Pravidelně se umisťují v okresních i krajských celostátních hrách Plamen. Minulý rok dokonce slavili postup jedné z dorostenek na mistrovství České republiky. Patnáctiletou historii pak má branný závod Memoriál Lukáše Pastrňáka, který Vratimovští každoročně pro mládež pořádají.
Mezi další tradiční akce, kterých se účastní, patří TFA Vratimov Cup. Pořádali ho již devětkrát, poslední dva ročníky byly navíc zařazeny do Poháru ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE.

Sbor každým rokem organizuje také ples, vratimovské školáky pak jeho členové seznamují s používanou technikou a výzbrojí. Nechyběli u odhalování sochy patrona hasičů, svatého Floriána, na Masarykově náměstí v Ostravě ani u příjezdu olympijského ohně do moravskoslezské metropole.
Už tři roky mají vratimovští dobrovolní hasiči také svůj vlastní prapor, se kterým se účastní oslav okolních sborů a tradiční poutě na Hostýn.
Zásahovou jednotku vratimovského sboru dobrovolných hasičů tvoří sedmadvacet mužů. Její členové slouží v režimu pravidelné pohotovosti. Od vyhlášení poplachu jsou schopni dorazit na místo neštěstí do pěti minut. V minulém roce zasahovala jednotka u sto padesáti šesti případů, letos zatím u osmedesáti pěti.

Pomáhali také profesionálům u tragické srážky tramvají v Ostravě-Vřesině, hasili požár kamionu převážejícího vodík v Ostravě-Hrabůvce a zasahovali i u železničního neštěstí ve Studénce.

Díky finanční podpoře města Ostravy se mohou chlubit velmi dobrým technickým vybavením. K dispozici mají automobil

Avia Furgon a cisternové automobilové stříkačky CAS 32 T148 a CSA 15 Renault Midlum.

K tématu: TFA: Nejtvrdší hasič přežívá
Soutěž v hasičském víceboji, která k nám přišla z Kalifornie. Účastníky čekají čtyři měřené disciplíny: roztažení a smotání hadice, zápasení s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávání tři metry vysoké bariéry, vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a na závěr zcela vyčerpaní hasiči vybíhají do desátého, patnáctého či dvacátého podlaží. To vše absolvují v plné hasičské výzbroji.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