Hasiči Deník
29.7.2018

OBRAZEM: Nejtvrdší hasiči bojovali za tropického vedra

Horní Suchá – Po roční přestávce areál průmyslové zóny František v Horní Suché opět patřil hasičům. V sobotu za tropického vedra se konala tradiční soutěž Hornosušská věž – memoriál Rudolfa Moldrzyka.

25.7.2018

Zázrak! Dobrovolní hasiči dokázali ve vedru přivolat déšť

Havířovští dobrovolní hasiči jsou kandidáty na šamanský titul přivolávače deště. 

18.7.2018

Místo hasičárny bude výjezdové centrum

Stávající hasičská zbrojnice v Jablunkově půjde k zemi, demoliční práce odstartují začátkem srpna. Místo ní v nejvýchodnějším městě republiky postaví integrované výjezdové centrum. Zázemí v něm naleznou hasiči, městská policie a zdravotní záchranná služba.

6.7.2018

Býka uvězněného v jímce zachraňovali hasiči

Svatoňovice – Na jednotku hasičského záchranného sboru z Vítkova a dobrovolné hasiče z Budišova nad Budišovkou čekala ve sváteční ráno v pátek 6. července mise na záchranu zvířete.

27.6.2018

V Petrovicích se utkaly stoleté hasičské stříkačky

Jak vypadal hasičský výjezd na začátku minulého století, ukázal sobotní závod historických stříkaček v Dolních Marklovicích, který už podruhé uspořádal zdejší sbor dobrovolných hasičů (SDH).

21.6.2018

Hasiči v Beskydech zachránili vysílené belgické turisty

Pořádně napilno měly dvě jednotky hasičů ve středu v podvečer v beskydských Malenovicích nedaleko Satinského vodopádu, když zachraňovali dva belgické seniory, kteří si – bez ohledu na svůj pokročilý věk – zvolili nejstrmější a neoznačenou cestu nahoru směrem k silnici. Asi deset metrů pod silnicí ale dostali i kvůli vyčerpání strach z uklouznutí a raději si nechali zavolat hasičskou pomoc.

6.6.2018

Hasiči kolem nás. Ale hlavně v týdenících VLM

Hasiči kolem nás je název dalšího z komunitních projektů, s nímž se už několik týdnů můžete střetávat na stránkách našich novin. Pravidelně jej najdete ve všech týdenících, které VLM vydává.

4.5.2018

Hasičinou žiji od malička, říká příslušnice výjezdové jednotky

Pro třeťáky ze šenovské základní školy je jejich paní učitelka Jana Urbancová (35) hrdinkou. Děti vědí, že kdyby zahoukala siréna, spěchala by do místní požární stanice, převlékla se a vyrazila. K ohni, bouračce, povodni…

15.3.2018

OBRAZEM: Zkrotit hasičskou cisternu není žádná sranda

Na řidiče mnohatunových kolosů čekala na ostravském polygonu řada nástrah

23.2.2018

Plošiny hasičům spadly vinou polského ajťáka, firma ho kryje

Profesionální hasiči Moravskoslezského kraje jsou na rozpacích. Policie zjistila, že milionové škody na převrácených vysokozdvižných plošinách zavinila polská firma, ale nikdo konkrétní zjištěn nebyl. Proto bylo vyšetřování případu odloženo.

13.6.2010

Jako při požáru soutěžili hasiči ve Vratimově

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Do takového vedra, jaké bylo v sobotu, by ani psa nevyhnal. Hasiči z celé republiky i přesto ve Vratimově podávali obdivuhodné výkony.

29.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Každý zásah je hoden obdivu a ocenění

Ostrava - Každý čin je přínosem a zasloužil by si, aby o něm všichni věděli. Nejsou to jenčiny, ale i obětavost dobrovolníků podílet se na mimořádných událostech, akcích i jiných aktivitách sboru bez nároků na plat, obětovánívolného času a soukromí. Ať jsou to muži, ženy nebo děti, ať jsou to dobrovolní nebo profesionální hasiči, všichni si zaslouží stejný obdiv a ocenění.

29.10.2009

Heřmaničtí hasiči tvoří protipovodňovou jednotku

Ostrava - V květnu 1893 vypukl z nezjištěných příčin ve stodole rolníka Františka Vlčka požár. Foukal silný vítr a oheň se rychle rozšiřoval. Živel zničil osm obytných budov se třinácti objekty. Nebýt pomoci hasičských sborů z okolních obcí, následky požáru by byly mnohem horší. Až po této tragické události se začala řešit existence sboru v Ostravě-Heřmanicích, který byl založen1. října 1983.

