhodnuto.

Z I.A tříd je prozatím znám pouze postupující ze skupiny B a tím se letos stal celek Šenova. Sestupy z I.A tříd se budou týkat tří družstev – dva poslední a jeden na předposledním místě s nejhorším počtem bodů z obou skupin.

V áčku jsou na spadnutí týmy Kozmic 20 bodů, Olympie Bruntál 20 a Ludgeřovic 18, v béčku se sestup týká už jen celků Bystřice 23 a ČSAD Havířov 20 – lepší vzájemný zápas mají Havířovští, ti by ale pro záchranu museli porazit doma Albrechtice a spoléhat se, že Bystřičtí neuhrají v domácím prostředí s Vratimovem ani bod. V případě, že Bystřice minimálně remizuje, sestoupí ze skupiny B pouze ČSAD Havířov.

Z I. B tříd postoupí vždy vítěz jednotlivých čtyř skupin, sestup nemine všechna poslední družstva a jedno nejhorší družstvo z předposledního místa.

Ve skupině A bouchalo postupové šampaňské ve Štěpánkovicích, naopak smutek ze sestupu zavládl v Jindřichově. Předposlední Zlatníky mají prozatím 26 bodů.

Situace ve skupině B je zamotanější. O postup bojují Hrabová (52), Darkovičky (52) a Vřesina (50). Sestup se týká letos Klimkovic, předposlední Strahovice mají na svém kontě 22 bodů (nejméně ze všech předposledních týmů v I. B třídách).

Ve skupině C si prvenství s předstihem zajistily Dobratice, o sestup budou o víkendu bojovat družstva Staříče (23) a Hrádku (23). Staříč hostí na svém hřišti Lučinu, Hrádek rovněž v sobotu přivítá doma celek Fryčovic.

Ze skupiny D postupuje Starý Jičín, o sestupujícím rozhodnou zápasy Tichá (24) – Suchdol (25) a Hukvaldy (24) – Kozlovice (35).