21.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Bartovičtí dobrovolníci pomáhali při povodních v Čechách

Ostrava - V roce 2002 byla bartovická zásahová jednotka povolána ke zdolávání záplav v Čechách.

21.10.2009

Bartovičtí dobrovolníci cvičí na speciální dráze

Ostrava - Občané Bartovic se7. října 1923 sešli v hostinci Josefa Bernartíka s myšlenkou boje proti přírodním živlům. Nezůstalo jen u myšlenky a v Bartovicích byl po vzoru jiných obcí a za významné pomoci šenovských hasičů založen Sbor dobrovolných hasičů Bartovice. O dva roky později zahájili stavbu hasičského skladiště. Zanedlouho se v této nové budově konala výborová schůze.

14.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Novoveští dobrovolníci dostali za pomoc při povodních vyznamenání

Ostrava - Poprvé zasahovali Novoveští v roce 1896 ve Svinově a následně ve Vítkovicích. Ve svém domácím prostředí v Nové Vsi zažili premiéru o rok později v dubnu, kdy hasili domek paní Rozehnalové, jedné z místních obyvatelek.

14.10.2009

U zrodu novoveských dobrovolníků stál učitel

Ostrava - Sbor novoveských dobrovolných hasičů vznikl z podnětu učitele Josefa Beniše. V únoru roku 1896 přijala ustavující valná hromada za účasti zástupce župní jednoty osnovy a tím započala činnost sboru. Obec Nová Ves měla v té době 1100 obyvatel a většina z nich se živila zemědělstvím. Problémy hasičského sboru spočívaly v nedostatku financí, a tak hasiči získávali peníze jednak pořádáním zábav, jednak také z darů.

7.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Chlapec z Václavovic duchapřítomně ohlásil požár televize

Václavovice - Po návratu ze školy se devítiletý syn manželů Sembolových pohodlně usadil u počítače, aby mu rychleji uběhla doba, než se rodiče vrátí z práce domů. Hoch ucítil zápach, který se linul z obývacího pokoje. Ihned tam utíkal a spatřil plameny, které sálaly z televizního přijímače a postupovaly dále.

7.10.2009

Na první vybavení si vzali hasiči z Václavovic půjčku

Václavovice - Sbor václavovických dobrovolných hasičů vznikl před více než sto lety. V té době zachvátil rozsáhlý požár domek jednoho z místních obyvatel. Lidé s ohnivým živlem dlouho bojovali, ale nedařilo se jim ho překonat. Ještě toho dne se občané sešli a navrhli založení sboru. Vzápětí byly podniknuty nutné kroky k jeho založení, jako například schválení stanov, a sbor začal 22. ledna 1903 fungovat.

30.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Šenovské dobrovolníky nezastaví ani tornádo

Šenov - Jednotka šenovských dobrovolných hasičů je do akcí nasazována téměř jako profesionální. I u těch nejvážnějších událostí jsou šenovští dobráci během několika minut, aby pomohli ohroženým osobám.

30.9.2009

Šenovští hasiči patří do integrovaného systému

Šenov - Sbor dobrovolných hasičů Šenov se může od loňského roku chlubit již staletou tradicí. Celý sbor čítá kolem 70 členů a je jednou z nejstarších organizací ve městě.

23.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Svinovští dobrovolníci ztratili při lítém boji s povodní kolegu

Ostrava - Svinovští nedají na své dobrovolné hasiče dopustit. Při rozsáhlých povodních v roce 1997 byli itito neohrožení muživ neustálé pohotovosti.

23.9.2009

Svinovští dobrovolníci se starali o kulturu v obci

Ostrava - Svinovští dobrovolníci měli letos v září napilno. Oslavili stodvacáté výročí, otevřeli novou zbrojnici a nechali si vysvětit sborový prapor Františkem Václavem Lobkowicem, ostravsko-opavským biskupem.

16.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hrabovští dobrovolníci při povodních čerpali vodu z elektrárny

Ostrava - Dobrovolní hasiči z Hrabové pomáhají především při povodních. Stejně jako většinu sborů z Ostravska i je prověřila stoletá voda, která v roce 1997 zasáhla náš kraj.

16.9.2009

Hrabovští dobrovolníci se pyšní mladými členy

Ostrava - Občané i představitelé obce spojili své síly, aby v roce 1896 založili sbor dobrovolných hasičů. V hostinci Marie Černé se konala ustavující schůze, které se zúčastnilo třiapadesát obyvatel. Tise zároveň stali prvními členy sboru.

9.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Proskovičtí dobrovolníci nebojácně likvidovali vosí hnízdo

Ostrava - Ozve se telefon. Proskovičtí dobrovolníci jsou povoláni k likvidaci vosího hnízda v Ostravě-Hrabové, které ohrožuje malé děti na dětském hřišti. Na místo okamžitě vyjedou tři členové zásahové jednotky vybaveni speciálními obleky, kuklami a postřikem na hmyz.

9.9.2009

Proskovičtí dobrovolníci touží po nové zbrojnici

Ostrava - Sbor dobrovolných hasičů z Proskovic vznikl před sto třiceti lety, a je tak nejdéle existujícím sborem na území města Ostravy. Výjezdovou jednotku, zařazenou do jednotky s místní působností, tvoří třináct členů. Jejich úkolem je nejen pomáhat s hašením požárů, ale také odčerpávat vodu při povodních, což si vyzkoušeli letos v červnu, kdy velká voda přišla i do našeho kraje.

2.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Pustkovečtí dobrovolníci pomáhali při všech velkých povodních

Ostrava - Stejně jako ostatní jednotky dobrovolníků byli i Pustkovečtí nasazeni při povodních v roce 1997. V době, kdy velká voda zaplavila velkou část Moravy a východní Čechy, bylo třeba každého dobrovolníka.

2.9.2009

Pustkovecké dorostenky kralovaly požárnímu sportu

Ostrava - Sbor si založili pustkovečtí občané v roce 1896. Tehdy bylo hlavním úkolem hasit požáry v obci a okolí. Dnes pomáhají všude tam, kde je jich třeba. V průběhu let se také měnila technické vybavení sboru. Dnes vlastní automobilovou cisternovou stříkačku a vůz Avia A31.

26.8.2009

Lidé svatého Floriána: Každý třetí obyvatel Antošovic je členem místního sboru dobrovolných hasičů

Ostrava - Sbor dobrovolných hasičů vzniká v Antošovicích v neděli pátého června 1932. Brzy po založení sbor kupují ruční čtyřkolovou stříkačku. Na další vybavení získávají členové peníze pořádáním nejrůznějších slavností a sbírek.

19.8.2009

Lidé svatého Floriána: Plesenští se pyšní funkční čtyřkolovou stříkačkou, starou více než sto let

Ostrava - Sbor dobrovolných hasičů z Plesné patří k nejaktivnějším složkám v obci. Jeho činnosti byla odjakživa pestrá a dnešní členové se snaží nezklamat své předchůdce, kteří pro ně za léta práce vybudovali dobrý základ.

12.8.2009

Kozlův hasičský počin: Hošťálkovičtí dobrovolníci mají už třetí zbrojnici

Ostrava - Před jedenácti lety získal Ervín Šofr, jeden z členů hošťálkovických dobrovolníků, medaili za odvahu. Odvážní jsou ale i všichni ti, kteří sborem prošli a podíleli se na záchraně lidských životů a majetku.

5.8.2009

Přívozské dobrovolné hasiče zničila povodeň v roce 1997

Ostrava - Přívozští dobrovolníci se specializovali především na pomoc na vodě. V historických záznamech jsou zprávy o mnoha zachráněných životech při povodních nebo letním koupání.

29.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Petřkovičtí pomáhali stavět protipovodňovou hráz v Koblově

Ostrava - Na hodinách je právě tři čtvrtě na jedenáct. Velitel jednotky dobrovolných hasičů z Petřkovic David Michalík se právě ukládá ke spánku. Vtom mu zazvoní telefon. Zpráva zní jednoznačně: „Urychleně se dostavte do hasičské zbrojnice a čekejte na další pokyny!“

29.7.2009

Petřkovičtí hasiči si na pilu vydělali brigádničením

Ostrava - To, že dobrovolní hasiči jsou stejně potřební jako ti profesionální, dokazují i dobrovolníci z Ostravy-Petřkovic. Deset členů petřkovické jednotky bylo v roce 1997 vyznamenáno za pomoc při katastrofálních povodních, které tehdy postihly naši republiku.

22.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Bratr Kubica zahynul při osvobozování Polanky

Ostrava - Při osvobozování Polanky v dubnu roku 1945 byla Němci zapálena místní národní škola. Němečtí vojáci se samopaly v rukou bránili hasičům v záchraně objektu. Ti se proto přesunuli k hořícímu domu Jana Gedricha na Dolní Polance.

22.7.2009

Polanecké dobrovolníky prověřují pohromy

Ostrava - Hasičské sbory jsou odjakživa důležitou složkou společnosti. Jejich posláním je chránit nás i náš majetek před nebezpečím požáru a jiných živelních pohrom. V roce 1881 lehly na dolním konci Polanky popelem během hodiny čtyři selské usedlosti, tři výměnky a osm rodinných domů. Všichni si uvědomovali důležitost speciálně vycvičených lidí při hašení požáru, a tak se o několik let později mohli Polanečtí začít pyšnit svým vlastním sborem dobrovolných hasičů, který je dnes místním nejstarším spolkem.

15.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Zábřežské dobrovolníky prověřily letošní povodně

Ostrava - Není tomu ještě ani měsíc, co zasáhly Moravskoslezský kraj povodně. 25. června, krátce před dvaadvacátou hodinou dostává jednotka sboru dobrovolných hasičů z Ostravy-Zábřehu ohlašovací zprávu z Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Z hlasu operátora je znát, že jde skutečně o životy.

15.7.2009

Zábřežští hasiči žijí na světě dvakrát

Ostrava - Stejně jako má církev desatero božích přikázání, mají své desatero i dobrovolní hasiči. Už první dvě z nich praví: „Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí. Jsi-li hasičským dobrovolníkem, buď jím celou duší i tělem, nemáš-li dobré vůle, nejsi dobrovolníkem a jsi dobré věci na obtíž.“ Tato dvě i zbývajících osm hasičských přikázání se Zábřežští snaží dodržovat každý den. Pomáhají téměř sto dvacet let a významným zásahem je pro ně každá událost, při které se zachrání lidský život nebo pouhý majetek.

8.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Kunčičští bojovali s požárem slámy ve Staré Vsi

Stará Ves nad Ondřejnicí - Je šestnáctý květen letošního roku. Něco po půl sedmé informuje centrála tísňového volání kunčičské dobrovolné hasiče o požáru slámy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Za pár minut je už jednotka na cestě. K požáru je naviguje hustý dým, který se z objektu valí. Na místě již zasahují kolegové z okolních sborů.

8.7.2009

Kunčičští dobrovolníci hasí už sto deset let

Ostrava - V letošním roce oslavili dobrovolní hasiči z Ostravy-Kunčiček stodesáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti byl v římskokatolickém kostele posvěcen jejich nový hasičský prapor, který si konečně po tolika letech pořídili. Více než rok zdobí průčelí budovy zbrojnice soška svatého Floriána, patrona hasičů, kterou jim daroval římskokatolický farář.

1.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Vratimovští vyprostili muže zpod auta

Vratimov - V sobotu 16. června 2007 krátce před osmnáctou hodinou obdržela jednotka dobrovolných hasičů z Vratimova zprávu o dopravní nehodě v nedalekých Václavovicích. Hasiči byli informováni, že jedna osoba je zaklíněna pod autem.

1.7.2009

Vratimovští hasiči hájí ideu bližnímu ku pomoci

Vratimov- Budoucnost každého spolku závisí na dětech. To jsou slova Jana Němečka, starosty sboru dobrovolných hasičů z Vratimova. Práce s mládeží zde má vysokou úroveň i dlouhou tradici. Sbor začal pracovat s mladými hasiči před více než čtyřiceti lety a od té doby prošlo oddílem mnoho dětí, které jsou dnes členy sboru a zásahové jednotky.

25.6.2009

Kozlův hasičský počin: Radvaničtí dobrovolní hasiči mají řadu ocenění

Ostrava - Sbor dobrovolných hasičů v Ostravě-Radvanicích byl založen v roce 1896. Při svém založení čítala členská základna 17 členů. První technikou byla čtyřkolová stříkačka a sbor sídlil v hospodářské budově velkostatku Jana Wilczka v Radvanicích.

18.6.2009

Nejstarší ostravský sbor byl založen před 124 lety

Ostrava - Vážení čtenáři, Deník vám přináší nový seriál věnovaný sborům dobrovolných hasičů nazvaný Lidé svatého Floriána. Každý týden vám na tomto místě představíme sbor dobrovolných hasičů z vašeho okolí

AKTUALITY Z REGIONU

VÍCE >

Internetové stránky pro hasiče nabízí

Dobrovolní hasiči jsou s více než 350 tisíci členy největší organizací v České republice. Často si je lidé spojují s požárním sportem, označovaným také jako hasičský sport, nejdůležitější je však bezesporu doplnění činnosti profesionálních hasičských sborů. Hasičské výjezdy míří kromě hašení požárů i k dopravním nehodám, ekologickým haváriím nebo na pomoc při povodních či dalších živelných pohromách. Dobrovolní hasiči mnohdy zastávají klíčovou roli i z hlediska společenského života v jednotlivých obcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT